Krystalizacja wody - sposoby

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Cześć

nie znalazłem podobnego wątku. Wykorzystujecie coś chemicznego do krystalizacji wody z zabarwień (korzeń)? Znalazłem dobre opinie o Seachem Purigen, coś tam może zdziałać węgiel aktywny. Mój zbiornik jest świeży więc narazie robie rozeznanie co ewentualnie kupić za jakiś czas bo obawiam się, że fx6 z ceramiką i matrix'em nie usunie tego zabarwienia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

A moczyłeś go wcześniej oddzielnie? Po kilku tygodniach moczenia zwykle przestają brudzić. Był wcześniej sparzony wrzątkiem?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Korzenie cały czas coś oddają - u mnie 7/8 rok już.
Korzenie z różnych miejsc.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@Adams2121 stosujesz jakąś chemie dodatkowo w filtrze? czy tylko podmiany wody?

U mnie z racji temperatury oraz kranówki podmiana to max 60 litrów (zmiana temperatury o okolo 1.3 stopnia) czyli około 10% wchodzi w grę..

@eva nie było długiego namaczania w wannie. Miałem info, że i tak będzie barwić ale nie dużo I tak w sumie jest. Jednakże przy optiwhite to widać przy obustronnym akwarium.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@mario_s Przeszkadza Ci tak naprawdę?
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

mi nie przeszkadza bo woda jak narazie jest niezla, taka naturalna :). Mojej półowce przeszkadza i nic ze to zdrowe dla zbiornika bo dostałem odpowiedz ze ma ladnie wygladac. Mimo wszystko warto kontynuować wątek o sposobach krystalizacji wody z zabarwień, czyli co:

1) węgiel aktywny
2) chemia typu purigen
3) ciągła podmiana wody

coś jeszcze?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@mario_s Może skarpeta jak do morszczaków?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Pytanie laika, bo choć jestem chemikiem, to nie używam żadnych chemicznych preparatów. Purigen to głównie żywice jonowymienne (wg producenta). Ktoś doświadczył, żeby usuwał barwę w pojedynkę, bez innych sorbentów? W teorii to możliwe, ale kwasy fulwowe i humusowe są zazwyczaj zbyt duże, by zmieścić się w pory takich żywic. Kwasy garbnikowe, owszem, mogą być tak wiązane, ale same garbniki przed hydrolizą też nie bardzo. Do tego dochodzi duża grupa barwnych związków fenolowych (dużo zależy od gatunku drewna, garbniki skondensowane, flawony, stilbeny i inne też po chińsku się nazywające związki). Te związki mają grupy polarne, ale nie są jonowe (wiem, wciąż po chińsku). Podsumowując, jak to w chemii, w teorii ma prawo działać, ale ma też prawo nie działać, dlatego pytam o doświadczenie.
Węgiel nie zaszkodzi, to pewne. Dla mnie bardziej prawdopodobne jest ich efektywne działanie razem niż każdego z osobna.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

@EyeQueue

Ja stosowałem purigen, działał całkiem przyzwoicie(klarował wodę), do czasu napełnienia się. Był używany sam bez innych absorbentów. Jedyne złoża jakie używam to - matrix, sera siporax, kulki maspext. No i gąbki

Jako żem człowiek bezchemiczny- wymieniłem na nowy i po drugim razie przestałem stosować. Kolor żółto / brązowy podoba mi się i jest potrzebny. Dlatego nie walczę. Już.

Co do podmian wody - prawdopodobnie nikt nie podmienia wody tyle co ja. Ze względu na obsadę - w tej chwili 2*200/250l w tygodniu na 750l od kilku lat - wcześniej kran w podobnych ilościach. Teraz ro/kran w proporcjach 60//40/20 około - z tym że czasem więcej kranu dam. Gdy woda jest zbyt jałowa - pierwotniak /zmętnienie potrafi się pojawić - z jakiego powodu, nie wiem. Po dolewce kranu - woda zyskuje krystaliczność.

