Buczący elektrozawór CO2

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

W swoim zestawie CO2 posiadam od kilku lat elektrozawór ACL. Co jakiś czas zdarza mu się buczeć. Kiedyś próbowałem stosować patent z papierem ściernym ale to nie pomogło.
Macie jakiś pomysł jak go uciszyć poza demontażem i wymianą na nowy :lol:
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@inerkoma Mój elektro Grun System też buczał. Była to kwestia dopasowania ułożenia cewki. Rozciagałem też sprężynę. Upewnij się,że nje dotyka do niczego,bo może wpada w rezonans?
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Nastąpiła cisza - odwróciłem elektrozawór do góry nogami i przestał buczeć.

@Jarzy - nie wiem gdzie w Grun jest sprężyna. W ACL szukałem i nie mam pojęcia czy w tym modelu występuje.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@inerkoma Nie mam już od dawna problemu. Zawór został wymieniony z powodu braku docisku.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Elektrozawór to zazwyczaj zwykła cewka na rdzeniu, zasilana prądem zmiennym o częstotliwości sieciowej. Musi buczeć w okolicach 50-60 Hz albo na harmonicznych, nie ma wyjścia. To, czy będzie buczała słyszalnie czy nie, zależy od izolacji przenoszenia drgań i pojawienia się ewentualnego rezonansu. Czasami pomaga odwrócenie modułu, mocniejsze dokręcenie albo przesunięcie go na trzpieniu (np. dodanie podkładek), czasami nie pomaga nic, ta sztuka tak ma i będzie buczeć. ;)
ODPOWIEDZ