Radmac o RO

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

tencin pisze: piątek 03 gru 2021, 13:48 Drugi argument (a w moim przypadku pierwszy) to ekologia, zwyczajnie mniej wody odpadowej idzie w ściek.
Trochę off-topowo, ale...
Do ścieku trafia dokładnie tyle samo nadmiarowej soli w obu przypadkach (dokładnie tyle, ile zostało usunięte ze 100 L kranówki). I tak nie ma to większego znaczenia, gdyż nie jest to tak naprawdę ściek — czyli uciążliwe dla środowiska składniki. A przynajmniej nie w tej skali, bo większa skala kiedyś była testowana w historii ludzkości i doprowadziła do wyjałowienia znacznej części obszaru Żyznego Półksiężyca.
Tym, co rzeczywiście może mieć jakiś (choć wciąż niemierzalny w przypadku pojedynczego akwarysty) wpływ, jest zużycie wody, która trafia via kanalizacja do Wisły i opuszcza nasz ubogi w wodę kraj. Tym niemniej, jeśli ktoś wylewa "odpad" z RO na ogródek, omija ten problem i może spać snem sprawiedliwego. Chyba że boi się powtórzyć na swoim ogródku wspomniany historyczny efekt zasolenia gleby w Mezopotamii — ale to będzie fobia raczej niż racjonalna obawa.
Alternatywne rozwiązanie proekologiczne — dla osób nieposiadających ogródka — "odpad" można butelkować i sprzedawać jako wodę mineralną. Prawdziwą wodę mineralną, a nie jakiegoś źródlanego Żywca o zawartości minerałów 311,5 mg/L. 8-)
radmac pisze: piątek 03 gru 2021, 14:39 jako właściciel domu mogę wystąpić o tzw wodę ogrodową
Aktualny stan jest taki, że jeśli właściciel domu korzysta z własnego ujęcia, to licznik wody idzie do kosza (mam zainstalowany na odejściu od domu, nie na hydroforze i kiedyś rzeczywiście na jego podstawie płaciłem za ścieki). Obecnie w takim przypadku płacę ryczałtowo za 12 m³ miesięcznie i nie ma znaczenia, ile wyleję (na czym jestem zresztą sporo stratny).
Zakładam zatem, że chodzi o wodę wodociągową z podziałem na dom i ogród.
Ale...

W przypadku ogrodu to trzeba zadbać o małą retencję i zbierać deszczówkę (teraz rozpęta się burzliwa dyskusja o jakości warszawskiej deszczówki :twisted: ).
Ostatnio zmieniony piątek 03 gru 2021, 20:32 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 2 razy.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@radmac Tak też robię, cały odpad idzie w ogród. Podobnie woda z podmian - część do podlewania kwiatów w domu, nadmiar do ogrodu. :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

EyeQueue pisze: piątek 03 gru 2021, 15:06 Do ścieku trafia dokładnie tyle samo nadmiarowej soli
Bardziej mi chodzi o stosunek ilości wody pobieranej do tej, która nie jest zużywana, tylko trafia do ścieku jako odpad. Jakością samego odpadu kompletnie się nie martwię, to zwiększone zasolenie jest raczej obojętne z punktu widzenia środowiska. :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
tencin pisze: piątek 03 gru 2021, 13:48 Koszt 1m3 ścieków to 8,61 PLN
tencin pisze: piątek 03 gru 2021, 13:48 Drugi argument (a w moim przypadku pierwszy) to ekologia, zwyczajnie mniej wody odpadowej idzie w ściek
a tu pojawia się jeszcze jeden argument, ale nieco wybiórczy - jako właściciel domu mogę wystąpić o tzw wodę ogrodową lub licznik ogrodowy (do czego mam też przygotowanie sprzętowe). Wtedy założenie jest takie, że woda z tego licznika nie trafia do kanalizacji ergo nie płacę kosztów za ścieki.
Musze tylko odpad jak i wodę z podmian odprowadzić do ogródka. Na co mój ogródek będzie się bardzo cieszył. Zimą to trochę problem, ale zaradzę.
Tylko pamiętaj, że to rozliczenie z podlicznikiem ogrodowym działa tylko bodajże od marca do października (dokładnie nie pamiętam, ale nie działa cały rok)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