Przez długi czas Lałem samo ro - niestety ale wyjałowiłem wodę i stan mętny był cały czas. Dopiero domieszką kranu udało się to zlikwidować.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@mario_s

ad. 1) Węgiel działa, ale mało wydajnie. Musi go być sporo w stosunku do objętości wody, żeby dawał radę. Dość szybko wyczerpuje swoje możliwości adsorbcyjne i wymaga wymiany. Istnieje niebezpieczeństwo, że węgiel będzie uwalniał związki fosforu (jest to związane z procesem produkcyjnym węgla), wszystko zależy od konkretnego produktu, niektóre węgle uwalniają sporo, inne mniej lub prawie wcale. Dodatkowo węgiel jest mało wybiórczy, poza usuwaniem zabarwienia usunie również inne rzeczy, których usuwać wcale byś nie chciał.

ad. 2) Moim zdaniem to jest najlepsze rozwiązanie. Używałem i faktycznie zabarwienie wody znika bardzo szybko i skutecznie. Purigen to syntetyczny, makroporowy polimer oparty o organiczną żywicę filtracyjną. Działa jako wymiennik jonowy oraz adsorbent. W odróżnieniu od węgla jest to środek celowany - wiąże głównie wielkocząsteczkowe związki zawierające azot. Skutecznie usuwa głównie DOC i POC, zostawiając w spokoju sole i inne potrzebne rzeczy. Działa dużo wydajniej i dłużej od węgla - 3-6 miesięcy między wymianami wkładów. Same wkłady zużywając się zmieniają kolor na prawie czarny, więc łatwo wyłapać moment, w którym trzeba zrobić wymianę. Co jeszcze fajniejsze, Purgen będzie działał prawie w nieskończoność, zużyty wkład można regenerować dowolną ilość razy do stanu "fabrycznego" przy użyciu zwykłego wybielacza na bazie chloru.

ad. 3) Rozwiązanie może być mało skuteczne. Musiałbyś przez pierwsze miesiące robić podmiany 2-3 razy w tygodniu po 50%. Dużo zależy od konkretnego korzenia, niektóre sztuki potrafią mocno farbować nawet przez 2-3 lata.

Do powyższych dodam jeszcze 3 rzeczy wpływające na zabarwienie.

4) Światło - mocne światło powoduje koagulację garbników, pojawia się zamglenie wody i pływające w toni "kłaczki". To zjawisko może być szkodliwe dla zwierząt (zaklejanie skrzeli) i ogólnie lepiej go unikać, niemniej koagulacja spowoduje, że zwykły filtr mechaniczny będzie w stanie skuteczniej odfiltrować zabarwienie. Metoda raczej pomocnicza i mało wydajna, ale warto pamiętać o kontroli światła, zwłaszcza jeśli chce się mieć ten kolorek w BW dłużej. ;)

5) Można się częściowo pozbyć zabarwienia używając flokulantów (preparaty klarujące wodę). Działa skutecznie, ale na chwilę - korzeń będzie nadal uwalniał barwniki a preparat działa krótko. Przydaje się bardziej na wystawach niż w codziennej praktyce.

6) Bakterie - niektóre preparaty bakteryjne służą właśnie do takich zadań. Nie działają natychmiastowo, ale za to są bardzo skuteczne w dłuższej perspektywie i usuwają nie tylko zabarwienie, ale z czasem również jego źródło. Nadają się w tym celu preparaty typu "bakterie czyszczące", "odmulacz w płynie", "waste control" itp.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

tencin pisze: poniedziałek 10 sty 2022, 11:51 Purigen to syntetyczny, makroporowy polimer oparty o organiczną żywicę filtracyjną. Działa jako wymiennik jonowy oraz adsorbent. W odróżnieniu od węgla jest to środek celowany - wiąże głównie wielkocząsteczkowe związki zawierające azot. Skutecznie usuwa głównie DOC i POC, zostawiając w spokoju sole i inne potrzebne rzeczy.
Fajnie, że działa, ale chyba nie do końca tak, albo nie tylko tak.
  • Większość związków nadających barwę nie zawiera azotu.
  • DOC zasadniczo też go nie zawiera
  • Wiązanie POC to filtracja mechaniczna
  • Żywice jonowymienne zazwyczaj nie zostawią w spokoju innych jonów, zwłaszcza mniejszych, bardziej ruchliwych. Chyba że to żywice o dużej selektywności, w co nie chce mi się wierzyć.
Najciekawsze jest na końcu
tencin pisze: poniedziałek 10 sty 2022, 11:51zużyty wkład można regenerować dowolną ilość razy do stanu "fabrycznego" przy użyciu zwykłego wybielacza na bazie chloru.
Nie neguję, ale to baaardzo dziwne. Większość żywic syntetycznych (organicznych!) nie toleruje chloru, stąd np. wkład węglowy przed membranami RO (węgiel działa tu nie jak sorbent, tylko reduktor). To jakieś wskazania producenta, czy własne/cudze doświadczenie?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@EyeQueue To co napisałem, to informacje od producenta oraz z własnych obserwacji.

