[160L] Mała rafa...

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 Fantastyczna rybka! :) I bardzo ciekawy opis :)
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Warto też dodać, że Mandaryny są dobrymi zjadacz ami aiptasii. Też kiedyś chciałbym mieć ten gatunek u siebie ale z racji osiąganych przez nie rozmiarów muszę poczekać aż będę miał możliwość postawienia większej solniczki.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Dzisiaj kilka słów i fotek ostatniej z zakupionych przez mnie ryb - swoista wisienka na torcie :) .
Marzyłem o tej rybce od samego początku. Kiedy tylko padła decyzja o stawianiu akwarium morskiego wiedziałem że kiedyś muszę ją mieć.
Mowa o Mandarynie wspaniałym, czyli Synchiropus splendidus.

U mandarynów niezbyt mocno zaznaczony jest dymorfizm płciowy, samiec ma jedynie wyraźnie zaznaczony dłuższy pierwszy promień płetwy grzbietowej. Obie płcie są natomiast bajecznie ubarwione, moim zdaniem to jedna z najpiękniejszych ryb morskich jakie widziałem.
Stanowi dla mnie kwintesencję piękna morskiego akwarium - wyraziste i silnie kontrastujące barwy i do tego dość nietypowy kształt ciała.
Mandaryn wspanialy 3.JPG
Mandaryn wspanialy 2.JPG
Co do barw to jeszcze ciekawa sprawa, o której nie znalazłem wzmianki w internecie a na którą przypadkiem natrafiłem pewnej nocy sprawdzając z latarką co się w akwarium dzieje.
Mianowicie mandaryn "spał" sobie przy przedniej szybie i był zupełnie ale to zupełnie wyblakły z kolorów! Normalnie jakbym przerobił jego zdjęcie na czarno-białe. Zielone wzory na ciele były takie jak normalnie ale były czarne, cała reszt była biała jak śnieg :) Jakby go do wybielacza wrzucili. Spotkaliście się gdzieś z czymś takim?

Nie jest to gatunek polecany dla początkujących akwarystów albo może przede wszystkim nie do świeżych zbiorników. A dlaczego tak?
Ano dlatego, że mandaryny żywią się w bardzo specyficzny sposób - dietę mandarynów stanowią żywe drobne bezkręgowce znalezione na skałach i w piasku. Bardzo niechętnie przestawiają się na mrożonki a zazwyczaj w ogóle nie tykają nic suchego.
Dlatego tak ważne jest posiadanie w akwarium żywej skały z namnożoną populacją drobnych żyjątek.
Poniżej widać jak ryba "wisi" nad skałą wypatrując ofiar:
Mandaryn wspanialy 5.JPG
W moim akwarium mandaryn lubi polować na bezkręgowce wśród glonów zarastających szybę panelu filtracyjnego:
Mandaryn wspanialy 1.JPG
Budowa ciała tego gatunku (jak i innych Synchiropus) jest bardzo ciekawa i charakterystyczna, jest zupełnie podporządkowana metodzie poruszania i pozyskiwania pokarmu.
Kształtem przypomina nieco żabę z ogonem :) Głowa spłaszczona z dużymi oczami poruszającymi się niezależnie daje mu niemal 360 stopni pola widzenia i zdolność wypatrywania maleńkiej zdobyczy.
Pysk zwęża się ku przodowi i na końcu ma postać cienkiej rurki, jakby trąbki która wysuwa się w momencie "ataku" wciągając posiłek niczym odkurzacz - kapitalnie to wygląda i może kiedyś uda mi się to nagrać :)
Płetwy i ogon jak, mam nadzieję, widać na zdjęciach są duże a wręcz nieproporcjonalnie duże.
Mimo to ryby te są słabymi pływakami i w toni nie radzą sobie dobrze.
Ich zwyczajowa metoda przemieszczania to chodzenie czy też skakanie po piasku lub skałach przy użyciu dużych płetw piersiowych.
Do tego potrafią zawisać w dowolnej pozycji całkowicie bez ruchu - mnie to przywodzi na myśl owada wiszącego nad kwiatem... albo jeszcze lepiej - kolibry. Podobnie jak kolibry mandaryny poruszając płetwami bocznymi w tak szybkim tempie, że nie można ich dostrzec (mam nadzieję że na fotce niżej oraz tej pierwszej u góry postu troszkę to widać jak część płetwy "rozmywa się" podczas bardzo szybkiego poruszania):
Mandaryn wspanialy 4.JPG
Uwielbiam ten gatunek i bardzo się staram, żeby miała u mnie jak najlepiej. Prawie rok czekałem żeby ją kupić, musiałem zaczekać aż będzie miała wystarczającą ilość naturalnego pokarmu. Jak już zobaczyłem, że na skałach chodzi mnóstwo maleńkich białych żyjątek, to wiedziałem że mandaryn da sobie radę.
Do tego próbuję go karmić mrożonkami, w sklepie był do nich przyzwyczajony, więc i u mnie jeśli zacznie braknąć mu ofiar na skałach, będzie mógł dojeść mrożonkami. Muszę obserwować, czy nie chudnie. Jeśli tak się stanie pozostanie mi jeszcze podkładanie mrożonek pipetką pod pyszczek.

