Brunatnice/Okrzemki - brązowe glony

Jak pozbyć się glonów - niechcianej codzienności.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Dwa tygodnie temu uruchomiłem 450l akwarium. Po tygodniu zabawy zauważyłem przyrastający brązowy nalot na podłożu, korzeniach i roślinach. Początkowo sądziłem, że to okrzemki jednakże po bardziej wnikliwej analizie jestem prawie pewien, że mam do czynienia z brunatnicami. Brązowy nalot jest niczym glut, łatwo i bez problemu można go zmyć. Akwarium niestety na chwilę obecną nie wygląda zbyt estetycznie.

Jakie kroki podjąłem:

1) Podmiana wody na RO - 30%
2) Wyczyszczenie z nalotu szyb, części roślin oraz ozdób
3) Dodanie do słupa wody i sumpa bakterii Seachem Stability
4) Zwiększenie poziomu natężenia (nie długości) światła z 40 do 70%

Nie ekscytuje się powyższym jakoś szczególnie jako, że akwarium nie jest jeszcze ustabilizowane i to co się aktualnie dzieje zrzucam na karb świeżości. Jakie macie metody na radzenie sobie z podobnymi sytuacjami?

W ramach ciekawostki :)

W piątek miałem okazję być w dwóch sklepach akwarystycznych. Jeden z nich jest na pewno znany szerszej publiczności (dalej X), drugi niekoniecznie (dalej Y). Czego się dowiedziałem: Sklep X - "podmianami wody nie wyprowadzi Pan akwarium. Musi Pan kupić EasyLife Blue Exit oraz Sera Silicate Clear" - dodam, że nie padło ani jedno pytanie: co to za zbiornik, jaki litraż, jaka filtracja, jakie rośliny, jakie oświetlenie itd. Sklep Y - Pan zapytał o litraż i w sumie tyle. Pozostała część rozmowy dotyczyła błędu, który popełniłem w związku z oświetlaniem zbiornika tuż po uruchomieniu.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Ja zawsze wszelkie takie problemy brałem na przeczekanie. Akwarium powinno moim zdaniem samo dojść ze sobą do ładu, wtedy wiem że problem faktycznie jest rozwiązany a nie "przykryty czapką" moich zabiegów lub użytej chemii itp.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 zgodzę się i jednocześnie nie zgodzę z tym. Zgoda co do nie stosowania jakiś drastycznych ingerencji typu: leję chemię ile się da. Z drugiej strony demiurgiem w akwarium jesteśmy my sami więc w dużej mierze kierunek w jakim całość pójdzie będzie zależeć od nas :)

Myślę, że błąd, który popełniłem do zbyt mała masa roślinna. Dziś planuje dołożyć jeszcze Rogatka Sztywnego i Nadwódkę Wielonasienną, która docelowo kiedyś opuści akwarium.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@inerkoma Jestem zwolennikiem poglądu,że zrobi się samo :)
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Miałem taka przypadłość (brunatnice) w jednym ze zbiorników
z tą różnicą ,że to był dojrzały baniak.

Pomogło zwiększenie (nieduże ) ilości światła oraz minimalne
zwiększenie mineralizacji przy dolewce wyparowanej ilości H2O'
Po ustąpieniu wróciłem do starych ustawień - jest spokój
Podmian nie robię , a jeśli już to bardzo minimalne
- nie chcę ciągłego tarła w szkiełkach
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Na razie inwazja "brązowego gluta" zatrzymana. 30% podmiany na RO, czyszczenie, Seachem Stability i zwiększona masa roślinna pomogły. Z roślin przybyły:

1) Hydrocotyle leucocephala
2) Heteranthera zosterifolia
3) Najas guadelupensis
4) Hygrophila polysperma
5) Ceratophyllum demersum
A bleak garden to cry When my inamorato died...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

inerkoma pisze:Na razie inwazja "brązowego gluta" zatrzymana. 30% podmiany na RO, czyszczenie, Seachem Stability i zwiększona masa roślinna pomogły. Z roślin przybyły:

