Zablokowane rośliny

Dobór, utrzymanie i pielęgnacja roślin w akwarium.
Malina107
Posty: 17
Rejestracja: piątek 14 maja 2021, 14:10
2
Imię: Michał

Udało mi się poradzić z problemem glonów w akwarium (krasnorosty, nalot na szybach) i pojawił się problem z marniejącymi roślinami. W walce z glonami manewrowałem światłem, trochę działałem w nawozami BlueLine i spróbowałem z reaktorem CO2 (kwasek-soda). Ale po kolei:

Akwarium 336l (120x40x70wys)
Podłoże:
- ziemia ogrodowa + kulki GT zakryte siatką i przysypane piaskiem do piaskownic
Rośliny:
- anubiasy nana i jakaś duża odmiana
- microsorium
- cryptocoryna
- mech
- rogatek
Obsada:
- 6 x Skalar Manacapuru
- 2 x Zbrojnik
- 3 x Otos
- 8 x Kirys
- 2 x Kiryśnik
- 20 x Neon Czerwony

Do akwarium od momentu założenia (maj) wlewam warszawską kranówkę. Nawożę NO3 (5 mg/l/tydzien), PO4 (0,7 mg/l/tydzien) i Fe (0,1 mg/l/tydzien).
Aktualnie parametry wody:
ph - 8
gH - 18
kH -12
Fe - 0
PO4 - 1
NO3 - 5
K - 5
Dziś robiłem podmianę i wlałem pierwszy raz 50 litrów RO i 15 litrów kranówy (zbiłem kH do 9, skończył mi się test gH).
Świecę lampą Chihiros A II 120 jak na wykresie w załączonym zdjęciu.

Przechodząc do sedna:
1. Rośliny wyglądają jak na zdjęciach: anubiasy maja liście jak widać (częściowo po walce z glonami), microsorium całe podziurawione. Lotos wypuszcza dużo liści ale są małe i niskie - brak tych wysokich. Tak na prawde tylko kryptokoryna bezpośrednio w ziemii daje radę no i oczywiście mech.
2. Czy problem może leżeć w twardej wodzie? Dolałem RO jak wyżej w dużej ilości na pierwszy raz i zastanawiam się, czy nie zacząć robić teraz podmianek pół na pół z taką wodą. Proszę o poradę w tym temacie.
3. Jeżeli chodzi o NPK, to czytałem o zachowaniu stosunku 10:1:20. Testami sprawdza się w zasadzie NO3, PO4 i K. Czy ten stosunek powinien byc zachowany w wynikach testów czy to chodzi o same makro? Troche zgłupiałem i w zasadzie nie wiem już jak powinienem lać te nawozy (używam gotowców)
4. Korzystam 3 tygodnie z reaktora, pomogło mi się to pozbyć glonów, jednak nie do końca zdaje to egzamin. Trudno ustawić (standardowy zestaw z allegro, slaba regulacja na zaworze), a poza tym to z każdym dniem działa to inaczej w zależności od ciśnienia. Zastanawiam się nad zakupem butli, ale nie wiem czy najpierw nie spróbować wyprowadzić tego samymi nawozami. Prośba o poradę czy to ma szanse się udać.
Załączniki
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Malina107 A gdzie potas, którego rośliny dramatycznie potrzebują? To jedno. Ja leje po 5ml K dziennie a i tak jest mało (akwa 128l). Druga sprawa: nagłe wahanie parametrów, które może kosztować Cię obsadę a rośliny muszą na nowo się przystosować.
Trzecie primo. Olej reaktor,bo szkoda hajsu. Bierz butlę i dyfuzor narurowy,ale dopiero jak KH zredukujesz do 3-5. Wysokie pH zeżre CO. Obecnie KH blokuje Ci wchłanianie pierwiastków. Miałem ten sam problem. RO i CO2 załatwiły go.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

A ja jestem ciekawy czy te kamienie z lewej strony akwarium nie będą zatwardzać wody. Sprawdzałem je jakoś? Jeżeli tak będzie to na nic zda się lanie wody RO.
Malina107
Posty: 17
Rejestracja: piątek 14 maja 2021, 14:10
2
Imię: Michał

Kamienie to zwykły gnejs, tzw. kora kamienna. Nie zmienia parametrów. Trzymałem ten rodzaj skały kilka lat temu w akwarium z paletkami - nie zmienia parametrów, a jest tania i ciekawie wygląda. W przypadku tego zbiornika twardość wody w akwarium po tygodniu jest taka sama jak kranówka.

