Jak pielęgnować małe Pseudomugile Paskai

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Polowałam na te rybki i dziś udało mi się je kupić, ale jest to narybek i mocno się boję czy dam radę odchować. Mają 1-1,5 cm. Proszę podzielcie się poradami jak je pielęgnować - nigdy nie miałam narybku. Najważniejsze moje pytania to karmienie i temperatura.
1. Temperatura.
Na stronie seriously fish zakres temp dla tej ryby to 18-26. Chciałam je docelowo trzymać w 23 stopnie (będą miały towarzystwo nie tolerujący cieplejszej wody). W sklepie były jednak w bardzo cieplej wodzie. Pan mówił, że to jest ponad 25-26. Nie było grzałki, ale akwa znajdowało się pomiędzy innymi z grzałką. Temperatura na włożonym na 10 min termometrze pokazywała 29 stopni.
Ustawiłam w domu na razie 25 stopni. Może dla narybku trzeba więcej? Nie chce żeby dostały rybiej ospy ze względu na różnicę temperatur.
2. Karmienie.
W sklepie mówili, że jedzą pokarm pyłowy. Kupiłam Hikari first bites. Wystarczy posypać po wierzchu, czy rozpuścić w wodzie?
Kupiłam tez żywą wrotkę. Trochę nie wiem jak ja przepłukać. Przez filtr do kawy, przelać woda z akwarium? Czy można je wlać razem z wodą? Bo nie wiem czy coś zostanie jak przeleję.
Mniejsze rybki maja małe pyszczki, ale te trochę większe może by chciały nicienie bananowe ( które mam od Jerzego- dzięki Jarzy!). Pan w sklepie mówił, że nicienie za duże dla nich. Próbować?
Napiszcie proszę co, jak i ile dawać. Mogę coś dokupić, ale koniecznie coś gotowego, bo trochę już zaniedbuję prace i dziecko przez akwarystykę ;)
Rybki aklimatyzowałam przez godzinę. Przelewałam im wodę strzykawką, po malutku. Odlewałam i przelewałam znowu. Mam nadzieję, że to nie za krótko.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 mar 2021, 08:04 przez eva, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Po pierwsze zakryte akwarium - moje wszystkie powyskakiwały... Obecnie koncentruję się na Gertrudach wiec podzielę się z doświadczeniami z tego gatunku, a oba gatunki sa do siebie podobne (nawet jeden odchowany samiec paskai zachęca samiczki Gertrudy) . Hikari first bites używam do karmienia narybku od pierwszych dni więc dla 1-1,5 cm wydaje mi się że za drobny, ale powinny sobie poradzić - sypię na powierzchnię wody. Wrotka, oczlik jak najbardziej - przepłucz na drobnym siteczku, moje wcinają mrożonki bez problemu. Nicienie za duże... :? przecież nimi karmi sie również narybek. Polecam artemię dekapsulowaną. Jak masz inne mrożonki lub żywy zawsze możesz posiekać. Moje Gertrudy pływają pomiedzy 23-25 stopni w zależności od temp. pokoju - nie mam grzałki.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Waldas , dzięki! Jakoś nie pomyślałam, że mogę posiekać, chyba jestem zaaferowana. Oczlika mrożonego mam. Też mi się zdaje, że pyłek nada się tylko dla tych najmniejszych. Spróbuję z nicieniami. Pokrywa jest. Faktycznie pływają jak szalone.
Nie wiem czy nie przesadziłam z ilością. Tak mnie Pan w sklepie trochę namówił, że malutkie rosną. Miało być 10. Kupiłam 16. Do worka zaplątał się dodatkowy 17 przecinek. Akwarium 45l. Na dnie będą maleńkie ryby denne, zaledwie kilka po 2-2,5 cm, więc w sumie cała przestrzeń akwa dla pseudomugili.
krzysiek wawa
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:53
3
Been thanked: 2 times

Mam ok 15szt paskaji w tym 5 młodziaków wielkości 1cm. Zarówno młode, jak i dorosłe bardzo chętnie zjadają HIKARI PLANKTON LATER.
Super rybcie - gorąco polecam do akwariów towarzyskich, jedyny minus, to to, że są bardzo płochliwe, jakiekolwiek grzebanie w zbiorniku powoduje, że wszystkie chowają się, gdzie tylko mogą.
U mnie pływają w temp. 24 st, C
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@krzysiek wawa dziękuję. Spróbuję to kupić w kakadu. U mnie temperatura będzie 23 stopnie, ze względu na małe rybki denne, które tam dojdą. Ale teraz przez dłuższy czas może być 25. W sklepie miały jakąś ekstremalną, ok. 29 stopni.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@krzysiek wawa czy przy takich młodziakach ok. 1 cm lub trochę mniej można robić normalne cotygodniowe podmianki wody, czy przy maluchach się to jakoś inaczej/rzadziej robi?
krzysiek wawa
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:53
3
Been thanked: 2 times

