Eheim 2073 używka

Jak skutecznie filtrować wodę w akwarium

Autor
Jarzy
Imię: Paweł
Podziękował: 72 razy
Dziękuję: 41 razy

25 sty 2021, 15:28

Przez długi czas nosiłem się z modyfikacją filtracji. Ikola zapycha się w zbyt szybko. Comiesięczne czyszczenie gąbek i co ok.2 tyg. gąbek zaczęło mnie irytować. Co prawda na celowniku był nowy 2273 za ponad 650zł,ake szybka wizyta na "konkurencyjnym" forum sprowadziła mi do domu model 2073. Głowica produkcji niemieckiej, nie chińskiej. Rok 2014. Dodatkowo zacna cena. Po zakupie filtr stał w łazience,czekając aż mi się zachce...czyli ok.3 tygodnie ;) W międzyczasie przebył test szczelności w wannie oraz wcześniej, smarowanie uszczelek.
Sam filtr jest dosyć cichy. Nie znam Eheimów,wię nie wiem czy słyszalny niski "warkot" (??) silnika to norma czy odstępstwo. Mam bardzo przeczulony słuch i każde pojedziecie mi przeszkadza. Filterek stoi w pokoju. Zobaczymy jak będzie się sprawował. Niewykluczone,że ponownie wróci na rynek.
W zestwie poucinane przez poprzedniego właściciela rury. Mke akurat na długość przypasowały. Niestety, są sztywne jak kołki. Muszę dokupić więcej przyssawki dla pewności mocowania. Zawory na obudowie nie są w ogóle oznaczone. Ikola ma wyraźne In i Out. Nieładnie Eheim! Napełnianie filtra kłopotliwe-komora była pełna a mimo to był problem z zassaniem wody. Pompka zalewowa też nie pomogła. Ikola ma korek zalewowy, co znacznie ułatwia procedurę. Nieładnie Eheim! Przez pierwsze minuty słychać było warkot,ale wynikało to z zapowietrzenia.
Póki co pracują oba kubły i tak zostanie do czasu "kolonizacji" Eheima ;) Docelowo zostabie sam Eheim lub w tandemie z ukochanym Ujetem.
Z wkładów standard: 2 kosze ceramiki i 1 z gąbką. Dołączona deszczownica nie pasuje bezpośrednio do rurek (16/22). W czasie mocowania pękła jedna końcówka wylotowa. Miałem szczęśliwie drugą. Na wylocie zamontowałem kielich z Ikoli (!).
Zdjęcie wkrótce jeśli ktoś ciekaw.

Na koniec dodam tylko,że bez mrugnięcia okiem wywaliłbym Eheima, jeśli ta Ikola miałaby węże 16/22.
Kolekcjoner wiader.
128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Eheim 2073. Światło: Aquael Leddy Slim 80. Zupa: gupiki pielęgnice boliwijskie, piskorki, kiryski, garbatki, razbory espei i klinowe, platki.
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Podziękował: 123 razy
Dziękuję: 224 razy

25 sty 2021, 15:38

Myślę, że jeżeli Twoja sztuka nie jest wadliwa to nie powinno być problemu. Ja używam Eheima i nie narzekam.

Co do In Out to sprawdź czy na pewno nie ma oznaczenia takiego wytłoczonego na obudowie, bo to raczej standard. Co do napełniania i zalewania to pompka może nie jest szczytem doskonałości, ale swoje zadanie wykonuje.

Pozostałe "wady" o których piszesz - twardość węży itd wynikają z na pewno z wieku urządzenia.
Awatar użytkownika

JanuszW
Imię: Janusz
Podziękował: 3 razy
Dziękuję: 10 razy

25 sty 2021, 15:45

Jaki masz model ikoli?
Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Podziękował: 728 razy
Dziękuję: 298 razy
Kontakt:

25 sty 2021, 15:53

Jarzy pisze: 25 sty 2021, 15:28 Ikola ma wyraźne In i Out. Nieładnie Eheim!
Eheim ma strzałki. Zwróć uwagę :)
ratel

Autor
Jarzy
Imię: Paweł
Podziękował: 72 razy
Dziękuję: 41 razy

25 sty 2021, 16:53

Cały czas słychać drgania. Zdecydowanie niosą się po wężu wylotowym. Co z tym zrobić? Dławienie przepływu zaworem nic nie daje oprócz syczenia wody w środku.

JanuszW, 250. Jeszcze na gwarancji.
Kolekcjoner wiader.
128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Eheim 2073. Światło: Aquael Leddy Slim 80. Zupa: gupiki pielęgnice boliwijskie, piskorki, kiryski, garbatki, razbory espei i klinowe, platki.
Awatar użytkownika

JanuszW
Imię: Janusz
Podziękował: 3 razy
Dziękuję: 10 razy

25 sty 2021, 17:55

Jarzy pisze:Cały czas słychać drgania. Zdecydowanie niosą się po wężu wylotowym. Co z tym zrobić?
Sprawdź czy otwór w wirniku nie jest jajowaty. W moim 2215 był. Po wymianie wirnika przestał drgać. Ale i tak do cichych nie należy.

ODPOWIEDZ