Jak Wam się podoba ten smok?? :)
Przepiękny!!! To jedna z ryb „must have”. Smoki te mają bajeczne kolory i bardzo ciekawe w obserwacji. Strasznie zazdroszczę już na tyle rozwiniętego baniaka, że możesz już mieć tak wspaniałe rybole.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Zgadzam się całkowicie, dla mnie to też obowiązkowa pozycja w każdym akwarium powyżej 100L, mimo że często można znaleźć stwierdzenie jakoby 300L było dla niej minimum.
Poza tym nie masz czego zazdrościć. Za kilka miesięcy Twoja rafa przeskoczy moje o kilka klas i wtedy będziesz miał wiele tego o czym ja tylko mogę pofantazjować

PS. A propo Twojego nowego akwarium, jak start? Wpuszczasz już jakąś ekipę sprzątającą żeby już coś brudziło w zbiorniku i karmiło bakterie?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Zgadzam się całkowicie, dla mnie to też obowiązkowa pozycja w każdym akwarium powyżej 100L, mimo że często można znaleźć stwierdzenie jakoby 300L było dla niej minimum.
Poza tym nie masz czego zazdrościć. Za kilka miesięcy Twoja rafa przeskoczy moje o kilka klas i wtedy będziesz miał wiele tego o czym ja tylko mogę pofantazjować Obrazek

PS. A propo Twojego nowego akwarium, jak start? Wpuszczasz już jakąś ekipę sprzątającą żeby już coś brudziło w zbiorniku i karmiło bakterie?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Dzisiaj właśnie skasowałem kostkę. Skałę przeniosłem do sump’a (co by zasiedlić zbiornik drobnym życiem) a ślimaki do zbiornika. Chwilowo dodaję cały czas bakterie i pożywkę. Ogólnie start przebiega bardzo łagodnie. Parametry wydają się optymalne, brak NH3 i NO2. Zobaczymy jak będzie dalej. Jeden doświadczony akwarysta który pomagał mi zorganizować graty, podpowiadał, żebym najpierw rozbujał biologię, następnie wprowadził koralowce a dopiero na koniec wprowadzał ryby. Z racji, że ma piękny zbiornik to stwierdziłem, że posłucham bardziej doświadczonej osoby i tak też działam z moją wanienką.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Dziś ważny dzień - nad moją rafkę wjechała porządniejsza lampa dedykowana do akwariów morskich.
Nabyłem Maxspect RSX R5-150.
Nie ukrywam, że sprzęt jeśli chodzi o wygląd akwarium zdecydowanie robi robotę, teraz tylko mam nadzieję, że koralowce poczują chęć do wzrostu pod takim światłem i w końcu coś się zacznie dziać w tym zbiorniku ;)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka



[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Limak86 na jakiej wodzie (stara woda czy własna solanka) oraz skale i piasku startowałeś (suchy czy żywy) ?
Czy wykonujesz jakieś testy regularnie ?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

jarks pisze:[mention]Limak86[/mention] na jakiej wodzie (stara woda czy własna solanka) oraz skale i piasku startowałeś (suchy czy żywy) ?
Czy wykonujesz jakieś testy regularnie ?
Hej :) Start "na cierpliwie i spokojnie" miałem nastepujacy:
- skała sucha i piasek również
- woda świeża własna solanka
- "karmienie" pustego zbiornika w 1. dniu kostka mrożonego jedzenia a potem co 2-3 dni odrobiną płatkowego pokarmu jako pożywka dla budującej się obsady bakteryjnej
- cierpliwe czekanie ok 6 tygodni, po teście na NO3 wpuszczone pierwsze kilka koralowców i krab pustelnik i jakieś malutkie ślimaki jako gratis do koralowców.

