Seachem Purigen - warto na krasne?

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

hej załogo, od dłuższego czasu walczę z krasnymi, różnymi sposobami.
Na razie jedyny skuteczny to aldehyd/carbo i na dłuższą metę zjechanie ze światłem poniżej 40% mocy (mam przekombinowaną lampę DIY z olbrzymim zapasem mocy).
Jednak do dawkowania carbo trzeba systematyczności, a obniżone światło słabo działa na rośliny. Mała przerwa w dodawaniu carbo i dziady wracają.
Odmulanie piasku i drobnego żwiru z multum roślin też jest karkołomnym zajęciem. No i po paru razach odpuściłem, bo nie było efektów.
Częste podmiany, nawet po 50%, niewiele dały.
W miarę regularnie czyszczę prefiltr, kubeł rzadziej.

Stąd mój następny pomysł - zastosowanie purigenu. Ktoś stosował? macie jakieś spostrzeżenia?
Wawariat
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Mam purigen i krasne też mam... Ale może coś innego go powoduje
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@radmac Jedyne,czego nie wspomniałeś to przepływ wody. Ponoć krasne lubią szybki nurt.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@radmac
Musisz usunąć DOC, bo to on napędza krasne. Purigen tego nie załatwi, bo on jest wymiennikiem jonowym. Usunie amoniak, azotyny i azotany, ale DOC nie.
Żeby pozbyć się DOC, to oczywiście najpierw czyszczenie - niestety trzeba raz posprzątać w zbiorniku. ;) Duża podmiana wody. Potem musisz pozbyć się źródła. Jedyna sensowna droga, to użycie bakterii jedzących DOC.

Bakterie potrzebują dużo tlenu, więc musisz mieć dobre napowietrzanie. Najlepiej rozwijają się w dużej, gęstej gąbce. Przepływ przez gąbkę powinien być wolny - 2 do 3 objętości zbiornika na godzinę. Dodaj sobie do zbiornika taki filtr, może być zewnętrzny napchany gęstą gąbką, albo budżetowo zwykły U-Jet zasilany powietrzem. A może już masz taki? W sumie nie wiem... ;) Potem trzeba wprowadzić odpowiednie bakterie. Nie chodzi o nitro, tylko o takie tlenowce, które będą żarły DOC. Ja polecam mieszanki przeznaczone do czyszczenia zbiornika. Dobry będzie np. AZOO Ultra Bioguard, albo Microbe-Lift Substrate Cleaner. Do tego trzeba jeszcze dużą dawkę bakterii probiotycznych. Tutaj sprawdzą się preparaty dla krewetek. Np. Milione Bacter Powder od SL-Aqua - to są nie tylko bakterie, ale również grzyby. Do tego dodałbym jeszcze GlasGarten Bacter AE, bo ma dużo dodatków wspomagających rozwój bakterii (enzymy i aminokwasy). Na koniec warto jeszcze dodać PSB, czyli bakterie fotosyntetyczne, np. PSBacter od QualDrop. Dodawaj te wszystkie bakterie zgodnie z zaleceniami producenta aż do skutku - muszą zostać zeżarte przez bakterie źródła DOC, a to może potrwać.

Wracając do startu procedury, jak już założyłeś filtr i dodałeś bakterie, to dopiero teraz musisz polać carbo. Nie lejesz punktowo na krasne, tylko normalnie do zbiornika, podwójna dawka przez 1-2 tygodnie (sam zobaczysz kiedy przestać). Po jakimś czasie krasne zbieleją - carbo zrobi im źle. Przy okazji carbo dokarmi bakterie które dodałeś, bo jest dla nich dobrym źródłem węgla. Skutkiem ubocznym będzie redukcja azotu i fosforu, bakterie mając źródło węgla będą pobierać te składniki. W zamian oddadzą CO2 dla roślin. No i namnożą się w filtrze, podłożu i biofilmie, chroniąc na przyszłość przed wzrostem DOC. Samo dobre. :)

Te zbielałe krasne trzeba niestety usunąć ręcznie. Krasne są twarde, bo zwapniałe. Jak padną, to się robią białe, ale nadal są twarde. Ale pewnie to wiesz, skoro nie pierwszy raz walczysz z krasnalami. ;)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@tencin Jak zwykle pozamiatane! :) Zgodnie z tym co piszesz powinienem wsadzić na swój Ujet/Circulator 500 gęstą gąbkę i puścić na mniejszym niż max przepływie? W sumie to tak u mnie działa. Pierwotnie miał za zadanie czyścić mechanicznie. Problem byl taki,że gęste gąbki zasysały się po pewnym czasie.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Jarzy pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 00:39 Problem byl taki,że gęste gąbki zasysały się po pewnym czasie.
Bo takie gąbki musisz czyścić dość często. Tam się zbiera DOC przerobiony na biomasę bakterii. Tym właśnie sposobem jesteś w stanie "wyprowadzić" DOC ze zbiornika. :)
Awatar użytkownika
kasaks
Posty: 63
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:42
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

tencin pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 00:11 AZOO Ultra Bioguard, albo Microbe-Lift Substrate Cleaner [...] Milione Bacter Powder od SL-Aqua [...] GlasGarten Bacter AE [...] PSBacter od QualDrop
@tencin Uważasz, że warto dodawać któryś z tych środków zapobiegawczo? Czy tylko w razie konieczności? A może zapobiegawczo, przy podmianach wody wystarczy Seachem Stability lub Microbe-lift Special Blend? A może w ogóle nie warto nic lać jeżeli nie widać nic niepokojącego?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