SHARK pisze: Tylko pamiętaj, że to rozliczenie z podlicznikiem ogrodowym działa tylko bodajże od marca do października (dokładnie nie pamiętam, ale nie działa cały rok)
Może i tak być, ale PEWiK Gdynia nic o tym nie wspomina na swoich stronach. A kto mi broni w zimę podlewać? :)

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

radmac pisze: piątek 03 gru 2021, 14:39 Zimą to trochę problem, ale zaradzę.
radmac pisze: piątek 03 gru 2021, 20:10 A kto mi broni w zimę podlewać?
Przydomowe lodowisko wylejesz - jeszcze na biletach zarobisz, :lol:
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Jak już mamy cały zestaw do ro i łapiemy wodę do beczki, która jest zamknięta, ale nie szczelnie, bo musi być odpowietrznik, to czy istnieje jakieś ryzyko, że w wodzie rozwiną się jakieś niepożądane bakterie, albo inne ustrojstwo? W moim przypadku beczka jest zamknięta od bardzo długiego czasu, i zazwyczaj pełna z wyjątkiem czasu podmiana.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Ja mam beczkę z dziurką z 3 mm i zero problemu. I w wodzie RO bakterie nie bardzo maja na czym się rozwijać. Nawet jak coś wpadnie kurzu przez te 3mm to co tydzień wymiana na prawie sterylną wodę zapobiega jakiemuś wiekszemu rozwojowi czegokolwiek.

Wawariat

Wawariat
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dark Nawet jeśli by jakieś były to czy to źle? Leków dożylnych nie poszukujesz chyba?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Dark pisze: środa 08 gru 2021, 17:42 czy istnieje jakieś ryzyko, że w wodzie rozwiną się jakieś niepożądane bakterie
RO jest tak jałowe, że mało co się w nim rozwinie. Z drugiej strony, jakieś bakterie rozwiną się i tak, jeśli nie w bańce, to w akwarium do którego potem ta woda trafi. Chcesz mieć bakterie w akwarium a one przecież nie będą inne niż te, które mogą się rozwinąć w bańce z wodą RO. Więc tak czy inaczej problem nie istnieje... ;)
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Jeśli chodzi o filrty RO, to znalazłem takie cudo. Szkoda, że cena tak wysoka
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

trochę poczytałem w necie, trochę pokumałem ocb i popełniłem mały upgrade
IMG_20220204_134017_edit_176504109421504.jpg
teraz pompa ciśnie w dwie membrany i wspólny odpad leci na trzecią.
Uzysk jakby lepszy, tak na szybko zmierzony to 2 litry na minutę. Niestety nie pamiętam jak było wcześniej :(
będę musiał się zebrać w sobie i przywrócić poprzednią wersję i przetestować.

Zauważyłem za to minimalny spadek jakości wody - TDS z 2 ppm na 3~4 ppm. Ale to może kwestia zbyt krótkiego czasu robienia testu. W poprzedniej wersji też startował z wysokiego TDS który dosyć szybko spadał do 4~5ppm a potem już powoli do 2ppm.

Żeby obecna wersja hulała tak prawilnie, to powinienem zmienić pompę na taką do membran ~200GDP, bo ta jest do 100ek a dmucha na dwie naraz. Trochę to bez sensu i następnym krokiem będzie zrobienie wersji 3->2->1 (w sumie 6 membran) plus pompa na 600GDP :)
Wiem wiem, że taniej by było kupić większe membrany i się nie certolić, ale co zrobię z obecnymi? Gdybym startował od zera z dużym budżetem to pewnie bym kupił i większe. Tu jest budżet przyrostowy - do tej pory przez 5 lat po trochu do przodu :)
Wawariat
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@radmac Panie,zrób od razu cała stację do uzdatniania wody a nie jakieś membranki :) Powoli gubię się w Twoich instalacjach. A te korpusy jakie spasione.
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

I kolejne pytanie, bo trochę się pogubiłem :-(. Czy dodanie kolejnej membrany (szeregowo) wymaga zmiany ogranicznika na wyższy czy ten sam wystarczy?
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Ogranicznik ma być taki jak dla ostatniej w szeregu membrany. Jeśli membrany są takie same, to nie trzeba nic zmieniać.