Start taki był bezproblemowy, plag dużych nie było, jak jakieś były to po chwili znikały.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Limak86 wspomniałeś o zakupach w Mińsku Mazowieckim, czy ten sprzedawca to "Underwater" z olx, jeśli tak, jak oceniasz zakupy u niego ?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

jarks pisze:[mention]Limak86[/mention] wspomniałeś o zakupach w Mińsku Mazowieckim, czy ten sprzedawca to "Underwater" z olx, jeśli tak, jak oceniasz zakupy u niego ?
Tak, to ten. Łukasz to specjalista i pasjonat akwarystyki głównie morskiej.
Zakupy u niego bardzo dobrze wspominam. Ma duży wybór na olx a jeszcze lepszy na żywo.
Uważam że warto się umówić i do niego pojechać zwłaszcza jak się planuje zrobić większe zakupy.
Dużo wie, dużo podpowie.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Dziękuję za odpowiedź@Limak86 , choroba u mnie postępuje, pozostaje mi jedynie przekonać "małżowinkę" i ruszać ku przygodzie "a'la" piko rafa jak u @SHARK :D
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

jarks pisze:Dziękuję za odpowiedź[mention]Limak86[/mention] , choroba u mnie postępuje, pozostaje mi jedynie przekonać "małżowinkę" i ruszać ku przygodzie "a'la" piko rafa jak u [mention]SHARK[/mention] :D
Jak najbardziej powinieneś spróbować :)
Morszczyzna jest fajna, zupełnie odmienna od słodkiej. Ja bardzo się cieszę że próbuję ze słonym mimo licznych porażek.
Jak już chyba kiedyś pisałem, w akwarystyce najbardziej lubię gonić króliczka. Akwarium mnie najbardziej cieszy kiedy się rozwija i ewoluuje, jak już wszystko staje się stabilne i jest ok, to zaczyna mnie powoli nudzić.
Dlatego morszczak jest dla mnie, bo tu cały czas coś się zmienia, dochodzą coraz to nowe korale i inne zwierzęta, zbiornik cały czas się przeobraża, przechodzi przez różne fazy (raz pozytywne a raz mniej Obrazek ).
Jeśli więc lubisz zmiany i ciągły rozwój oraz postęp, to morszczak będzie jak znalazł.
A co do żon, to moja generalnie się akwarystyką nie pasjonuje, a morskie akwarium jej się bardzo podoba i nierzadko w nie patrzy... Więc może Twoja też się przekona Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Prawdę mówiąc ja mam naturę "kolekcjonera", stąd może moje marzenie, żeby kolekcjonować takie "zoa", które wydają się dla piko rafy wręcz stworzone (kostka 30-40l, tylko na kaskadzie) ...
Niedługo wracam na stałe tam, gdzie mogę "moczyć łapska", więc zacznę z buckami w słodkowodnym, a do "solniczki" chyba powoli sprzęt zacznę gromadzić :D
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Limak86 pisze:Dziś ważny dzień - nad moją rafkę wjechała porządniejsza lampa dedykowana do akwariów morskich.
Nabyłem Maxspect RSX R5-150.
Nie ukrywam, że sprzęt jeśli chodzi o wygląd akwarium zdecydowanie robi robotę, teraz tylko mam nadzieję, że koralowce poczują chęć do wzrostu pod takim światłem i w końcu coś się zacznie dziać w tym zbiorniku ;)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
A tak oto prezentuje się zbiorniczek pod nową lampką.
Koralowce jeszcze się aklimatyzują do nowych warunków świetlnych, dlatego lampa nie jest jeszcze ustawiona na maksimum docelowych ustawień kanałów.
Dodatkowo kombinuję z ustawieniami aparatu bo ciężko mu zrekompensować taką ilość niebieskiego widma.
Szał jest wieczorem przy samym aktynicznym kanale w lampie... koralowce wręcz eksplodują kolorami, świecą jak kolorowe neony... nie mogę się na patrzeć, szkoda że zdjęcia tego nie oddają co widzą oczy...

Jak się Wam podoba taka odsłona mojej rafy?