Jeśli chodzi o skład i działanie samego preparatu, producent pisze że "Purigen® is the highest capacity organic filtration resin[...]". Czyli jest to żywica organiczna.

Jednocześnie "Purigen® is a premium synthetic adsorbent [...]. It is not a mixture of ion exchangers or adsorbents, but a unique macro-porous synthetic polymer that removes soluble and insoluble impurities from water [...]". Czyli to nie jest tylko wymiennik jonowy, robi nieco więcej, choćby usuwanie organicznych zanieczyszczeń nierozpuszczonych.

Dalej są take informacje: "Unlike other products on the market which are simple ion-exchange resins, Purigen® is specifically designed to be an organic scavenging resin. When ion-exchange resins are filled to capacity by metals and other contaminants, Purigen® has barely begun to reach its potential. Purigen® generally ignores simple elemental compounds, having an extreme affinity for nitrogenous organics.". To sugeruje, że preparat działa jednak selektywnie a nie zbiera wszystko jak leci.

Jeśli chodzi o regenerację, informacje są takie: "Purigen® will turn from its normal color to a deep brown when it is exhausted. Soak in a 1:1 bleach:water solution for 24 hours in a non-metallic container [...]. Use regular 8.25% hypochlorite household bleach [...]".

Z innych istotnych informacji podawanych przez producenta wynika, że preparat nie zmienia GH (nie wpływa na poziom jonów wapnia i magnezu). Za to podnosi potencjał redox.

Wracając jeszcze do selektywności, można przeczytać, że "Purigen® predominantly and selectively binds and removes amines". Jest to istotna informacja, bo okazuje się, że część uzdatniaczy wody opartych o aminy nie nadają się do użycia z Purigen'em. Niektóre związki aminowe wiążąc się z tą żywicą powodują uwolnienie chloraminy i robi się nieprzyjemnie, bo Purigen staje się toksyczny. Trochę lepiej w przypadku uzdatniaczy opartych o polimery na bazie amin. Te nie powodują toksycznych wyziewów, ale za to sprawiają, że żywica nie da się zregenerować. Żeby za bardzo nie straszyć, producent pisze jednak że: "However it is not merely the fact that there is an amine present since Purigen® removes a whole host of organic amine based nitrogenous waste and this is no issue at all since in those cases since those materials are readily oxidized and "burned" off the Purigen®." Czyli nie trzeba się bać, że np. EDTA spowoduje, że Purigen zrobi się toksyczny, problem dotyczy tylko niektórych związków aminowych. Gdyby ktoś miał wątpliwości, to wszystkie produkty (w tym uzdatniacze) od Seachem są kompatybilne z Purigen'em i nie trzeba się obawiać zatrucia.

To wszystko oczywiście informacje od producenta. Na ile są prawdziwe, wie zapewne tylko producent. ;)