Wawariat

Wawariat
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Dzięki :-).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

mały update - wsadziłem większą pompę (do membran 100~300). Efektów jakichś większych nie ma, woda zbiera się tak samo szybko, ale jest za to dużo ciszej.
Może jakbym dołożył jeszcze membran ...? Testowanie robi się coraz bardziej skomplikowane :)
Co do głośności - mniejsza pompa ma jedną głowicę pompującą która wpada w mocne drgania kiedy działa pod ciśnieniem. Większa ma już dwie głowice które działają 'naprzemiennie' - drgania są dużo mniejsze i jest o niebo ciszej, nawet pod ciśnieniem.
IMG_20220421_170153.jpg
Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac zamówiłam taki filtr: FILTR RO3 OSMOZA AKWARYSTYCZNA 100 GPD. Które elementy powinnam uszczelnić taśmą teflonową w nowym filtrze? Taśma jest w zestawie. Wiem, że przy wymianie wkładów się uszczelnia, a w nowym filtrze już złożonym też?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Jak złożony to tylko nowe gwinty, czyli przyłącza pewnie. Ale też bym mie przesadzał, jak są dobre uszczelki na przyłączach to nie ma co pchać teflonu.
Spróbuj podłączyć bez. Jak gdzieś pocieknie to doszczelnij


Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac jak sobie naciurkam wody RO to ile ona może potem stać w baniaczku? Tydzień da radę, czy powinnam używać świeżo zrobioną? Zamykać baniaczek?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

eva pisze: czwartek 14 gru 2023, 08:09 jak sobie naciurkam wody RO to ile ona może potem stać w baniaczku? Tydzień da radę, czy powinnam używać świeżo zrobioną? Zamykać baniaczek?
Wlewam z mineralizatorem po 24h, świeża jest za zimna do akwarium, nadwyżki stoją tydzień jako dolewka. Staram się nie trzymać Ro wody dłużej jak tydzień, ale życie mnie czasami zmusza i stoi ze 2 tyg. Nie zakręcam.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

eva pisze:[mention]radmac[/mention] jak sobie naciurkam wody RO to ile ona może potem stać w baniaczku? Tydzień da radę, czy powinnam używać świeżo zrobioną? Zamykać baniaczek?
RO może sobie stać ile chcesz. W końcu to super jałowa woda. Nic w tym nie bedzie chciało żyć.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
eva pisze:[mention]radmac[/mention] jak sobie naciurkam wody RO to ile ona może potem stać w baniaczku? Tydzień da radę, czy powinnam używać świeżo zrobioną? Zamykać baniaczek?
RO może sobie stać ile chcesz. W końcu to super jałowa woda. Nic w tym nie bedzie chciało żyć.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Nie liczą zmiany ph które będzie wzrastać.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

radmac pisze: czwartek 14 gru 2023, 09:04
eva pisze:@radmac jak sobie naciurkam wody RO to ile ona może potem stać w baniaczku? Tydzień da radę, czy powinnam używać świeżo zrobioną? Zamykać baniaczek?
RO może sobie stać ile chcesz. W końcu to super jałowa woda. Nic w tym nie bedzie chciało żyć.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
To zależy... u mnie np. woda w nawilżaczu, wlewam 100% RO, zielenieje po dĺuższym czasie (około miesiąca) pojawiają się glony, nawilżacz z mlecznego plastiku, stoi na parapecie. ;)
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

SHARK pisze: czwartek 14 gru 2023, 11:48 Nie liczą zmiany ph które będzie wzrastać.
Minimalny wysiłek i w wodzie RO uzyskasz potrzebne pH. Z kranówką była by jednak większa walka.
Poranna Witaj Zmiano pisze: czwartek 14 gru 2023, 11:49 To zależy... u mnie np. woda w nawilżaczu, wlewam 100% RO, zielenieje po dĺuższym czasie (około miesiąca) pojawiają się glony, nawilżacz z mlecznego plastiku, stoi na parapecie. ;)
Dostarczasz energię, to już dajesz pokarm.
Wawariat
ODPOWIEDZ