Przy okazji również fotka obu akwariów na regale... dwa zupełnie różne światy, oba najpiękniejsze na swój sposób... niesamowity kontrast na który patrzę każdego dnia z takim samym zachwytem ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Dla mnie "bomba"! Jakiej nowej lampki używasz? Sam nie wiem, które akwarium jest piękniejsze ponieważ masz rękę do aranżacji ale jedno jest pewne. Zestawienie tych dwóch zbiorników/ podwodnych światów jest niesamowite. Zazdroszczę:-)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

DanielP pisze:Dla mnie "bomba"! Jakiej nowej lampki używasz? Sam nie wiem, które akwarium jest piękniejsze ponieważ masz rękę do aranżacji ale jedno jest pewne. Zestawienie tych dwóch zbiorników/ podwodnych światów jest niesamowite. Zazdroszczę:-)
Bardzo dziękuję za miłe słowa :)
Lampka to używany roczny Maxspect RSX R5-150 (3 grupy diod po 50W każda grupa).
Do tego bardzo wysłużony układ - świetlówki 2x39W aktyniczne żeby wyrównać oświetlenie na całej długości i doświetlenie boków.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Piękne oba "światy".
Widzę że zoa mają już sporo główek :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 przed takimi akwariami można siedzieć i siedzieć. Żaden telefon, ani telewizor nie potrzebny. Oba piękne. Ja się jeszcze nie wkręciłam w morskie (i oby to nie nastąpiło ;) Ta rzeka z kamieniami zielonymi to jest cudo po prostu :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Ło matko! Idealne środowisko dla mojego ostatniego sumika! Przygarnij biedaczka :(
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jak tam zbiorniczek jakaś aktualizacja. Jak korale zareagowały na nowe światełko?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:Jak tam zbiorniczek jakaś aktualizacja. Jak korale zareagowały na nowe światełko?
No cóż...
Światełko na pewno zmieniło odbiór akwarium, więc to na wielki plus.
Ale co do reakcji koralowców, to sprawa bardzo zróżnicowana - część z nich jak np. zoanthus utter chaos (jeden z wymagających jakie mam) w końcu zaczął rosnąć, większość innych korali też ruszyła. Caulastrea fluo musiała zostać nawet pocięta bo już się nie mieściła sama ze sobą Obrazek
Problem mam natomiast z euphylliami - straciłem już 2 a 2 kolejne wyglądają tragicznie. Nie wiem czemu bo to nie są aż tak wymagające LPSy... mimo to tracą tkankę i zrzucają polipy... no i po koralowcu Obrazek
Niektóre miekkie zoa, te proste z zasady, też jakoś dziwnie zmieniają barwy z polipów na środki.
Poza tym babka kopiąca robiła mi taki syf przez miesiąc, że byłem załamany. Tele pyłku i detrytusu itp się zakumulowalo w piasku, że jak babka to w końcu podbiła, to burza piaskowa trwa niemal do dzisiaj. Nie mogłem w żaden sposób tego przefiltrować, wszystkie opcje montażu waty filtracyjnej powodowało jej szybkie zapchanie i niemożność działania panelu filtracyjnego. Na szczęście powoli wychodzę z tego "problemu" Obrazek
Co jeszcze... ach tak, udaje mi się zwyciężyć bitwę z valonią (okropna plaga Obrazek ) - zasługa pewnego specyfiku o nazwie VIBRANT, kilkutygodniowa kuracja przynosi rezultaty i utrzymuje ten glon w rozsądnych akceptowalnych ryzach Obrazek
No i siada falownik, nie startuje po feedpausie ani w ogóle po wyłączeniu i ponownym włączeniu nie chce sam ruszać. Muszę go oddać na gwarancję.

No to tyle z aktualizacji... Jak to w morskim - ciągła walka z coraz nowymi problemami Obrazek

