Cicha kostka/kamień napowietrzający

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Mamy już temat o cichych napowietrzaczach. Pytanie czy w swoich doświadczeniach trafiliście na ciche kostki/kamienie napowietrzające? Stosowałem kilka kamieni marki Tetra - wszystkie głośne. Stosowałem kostki Sander - w żadnym z przypadków nie udało mi się osiągnąć małych, drobnych bąbli - dalej głośno. Może znacie jakieś inne? Wiadomym jest, że przy takim napowietrzaniu nie da się osiągnąć 100% ciszy, chodzi o akceptowalny poziom hałasu :)
A bleak garden to cry When my inamorato died...
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

inerkoma pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 10:57 Stosowałem kostki Sander - w żadnym z przypadków nie udało mi się osiągnąć małych, drobnych bąbli - dalej głośno
Gdzieś czytałem, że kostę lipową trzeba moczyć kilka dni przed podłączeniem do napowietrzacza. Dzięki temu osiągamy małe bąbelki.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

A nie stosowałeś "pierdolcznika" eheima na wylot czasem? Nie sprawdza się?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Stosowałem dyfuzor eheima na wylot z filtra - przy baaardzo umiejętnym ustawieniu zaworka na zasysie powietrza można uzyskać drobne bąbelki i ciszę.
Teraz mam dyfuzor (zwężkę) na głowicy aquaela i też po bardzo dokładnym ustawieniu można trafić tak, że powietrze ledwo jest zasysane i wtedy leci w drobne bąbelki które potem latają po całym zbiorniku.
Niestety - wraz z opadaniem poziomu wody zmienia się delikatnie układ ciśnień i małe bąbelki przechodzą w większe.
Jeszcze nie szukałem lepszego/dokładniejszego zaworka na powietrze (precyzyjne z CO2 nie działają na takich ciśnieniach chyba)
Wawariat
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

To będzie kostka/kamieñ do klasycznego napowietrzacza. Kostkę Sandera moczyłem ale niestety nic to nie zmieniło.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Czy położenie np gęstej siateczki na taflę wody, albo pływających roślin w tym miejscu gdzie bąbelki wylatują nie rozwiązało by problemu? Zwolnienie powietrza w ten sposób powinno znacznie zredukować rozchlapywanie wody przez co powinno być ciszej.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

inerkoma pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 12:17 kostka/kamieñ do klasycznego napowietrzacza.
https://panaqua.eu/napowietrzanie-akwar ... -10cm.html
Stosowałem coś takiego ( mniejszy ).
Bąble drobniutkie .
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Problem jest taki że napowietrzany będzie kotnik. Poziom wody w kotniku jest dość niski - 3 cm. Jako że kamień jest bardzo mało zanużony efekt głośności jest dość wzmożony. Niestety rośliny na tafli wody odpadają.

@krasnal sprawdzę ten kamień.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

U siebie mam kilka kostek eheima - niestety napowietrzacze wyzioneły ducha.

Wracając do poziomu głośności - przy powietrzu najcichszym ustrojstwem jaki znam to dyfuzor na wylot filtra zewnętrznego.
Kolejne miejsce - kostki eheima.
Kolejne jakakolwiek inna kostka.

Choć jest sposób najcichszy - podawanie czystego tlenu z butli.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Adams2121 pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 19:44 podawanie czystego tlenu z butli
Nie spowoduje to :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_gazowa
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Nie. Nie spowoduje - większość dużych hodowli korzysta z butli - inne metody nie dają rady.
Oczywiście można przedobrzyć jak ze wszystkim.
Lecz przy 1 mln. Ryb wyprodukowanych w ciągu roku to jedyne rozwiązanie, no i ciche. I najprostsze.
Co więcej określone gatunki są we wszystkich sklepach na terenie Polski od wielu lat. Właśnie z takich hodowli. Na tlenie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Ej, no zaraz trzeba będzie do CO2 dokładać zasilanie O2! I kolejne dywagacje ile bąbli na sekundę! (zawsze 2!!!)


Wawariat

Wawariat
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Wszystko zależy od skali.
Rozwiązań jest sporo. Nie każde nada się do akwarystyki. Na naszym poziomie.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Ludzie, ogarnijcie się. Po pandemii tlenu będzie pod dostatkiem, tyle instalacji tlenowych powstało. Już teraz trzeba się dogadywać z jakimś okolicznym szpitalem, żeby podciągnęli linię do Waszych zbiorników. Bo co oni z tymi instalacjami tlenowymi zrobią po pandemii? A tak to się przynajmniej do czegoś przydadzą. ;)
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

W szpitalach jest zawsze tego typu instalacja, więc problemu nie będzie. Oprócz tego kilka innych gazów razem. Dociągnięcie do siebie do domu - koszt wykonania przekracza wartość przyszłych zysków. Butla taniej wychodzi.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Odgrzewam wątek, bo dostałem w swoje łapy nową pompę powietrza o patentowanej i zupełnie innej od znanych mi konstrukcji. Pompa firmy Aqualighter (znałem ich tylko z oświetlenia), model aPump Maxi (największa w rodzinie). Wyjątkowe maleństwo. Ma kształt dysku o średnicy nieco ponad 5cm i grubości trochę ponad 2cm. Naprawdę maleńka i na tyle lekka, że ma przyssawkę pozwalającą na przyklejenie jej do boku zbiornika. Dwa wyjścia powietrza pracujące równocześnie. Zgodnie z deklaracją wystarczy do obsłużenia zbiornika do 200L i potrafi wytworzyć na tyle duże ciśnienie, żeby tłoczyć do baniaków o wysokości lustra 80cm (naprawdę sporo). Głośność pracy podobno poniżej 35dB (znaczy jak szept). Zamiast tłoka albo cewki poruszającej membraną gumową, jest oparta o ceramiczną membranę z silnikiem piezoelektrycznym i podobno to czyni ją tak cichą. Przetestuję, sprawdzę głośność i wydajność, dam znać jak sobie to maleństwo radzi. :)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@tencin miałem to ustrojstwo.
Co do głośności to eheim jest cichszy. No i najważniejsze - wydajnością to nie grzeszy. Pompuje tak, jakby chciało a nie mogło....
W moim odczuciu to urządzenie trzeba rozpatrywać jako gadget a nie prawdziwy napowietrzacz.
ODPOWIEDZ