Nie wiem jak się powinno robić, ja podmieniam wodę tak jak zawsze - raz w tygodniu 10%. Moim zdaniem Paskaje są w miarę wytrzymałymi rybkami.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy wiecie może jaki pokarm mrożony unosi się na wodzie? Bo oczlik, dafnia raczej spadają, a pseudomugile jedzą głównie z góry.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva, tylko pamiętaj że młodzież karmimy przynajmniej trzy razy dzienne małymi ilościami .
Dorosłe dwa razy dzienne.
Awatar użytkownika
Małozoolny
Posty: 62
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Poznań
Imię: Piotrek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times
Wiek: 37

Mam Pseudomogil luminatus w zbiorniku jak na zdjęciu - nie jest przykryty ale poziom wody sięga od 30 do 60% wysokości zbiornika zależnie od "dolewki".

Młode warto karmić first bite czy też po prostu pokarmem dla narybku endlera, dobra jest też wrotka morska czy też oczlik.

Przy młodych należy pamiętać o większej częstotliwości karmienia jak i podmian.
Załączniki
indonezja_pod_lustrem.jpg
indonezja.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Miro mam teraz taki problem z karmieniem. Karmiłam je 3 razy dziennie. Dziś, po 5 dniach NO2 z zero wzrosło do 0,025-0,05. Akwarium ma dopiero miesiąc, ale NO2 już spadło wcześniej i było stabilne. Pewnie to ilość rybek spowodowała, malusie są ale jednak 17, a akwa 45l. Nie wiem teraz co robić. Karmić 3 razy dziennie, czy rzadziej?

@Małozoolny jak często i ile procent podmieniać przy młodych (wielkość od 1cm do 1,5 cm)? Np. Dwa razy w tygodniu po 10-15% będzie dobrze?
Awatar użytkownika
Małozoolny
Posty: 62
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Poznań
Imię: Piotrek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times
Wiek: 37

eva pisze: piątek 26 mar 2021, 09:12 @Małozoolny jak często i ile procent podmieniać przy młodych (wielkość od 1cm do 1,5 cm)? Np. Dwa razy w tygodniu po 10-15% będzie dobrze?
Jeśli to zbiornik z typowo tylko młodymi to robiłbym co 2 dni małe podmiany ok 15-20%
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: piątek 26 mar 2021, 09:12 Nie wiem teraz co robić.
nic, tzn karm jak karmiłaś.
W naturze przecież woda nie jest cały czas o takich samych parametrach .
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy ktoś z Was może zaobserwował jak długo one żyją?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: piątek 26 mar 2021, 16:59 Czy ktoś z Was może zaobserwował jak długo one żyją?
Tak jak gertrudae 2 -3 lata
krzysiek wawa
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:53
3
Been thanked: 2 times

Miro pisze: piątek 26 mar 2021, 20:42
eva pisze: piątek 26 mar 2021, 16:59 Czy ktoś z Was może zaobserwował jak długo one żyją?
Tak jak gertrudae 2 -3 lata
Wg. moich doświadczeń - znaczne dłużej, moje Paskaje są od końca 2017 i nic nie wskazuje, żeby coś im dolegało, wręcz przeciwne, samce cały czas rywalizują między sobą o tytuł top model;-) ale być może jest to zależne od warunków w jakich żyją...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dziękuję Wam bardzo. To nie tak krótko jak myślałam. Może niższa temperatura 24 stopnie dobrze działa.

@krzysiek wawa - wcinają Hikari Plankton, dzięki za polecenie. Tylko Middle, bo Later jakoś za duży, chyba nawet dla największych, co jest dziwne.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Daj rybom bananowce. Będą szczęśliwe.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy dałam i pseudomugile były zachwycone. Aż merdały ogonkami. Niestety robaków wylazła minimalna ilość (mimo, że roją się na powierzchni i nie ma tam za dużo płynu). W drugim pudełku kożuch się zrobił. Zdjęłam, ale robaków nie widać. Wyrzucić zawartość? Czekać?
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Możesz kupić też wrotka mrożonego. A jak chcesz to mam też grindale - łatwo się je hoduje - jedzą namoczoną psią karmę.
ODPOWIEDZ