Z własnych obserwacji wiem natomiast, że skutecznie usuwa DOC/POC (ćwiczyłem z sukcesem z okazji walki z glonami). Usuwa też bardzo skutecznie zabarwienie wody. Jedna mała saszetka w filtrze, w zbiorniku 50L po 24h robiła mi absolutny kryształ i to w typowym BW (co spowodowało, że ostatecznie musiałem użyć jednak węgla).
EyeQueue pisze: poniedziałek 10 sty 2022, 14:53 Wiązanie POC to filtracja mechaniczna
Kwestia umowna, najpierw należałoby zdefiniować parametry "filtracji mechanicznej". Z tego co się orientuję, różnica jest tylko w wielkości cząstek i przyjmuje się ją arbitralnie, stwierdzając, że wszystko co przejdzie przez filtr 0,7-0,22um to DOC, to co zostanie to POC. Co nie oznacza, że we frakcji DOC nie ma cząsteczek nierozpuszczonych, które raczej też trzeba odfiltrować mechanicznie. ;)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Kontynuując dyskusje akademickie, nie ma gwarancji, że to co przez filtr np. 0,45 µm nie przejdzie, nie jest rozpuszczone, np. część białek, polisacharydów. "Nierozpuszczalny DOC", który przejdzie przez filtr, nie da się już odfiltrować, ewentualnie można próbować jakąś wirówkę lub koagulant.
Kończę, zanim reszta się wkurzy i nas zbanują za rozmowy po chińsku.
Ale ten chlor nie daje mi spokoju...

To tylko pokazuje, jak zaawansowane rozwiązania z chemii, inżynierii materiałowej i zwykłej techniki bywają stosowane w naszym hobby.

Jedno wiem, jeśli kiedykolwiek uruchomimy projekt „Labowawarium”, będę chciał ten Purigen przetestować...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@tencin dzięki, pewnie przynajmniej przetestuje purigen za jakiś czas.
@EyeQueue Seachem Purigen to "Made in USA", może technologia z Area51, ;)
@Waldas widziałem swego czasu ten filmik - przydatny
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@EyeQueue Nie żałuj sobie :) Im więcej info nieanegdotycznego tym lepiej. Ja tam kumam ocb. Jeszcze dej!
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

@EyeQueue
Śmiało nie żałuj sobie - jeśli ja rozumiem z poziomu podstawówki chemicznej - nie jest źle. To co opisuje @tencin to prawda, śmiało mogę potwierdzić. Oprócz chloru - tutaj ja nie odważyłem się w zabawę. Więc tego nie wiem. Widziałem regenerowany działający więc jakoś daje radę. I to działa. Natomiast z kwestią co dlaczego - tu trzeba odpowiedniej głowy do tego. Nie moja
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

A co z filtrem zawiesinowym z wkladem piaskowym, dałby radę, ponoć "zgnitą wodę"(żółtą) klaruje w dobę? .
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jeśliby tak było (nie wiem, więc nie zaprzeczam), to ten sam efekt, choć może w dłuższym czasie, dałby zwykły filtr piaskowy, bez złoża fluidalnego. Czyli w sumie tak, jak działa w naturze. Wodę w studni mam klarowną i bezbarwną. Tylko z drugiej strony w złożu stacjonarnym wszystko, co się osadzi, ma małe szanse na ponowne ruszenie, a w złożu fluidalny na odwrót. Ale chętnie się dowiem a posteriori.

@Jarzy, @Adams2121, w takim razie, korzystając z dobrodziejstw L4 (nie, nie COVID), biorę się za II wydanie, gruntownie poprawione i rozszerzone „chemii wody w pigułce”. Będzie potem na Was...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@EyeQueue Och,nie Papciu! :)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Właśnie jestem w trakcie regeneracji Purigenu od przedwczoraj. Podrzucę fotki jak to wygląda.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@Waldas widziałem, że masz 200l zbiornik, ile masz tego purigenu? jedna saszetka 100ml?
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

mario_s pisze: wtorek 11 sty 2022, 09:51 @Waldas widziałem, że masz 200l zbiornik, ile masz tego purigenu? jedna saszetka 100ml?
Przyznam się, że nie wiem. Kiedyś, bojarze na OLX odkupiłem taki sypany, nie w saszetkach. Kupioną ilość podzieliłem na połowę, wsypuję do pończochy i wymieniam zamiennie.

Dodam, że 200l. mam od parunastu dni, wcześniej miałem w 56l.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Tak filtr piaskowy jest od wielu lat używany w większości oczyszczalni ścieków. Może ma nawet większe możliwości niż purigen - trzeba byłoby to doświadczalnie spróbować szarpnąć. W oczyszczalniach działa jako jeden ze stopni oczyszczania wody.

Purigenu niestety nie używa nikt w moich okolicach na taką skalę. Albo nie wiem o tym.
ODPOWIEDZ