Ampularia . Nielegalny czujnik jakości wody

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Awatar użytkownika
Gbr
Posty: 60
Rejestracja: sobota 18 wrz 2021, 22:41
2
Lokalizacja: 42-200
Imię: Gabriel
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Widuję w zoologiku mnóstwo całe tego muszlaka, czy to legalne ?
ogerbod meigorw tsej ezspel
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Gbr Nie. Podobnie jak danio fluo.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poniżej przepisy, bardzo restrykcyjne :( Na stronie też załącznik. Szkoda, bo Ampularie są szkodliwe tylko jeśli ktoś wypuści je do środowiska naturalnego- czego zdrowo myślący, odpowiedzialny akwarysta by nie zrobił. Ze względu na przepisy bądźmy ostrożni.

http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/slimaki-z-rodzaju-pomacea-jako-agrofagi-stwarzajace-zagrozenie-dla-upraw-w-unii-europejskiej,423.html
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Niestety,odiotów nie brakuje. Świadczy o tym chociażby odnowienie z Wisły: arowany, płaskoboka srebrnego czy krewetek :/
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


eva pisze: czego zdrowo myślący, odpowiedzialny akwarysta by nie zrobił.
Kto niby?
:)
A jak już tak patrzymy i polecimy po bandzie, to trzymanie rybek w szkle tak daleko od ich naturalnego środowiska jest fanaberią i sama akwarystyka jest formą tortur.
Niech rzuci kamieniem kto w swej przygodzie akwarystycznej przez swoje błędy nie ukatrupił rybola!

Wawariat

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac ja wczoraj ukatrupiłam dwie i to moje ukochane. Wyskoczyły się przez moją nieostrożność. Były i inne przypadki.
Święta nie jestem. Chodziło mi o to, że my, Wawarianie, nie jesteśmy idiotami kompletnymi, żeby wrzucać ryby i ślimaki do rzeki. Zatem jesteśmy (hipotetycznie ;) bezpiecznymi opiekunami Ampularii.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Moje ampule i tal znajduje moja Córka w szufladzie z majtami XD
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Bardzo lubię te ślimaki. Pomimo zakazu często można je spotkać w sklepach. Ja sam mam je w jednym ze swoich zbiorników i nie zamierzam z nich zrezygnować. To, że są one zabronione u nas w handlu jest wynikiem jednolitych przepisów unijnych. Moim zdaniem nie zawsze są one dobre ponieważ o ile np. w Hiszpanii są one przy sprzyjającym im klimacie wywołać jakieś szkody w środowisku, to wątpię by u nas przeżyły zimę. Nie zmienia to faktu, że największym złem jest człowiek. To on jest winien takim sytuacjom.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Jarzy pisze: piątek 24 gru 2021, 17:58 @eva Moje ampule i tal znajduje moja Córka w szufladzie z majtami XD
Żyją? Podobno jeśli nie są zdeptane, to kilka dni wyżyją.

@DanielP absolutnie się zgadzam. Ampule są super. W Polsce podobno nie przetrwają. Tylko trzeba uważać z ogłoszeniami o ich oddawaniu, sprzedawaniu.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wczoraj do sklepu akwa przyszedł człowiek z problemem. W innym sklepie sprzedano mu jakiegoś egzotycznego kraba(zapomniałam nazwy). Krab urósł bardzo duży i zjada rybki. Pan pyta czy może go oddać do sklepu albo wyrzucić do rzeki i czy krab da sobie radę. Ten człowiek miał wyraźnie dobre intencje, nie chciał stworzenia ubijać. Sprzedawca powiedział, że sklepy nie przyjmą, bo jest nielegalny w sprzedaży, ale do rzeki nie można absolutnie, bo nie wolno, on (sprzedawca) te raki potem wyławia z R. Maciaszkiem. Facet od kraba był skonsternowany, bo wyraźnie nie chciał mordować żywego stworzenia. Zrozumiałam, że ludzie naprawdę mogą nie wiedzieć co zrobić i może im się wydawać, że lepiej żyjątko zwrócić naturze. Brakuje edukacji, informacji. Najbardziej chyba w sklepach. Dodatkowo ktoś mu tego kraba nielegalnego sprzedał i nie poinformował, że urośnie, będzie jadł ryby.
Powiedziałam panu, żeby na forach akwarystycznych można oddawać zwierzęta. Nie wiem czy skorzysta.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Szacun dla pana ze sklepu, choć jeszcze lepiej byłoby, gdyby wziął tego kraba i sam na zapleczu rozwiązał problem. A sam pamiętam wiele lat temu minę jakiegoś młodego akwarysty, któremu Rafał powiedział, że może dać mu trawiankę na ślimaki, ale pod warunkiem, że potem ją zabije...
Co to za sklep, w którym sprzedawca zna się z Rafałem? Atol Zoo?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ketrab. Ale ponieważ dyskretnie podsłuchiwałam to mogłam też coś przekręcić. Tak mi się zdaje, że z nim wyciągał.
A jak się robi eutanazję takich stworzeń?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Są dosyć szczegółowe przepisy:
https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/loka ... _praw7.pdf, ale...
bezkręgowce nie są zwierzętami w rozumieniu przepisów prawa! Czyli wolna amerykanka, ale...
Skoro przy Ameryce jesteśmy, to tamtejsze stowarzyszenie weterynarzy (American Veterinary Medical Association) wydaje co jakiś czas zalecenia, które są uznawane za najlepsze w świecie. No i w ostatniej edycji:
https://www.avma.org/sites/default/file ... -17-20.pdf
podaje się jako anestetyk — oprócz wielu niedostępnych środków znieczulających (np. benzokaina) — olejek goździkowy, który sam kiedyś kupiłem w celu znieczulenia kolcobrzuchów (choć w końcu obyło się bez tego). Akceptowaną metodą jest także umieszczenie w wodzie o temperaturze 2 do 4 °C (nie w zamrażarce).
O maceracji, jako akceptowanej metodzie fizycznej pisał nie będę, bo po pierwsze może być problem w przypadku szkieletu zewnętrznego, po drugie, co sami autorzy przyznają, metody fizyczne są bardzo skuteczne i szybkie, ale często nieakceptowalne z estetycznego punktu widzenia.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Chętnie bym tego kraba przyswoił :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy tak właśnie myślałam, że ktoś się chętny znajdzie. Ludzie nie mają pojęcia, że można rybę/stwora oddać, nie tylko do sklepu.
Natomiast tamten konkretny krab ciachał/jadł ryby. Więc chyba do ryb się nie nadawał.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva To by mu się zrobiło izolatorium :) Ciekawe jaki to krab.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

@Jarzy może taki:
https://gazetalubuska.pl/krab-zlapany-w ... 1-15232702
W tekście znowu Kumak. Za chwilę będę się bał otworzyć lodówkę, żeby Rafał z niej nie wyskoczył... :?

@eva właśnie wymyśliłem sposób jego humanitarnej eksterminacji - trzeba założyć duuuuuże akwarium tanganickie z kolcobrzuchami Mbu (do 70 cm żywej długości). :twisted:
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@EyeQueue Zapomniałem o tym krabie :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Nie ma ktoś kilku sztuk na zbyciu? Chętnie bym przysposobił:)
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

witam - gdyby ktoś poszukiwał, mam kilka sztuk do odstąpienia.
ODPOWIEDZ