[200l] Aquael Opti Set 200 black

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

W końcu nareszcie!!! Po długim czasie oczekiwania w końcu czas się przesiąść na coś większego. Muszę (oczekuję pomocy i sugestii) przenieść życie z obecnych 54l do 200l.
Obecne akwarium
Obecne akwarium
Nowe akwarium
Nowe akwarium
Do przeniesienia fauna, flora i korzeń. Rośliny planuję przenosić w miarę tworzenia aranżacji w nowym akwarium, a to wiąże się to z wyrywaniem bardzo mocno zakorzenionych roślin z obecnego podłoża, życie najlepiej jakby zostało w starym akwarium, do czasu jak będzie gotowe nowe.

Tak na dzień dobry nasuwają mi się pytania:
1. Czy nowe akwarium muszę myć w środku, jeżeli tak to czym?
2. Zapach silikonu, póki co, jest dość intensywny, czy to przeszkadza w zalewaniu akwarium?
3. Czy jak będę wyrywał/wycinał (oczywiście jak najdelikatniej) rośliny, to nie będzie miało to wpływu na życie (rybki, krewetki)? Nie dbam o ew. wysyp glonów w starym akwarium.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

AD1. Przemyj wodą, tudzież octem. Ocet usunie wszelki kamień
AD2. Raz kupiłem akwarium w którym lekko pachniał silikon, niemniej nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych po zalaniu
AD3. Przy wyrywaniu coś zawsze może się do słupa wody uwolnić w szczególności, że Twoja stare już jakiś czas funkcjonuje.
A może zrobić tak:
1. Odłowić możliwie całe życie
2. Spuścić jak najwięcej wody
3. Na spokojnie przenieść rośliny do nowego zbiornika
4. Usunąć całe podłoże
5. Nalać starą wodę do starego akwarium
6. Wpuścić życiedo starego akwa a jak nowe dojrzeje przenieść

Waldas pisze: środa 24 lis 2021, 13:27 W końcu nareszcie!!!
No i oczywiście gratuluję :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Waldas Nie zgodzę się z kolegą @boro1 w kwestii przenosin. Jeśli wywalisz podłoże ryby zatrują Ci wodę, nawet starą. Wystartuj nowe akwarium i stopniowo przycinaj/usuwaj rośliny ze starego. Przy wiekszym remanencie rób podmiany 40-50% i będzie git. Jakie zwierzaki tam masz? Podłoże w razie czego uwolni za pewne najwięcej PO4 co nie powinno zagrażać zwierzakom. W razie czego możesz dorzucić napowietrzacz.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Właśnie mi wpadło kolejne pytanie - jak poziomować akwarium? Po górnej krawędzi czy np wkładając poziomnicę do środka akwarium? Dodam, że Opti Set pokrywę ma wmontowaną, zintegrowaną na zasadzie korony, nie do ruszenia i sama korona może być nie równa.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Jarzy pisze: środa 24 lis 2021, 15:22 Jeśli wywalisz podłoże ryby zatrują Ci wodę, nawet starą.
Ale filtr będzie nadal działał. W sklepach też są akwaria bez podłoża na samych filtrach.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Jarzy pisze: środa 24 lis 2021, 15:22 Jeśli wywalisz podłoże ryby zatrują Ci wodę, nawet starą.
przecież to będzie przejściowo - ze dwa tygodnie. W wielu akwarystycznych ryby bez podłoża są trzymane..
W starym akwa będzie miał stary filtr, starą wodę, którą i tak będzie podmieniał do czasu dojrzenia nowego baniaka.
Oczywiście nie twierdzę, że to co napisałem jest najlepsze, ale wydaje mi się w miarę logiczne i bezpieczne.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

ew. @Jarzy jeśli nawet upierasz się przy podłożu, że musi być to można odessać górną warstwę żwirku, przepłukać w wodzie z akwa i ponownie w nim użyć.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

boro1 pisze: środa 24 lis 2021, 15:29 ew. @Jarzy jeśli nawet upierasz się przy podłożu, że musi być to można odessać górną warstwę żwirku, przepłukać w wodzie z akwa i ponownie w nim użyć.
podłoże mam CAL'a o Ciebie, po takim czasie już tylko do wymiany...
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Waldas pisze: środa 24 lis 2021, 15:33 podłoże mam CAL'a o Ciebie, po takim czasie już tylko do wymiany...
jakoś mi w głowie zapadła myśl, że masz ziemię i żwirek na górze.
Co do samego podłoża, które masz to i tak trochę można im sypnąć. W podłożu jest dużo bakterii. A w tym przypadku zupełnie nie zależy nam na wartościach odżywczych.
Oczywiście jakiegoś rogatka, pistię w starym akwa bym zostawił
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Pistia w starym jest, z podłoża jeżeli mi się uda chcę wydobyć JBL Proscape Volcano, które siedzi na plecach jako podsypka
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Co do przyspieszania startu akwarium, nie wiem, czemu nikt nie wspomniał o banalnej metodzie wypłukania wkładów z filtra w nowym akwarium. To od razu oszczędza kilka(naście) dni dojrzewania, bo wpuszcza się taką ilość flory bakteryjnej, która potrzebuje już tylko kilka dni namnożenia (nawet uwzględniając większy litraż).
Co nie musi być oczywiste - samo przeniesienie części flory nie załatwia sprawy - musi ona mieć co "jeść". Jeśli nie ma ryb, to należy robić to, co w normalnym "fishless cycling", czyli podawać amoniak (najlepsze rozwiązanie), sypać żarcie, wrzucić kawałek mięsa, nasikać (skuteczne, ale nie każdy się odważy)...

Co do zagadnienia podłoże vs. filtr. Jeśli jest jedno i drugie, to ze względu na dostępną powierzchnię prawdopodobnie w podłożu jest znacznie więcej bakterii nitryfikacyjnych niż w filtrze (chyba że filtr to spory sump). Zatem usunięcie podłoża zaburzy równowagę biologiczną. Z drugiej strony - jej osiągnięcie zajmie pewnie maks. 3-4 dni, a może krócej. W zbiornikach bez podłoża flora w filtrze jest z natury liczniejsza (brak konkurencji pokarmowej ze strony bakterii w podłożu).
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

1. Akwa umyj, choćby delikatnie wodą z octem.
2. Poziomuj szafkę. ;)
3. Przekarm akwa przez kilka dni, wywal sobie azot w kosmos (prawie), zlej tą wodę (do bańki, żeby wlać ją do nowego szkła). Wydłub rośliny, ryby do wiadra, wyciągnij podłoże, które chcesz odzyskać. W małym akwa daj świeżą wodę, podłącz filtr i wpuść ryby. Tylko ich nie karm teraz za często, z raz na dwa - trzy dni.
Startuj nowe szkło. Będzie dobrze.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
cob_ra
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2021, 20:54
2
Imię: Marek
Been thanked: 15 times

ahr dobrze prawi. Zrobiłbym tak samo.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Dzięki za rady, będę informował o postępie prac.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Waldas pisze: piątek 26 lis 2021, 12:06 Dzięki za rady, będę informował o postępie prac.
koniecznie :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Waldas gratuluję nowego, wielkiego (dla mnie wielkie) akwarium :) Pokazuj koniecznie koniecznie kolejne etapy.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Cześć. Udało się przenieść do większego akwarium?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