Spis Ryby Babki - gatunki roślinożerne/glonożerne, wszystkożerne, mięsożerne

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Pomyślałam, że moglibyśmy zrobić opis gatunków ryb babek z wyszczególnieniem ich potrzeb żywieniowych. Posiadamy różne gatunki, nieraz bardzo rzadkie. Zachęcam do opisywania tutaj swoich wężowatych podopiecznych z informacją czym je karmić. Proszę zweryfikujcie to, co napisałam. Przy okazji mam kompletny zamęt co do tego co jest rodzajem, a co gatunkiem lub podgatunkiem i do jakich rodzin one wszystkie należą (jest ich mnóstwo) więc skupiam się na konkretnych przykładach. Ale jak ktoś potrafi to ogarnąć, to poproszę o wprowadzenie naukowego ładu ;)

Stiphodon (np. Semoni, babka blue; Ornatus, babka tęczowa)- roślinożerne/ wszystkożerne (konieczna przewaga pokarmów roślinnych, zwłaszcza glonów).

Sicyopus (np. Sicyopus Rubicundus, babka red lips)- mięsożerne, w akwarium mogą nie przyjmować innych pokarmów niż żywe.

Schismatogobius (np. moje smoczki, Schismatogobius Ampluviunculus)- mięsożerne, w akwarium mogą nie przyjmować innych pokarmów niż żywe.
66ABD112-5A21-4B2B-A20A-29F32E463282.jpeg
EDE75883-DE4A-4FE1-B762-BDA48596D66E.jpeg
B5ED89E8-B98E-4521-AA10-54ABA6D9335F.jpeg
Rhinogobius - mięsożerne. Pokarmy żywe i mrożone (według kilku przykładów z „Atlas ryb akwariowych” Zarzyńscy)

Brachygobiusy - chyba mięsożerne.
Brachygobius Xanthozona, babka osa - mięsożerna. Je opadające na dno pokarmy żywe lub mrożone.
Brachygobius Doriae, babka złota - J.w.

Źródła:
„1100 wielki atlas ryb akwariowych” Zarzyńscy.
Strona seriouslyfish.com
„The Gobiidae is the most speciose vertebrate family and notoriously problematic in terms of identifying members down to species level. Sicyopus is often included in the putative subfamily Sicydiinae which currently contains at least six other genera; Cotylopus, Lentipes, Parasicyidium, Sicydium, Sicyopterus, and Stiphodon. Sicyopus and Lentipes species are omnivorous or carnivorous whereas the others are mostly herbivorous.” Źródło: https://www.seriouslyfish.com/species/s ... squamulus/
ODPOWIEDZ