Prośba jeszcze o info w sprawie, w której pisałem w pierwszym poście:
Malina107 pisze: sobota 08 sty 2022, 23:31 3. Jeżeli chodzi o NPK, to czytałem o zachowaniu stosunku 10:1:20. Testami sprawdza się w zasadzie NO3, PO4 i K. Czy ten stosunek powinien byc zachowany w wynikach testów czy to chodzi o same makro? Troche zgłupiałem i w zasadzie nie wiem już jak powinienem lać te nawozy (używam gotowców)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Malina107 Ten stosunek będzie adekwatny jeżeli będziesz miał pozostałe warunki blisko optimum. Jeżeli jakiś parametr, tu KH, jest z choinki, na nic zda się kręcenie parametrów. U siebie mam obecnie GH ok.10, KH 3, NO3 OK.20, PO4 2-2,5, K 15 (leję go naprawdę w opór -10ppm dziennie) i to wydaje się być ok. Nie jest idealnie,ale działa. Do tego CO2 i deszczówka (czyli RO biedaka ;)). Podmiany kranówka na pół z deszczem. Używam też uzdatniacze Strachem i żadnej rybie krzywda się nie dzieje. Szczególnie delikatesów Galaxy.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

To dobrze, że skały/ kamienie nie wpływają na twardość. Jeżeli myślisz o dłuższym obniżeniu twardości to pomyśl o jakimś buforze. Mogą to być korzenie, liście, szyszki lub wywar z nich itp.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@DanielP Nie przy tym KH,byczq.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Cześć @Malina107 .
Też uczę się nawożenia przy kranowej wodzie. Mam twardą wodę. Ca jakieś 95 ppm. Potas był według testów niby OK, ale był zblokowany właśnie tym wapniem. Nie bardzo mi się uśmiecha jechać 35 minut w jedną stronę po wodę RO do sklepu. W mieszkaniu na razie nie mam jak montować własnego zestawu. W związku z tym próbowałem ustawić wapń magnez i potas. W międzyczasie awaria oświetlenia. Dodatkowo testy wykazywały znaczne niedobory mikro więc szybko uzupelniłem i skończyło się wysypem zielenic kolonijnych. Równolegle inwazja krasnorostów. Więc mogę powiedzieć że rośliny nie nadążały za tak szybkimi poprawkami. Glony wygrały.Teraz już nie robię takich szybkich zmian i chyba zaczyna się sprawdzać.
Chociaż niby stosunek Ca, Mg, K chciałem utrzymywać tak jak uczą specjaliści od kranówki to u mnie pojawiły się objawy nadmiaru potasu. Zaczęły się skręcać liście.
Teraz zaczynam powoli schodzić z poziomu potasu. Podmiany robię raz w tygodniu tak 30%.
Powodzenia z roślinami

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Werunal pisze: niedziela 09 sty 2022, 16:05 ...stosunek Ca, Mg, K chciałem utrzymywać tak jak uczą specjaliści od kranówki to u mnie pojawiły się objawy nadmiaru potasu. Zaczęły się skręcać liście.
A można wiedzieć jaki stosunek tych parametrów?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Według znawców tematu to będzie 4(3) : 1: 2. Piszę według kolejności z poprzedniego posta. Podaję za Panem prowadzącym kanał epoka akwariowa. Większość akwariów miał na swojej wodzie kranowej (oczywiście kranówka kranówce nierówna)

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