@tencin Korzystałem z microbe lift substrate cleaner... Nie zauważyłem różnicy :/
Napowietrzanie mam dobre - deszczownica plus głowica z rurką zasysającą.
Gąbek w filtrach też mam sporo - cały prefiltr w postaci kubełka HW plus to co w głównym kuble. Prefiltr czyszczę dosyć regularnie.

I zdaję sobie sprawę, że u mnie krasnale działają głównie z powodu przedawkowania światła. Bo jak pisałem, przycięcie światła pomaga, tyle, że roślinki zaczynają zwalniać a nawet protestować.

Spróbuję podziałać z tymi wszystkimi kombinacjami bakterii o których pisałeś.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

radmac pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 10:33 Gąbek w filtrach też mam sporo - cały prefiltr w postaci kubełka HW plus to co w głównym kuble.
Kluczem jest szybkość przepływu i gęstość gąbek. To powinny być naprawdę gęste gąbki i bardzo wolny przepływ. Podobnie jak w przypadku innych mediów filtracyjnych zaprojektowanych pod konkretny cel. Np. Seachem ma taką specjalną ceramikę do denitryfikacji (de❊nitrate) i oni podają wprost, że denitryfikacja będzie zachodziła dopiero przy przepływie poniżej 400L/h. W tych gąbkach musi być jeszcze wolniejszy przepływ, na dodatek trzeba zapewnić tlen co kłóci się z wolnym przepływem, stąd moja uwaga o konieczności mocnego dotleniania wody. ;)

Bakterii nigdy za mało, więc syp i lej, na pewno nie zaszkodzi a moim zdaniem pomoże. Bardzo dużo dobrej roboty wykonują bakterie fotosyntetyczne. Sugerowałem wcześniej użycie PSBacter, ale równie dobre (a może nawet lepsze) będą bakterie AZOO Super PSB. Można go połączyć z AZOO Super Bio-Bacteria i to powinno dać niezły efekt.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

@tencin a co myślisz na temat takich preparatów jak BIOSAN KZ 2000, AKWESAN lub PURE POND?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Waldas, nie odpowiem wprost, bo zwyczajnie nie używałem i nie znam nikogo kto używał. Na papierze wszystkie te środki wyglądają super i raczej bym się nie bał dodawać ich do zbiornika. Jedyna niewiadoma, to typ użytych bakterii. To są środki do stawów, oczek wodnych i takich tam bajorek. W naszym klimacie to oznacza wodę chłodną, więc użyte bakterie muszą się potrafić intensywnie mnożyć w takiej wodzie. Natomiast w akwarium masz upał. Bakteria bakterii nierówna. Dla zimnolubnych wartość graniczna to ok. 25C i w tej temperaturze nie funkcjonują już dobrze. Ciepłolubne potrzebują 20C+. Nie wiem jakie są w tych preparatach, jeśli do oczek wodnych naszej strefy klimatycznej, to raczej zimnolubne. W preparatach do akwariów w składach widziałem bakterie ciepłolubne. Jak nie przetestujesz, to się nie dowiesz. ;) Tak czy inaczej wydaje mi się, że użyte bez przegięcia niczego złego zrobić nie powinny, najwyżej zwyczajnie nie zadziałają. ;)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Używam BIOSANU już od x czasu, nie zauważyłem problemów na cokolwiek w akwarium
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Waldas pisze: wtorek 15 cze 2021, 22:48 Używam BIOSANU już od x czasu, nie zauważyłem problemów na cokolwiek w akwarium
No i pięknie, bardzo dziękuję. :) Chętnie zbieram takie informacje, bo ja sobie potem robię miksy różnych preparatów - z jednego dostanę taki szczep bakterii, z innego inny, albo może jakieś ciepłolubne drożdżaki czy inne grzyby. W preparatach są też różne odżywki, witaminy, aminokwasy, polisacharydy, enzymy trawiące materię organiczną tak, żeby była bardziej dostępna dla bakterii. Takie miksowanie różnych preparatów zwiększa bioróżnorodność mikrobiomu i szansę, że dla konkretnych warunków w konkretnym zbiorniku rozwinie się jak najpełniejsza kompozycja mikroorganizmów. :)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

co do PURE POND natrafiłem taki filmik dot fluvala... tak od 16:15 jeżeli komuś nie chce się oglądać całości

ODPOWIEDZ