1) Hydrocotyle leucocephala
2) Heteranthera zosterifolia
3) Najas guadelupensis
4) Hygrophila polysperma
5) Ceratophyllum demersum
pics or it didn’t happen :)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Później coś wrzucę. Tenellus najbardziej obrywa. Możliwe, że niestety będzie musiał wylecieć ale póki co cierpliwie czekam.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@inerkoma hej, jak tam sytuacja sie ma? u mnie zbiornik ma okolo 1.5 m-ca i troche tego gluta jest na korzeniach mikrozorium oraz na cyrkulatorze. Narazie reakcja z mojej strony - jedynie zwiekszylem biomase poprzez rogatka i obserwuje. Wkrótce pojawi się brzanka ssąca ale nie znalazłem info czy będzie chciała tknąć coś niezielonego ;)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@mario_s u mnie nie ma już dawno śladu. Zrobiłem dwie podmiany i wyczyściłem dekoracje. Ponadto dodałem bakterie Seachem (całą butelka na raz 500ml) i po dwóch tygodniach wszystko było ok.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

dzisiaj trafiłem na taki filmik



Otoski widać lubują w okrzemkach.

@radmac gdzieś widziałem Twoj post, że je trzymałeś w wodzie 20dgh+, u mnie w akwa jest 19dgh i chciałbym aby wyczyściły anubiasy itp. Rozumiem, że można kupić takie "chowane" na twardszej wodzie?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: sobota 08 kwie 2023, 23:20 dzisiaj trafiłem na taki filmik



Otoski widać lubują w okrzemkach.

@radmac gdzieś widziałem Twoj post, że je trzymałeś w wodzie 20dgh+, u mnie w akwa jest 19dgh i chciałbym aby wyczyściły anubiasy itp. Rozumiem, że można kupić takie "chowane" na twardszej wodzie?
Wydaje mi się, że Otoski u Rogatka są od małego chowane na kranówce. Wszystkie Otoski od niego adaptowały mi się dobrze. Okrzemki uwielbiają.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3



[quote="mario_s"

[mention]radmac[/mention] gdzieś widziałem Twoj post, że je trzymałeś w wodzie 20dgh+, u mnie w akwa jest 19dgh i chciałbym aby wyczyściły anubiasy itp. Rozumiem, że można kupić takie "chowane" na twardszej wodzie?[/quote]

Tak, ale u mnie ta twardość wzrastała powoli (yntelygentnie wrzuciłem garść koralowca, co by KH lekko podbić, po czym mnie nie było przy akwarium pół roku).
I gh poszło do 20, a kh podobnie.i wtedy faktycznie otoski przeżyły. Żałobniczki nie dały rady.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze:
mario_s pisze: sobota 08 kwie 2023, 23:20 dzisiaj trafiłem na taki filmik



Otoski widać lubują w okrzemkach.

@radmac gdzieś widziałem Twoj post, że je trzymałeś w wodzie 20dgh+, u mnie w akwa jest 19dgh i chciałbym aby wyczyściły anubiasy itp. Rozumiem, że można kupić takie "chowane" na twardszej wodzie?
Wydaje mi się, że Otoski u Rogatka są od małego chowane na kranówce. Wszystkie Otoski od niego adaptowały mi się dobrze. Okrzemki uwielbiają.
Kiedyś był problem z Otosami od Rogatka. Padały jak muchy co mogło wskazywać na import z dalekich krajów.

Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

ja z kolei będąc w sklepie u Rogatka słyszałem jak mówił komuś że używa RO. Mimo to napiszę do niego.




Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: niedziela 09 kwie 2023, 23:09 ja z kolei będąc w sklepie u Rogatka słyszałem jak mówił komuś że używa RO. Mimo to napiszę do niego.




Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka
Może do niektórych ryb np. otosków używa RO (tam gdzie są rośliny, są otoski). Na pewno warto dopytać. Większość akwariów ma na kranówce. Niemniej Otoski od niego zaadaptowały mi się bez problemu. Podobnie z Ketraba, ale Ketraba już nie ma.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

mario_s pisze:ja z kolei będąc w sklepie u Rogatka słyszałem jak mówił komuś że używa RO. Mimo to napiszę do niego.




Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka
Skoro tak to powinien informować każdego klienta? Kilka razy kupowałem otosy tam i nigdy nie słyszałem o RO

Wysłane z mojego SM-A346B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@boro1 dostalem odpowiedz ze otoski sa na kranie trzymane
ODPOWIEDZ