Niżej zdjątko wspomnianej babki kopiącej ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:
SHARK pisze:Jak tam zbiorniczek jakaś aktualizacja. Jak korale zareagowały na nowe światełko?
No cóż...
Światełko na pewno zmieniło odbiór akwarium, więc to na wielki plus.
Ale co do reakcji koralowców, to sprawa bardzo zróżnicowana - część z nich jak np. zoanthus utter chaos (jeden z wymagających jakie mam) w końcu zaczął rosnąć, większość innych korali też ruszyła. Caulastrea fluo musiała zostać nawet pocięta bo już się nie mieściła sama ze sobą Obrazek
Problem mam natomiast z euphylliami - straciłem już 2 a 2 kolejne wyglądają tragicznie. Nie wiem czemu bo to nie są aż tak wymagające LPSy... mimo to tracą tkankę i zrzucają polipy... no i po koralowcu Obrazek
Niektóre miekkie zoa, te proste z zasady, też jakoś dziwnie zmieniają barwy z polipów na środki.
Poza tym babka kopiąca robiła mi taki syf przez miesiąc, że byłem załamany. Tele pyłku i detrytusu itp się zakumulowalo w piasku, że jak babka to w końcu podbiła, to burza piaskowa trwa niemal do dzisiaj. Nie mogłem w żaden sposób tego przefiltrować, wszystkie opcje montażu waty filtracyjnej powodowało jej szybkie zapchanie i niemożność działania panelu filtracyjnego. Na szczęście powoli wychodzę z tego "problemu" Obrazek
Co jeszcze... ach tak, udaje mi się zwyciężyć bitwę z valonią (okropna plaga Obrazek ) - zasługa pewnego specyfiku o nazwie VIBRANT, kilkutygodniowa kuracja przynosi rezultaty i utrzymuje ten glon w rozsądnych akceptowalnych ryzach Obrazek
No i siada falownik, nie startuje po feedpausie ani w ogóle po wyłączeniu i ponownym włączeniu nie chce sam ruszać. Muszę go oddać na gwarancję.

No to tyle z aktualizacji... Jak to w morskim - ciągła walka z coraz nowymi problemami Obrazek

Niżej zdjątko wspomnianej babki kopiącej ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Jak stwierdzisz, że masz za dużo Caulastrei to chętnie nabędę (moją niestety dostała chyba za mocno po du…e i raczej nie będzie miała siły wrócić do żywych po tym zakwicie bakteryjnym). Co do Euphilliami to podeślij zdjęcie jak to wygląda u Ciebie. Moje 2 też dostały po tyłku (jak z resztą wszystkie koralowce) ale pod T5 zaczyna się in poprawiać. Ze stanu w którym praktycznie na główce było widać tylko czubki zaczęły się „pompować” i na dzień dzisiejszy wystawiać polipy na ok 5mm - mam nadzieję, że idzie to teraz ku dobremu.

A na ile masz ustawioną lampę i na jakiej wysokości? Może jest za mocno i za nisko i je palisz.

Testy robiłeś? Może za dużo jest czegoś w wodzie i stąd taki efekt.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Lampa ma 4 kanały - biały na 45% w najmocniejsym punkcie, 2 i 3 kanał niebieski na 100 i 4 kanał zielony+czerwony na 0. To wychodzi pewnie około 100W może mniej,m ciężko to ocenić bo kanały nie są równe. Do tego na 3 godziny pale T5 2x39W aktyniczne.
Czy to za dużo? Nie wiem.

Nie wiem co jest nie tak z wodą, badam tylko NO3 i PO4 no i zasadowość. Azotany i fosforany praktycznie na zero jeśli wierzyć testom kropelkowym. Zasadowość też koło 8-10 więc ok.ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

A na jakiej wysokości masz te ledy? Bo biorąc pod uwagę 40cm h realnie wody jest pewnie ze 36cm-37cm. Jeśli lampa jest dość nisko to mimo wszystko możesz nią palić korale. Dodatkowo chyba bym zrobił test ICP (ja u siebie będę robił w poniedziałek/wtorek).
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:A na jakiej wysokości masz te ledy? Bo biorąc pod uwagę 40cm h realnie wody jest pewnie ze 36cm-37cm. Jeśli lampa jest dość nisko to mimo wszystko możesz nią palić korale. Dodatkowo chyba bym zrobił test ICP (ja u siebie będę robił w poniedziałek/wtorek).
Lampa leży na koronie więc ok 9-10 cm nad taflą wody. To dużo niżej niż nogi z zestawu, ale i moc nie jest 100%. Druga rzecz, że ta jedna euphyllia fioletowa wielka co ją mam jest wysoko przyklejona i to tuż pod punktem świetlnym lampy i ona pompuje się jak głupia. A te inne eupyllie dałem teraz niżej lub gdzieś z boku skałek.
Pewnie ICP by się przydało, ale miałem nadzieję prowadzić to akwarium jakoś tak bez ballingow i innych ostrych dozowań. Byłem przekonany że na podmianach raz na jakiś czas plus lekka suplementacja i koralowce miekkie plus euphyllie jakoś polecą zadowalająco.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
ODPOWIEDZ