Podmiana 80% wody w akwa

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Podmieniłam dzisiaj wodę w akwarium po bojowniku (który niestety odszedł). Ponieważ poziom wody był bardzo niski jak bojek chorował, to po podmianie z czyszczeniem zostało mało wody w akwarium. Sądzę, że przynajmniej 3/4 to jest teraz nowa woda, odstana. A może nawet 4/5. Prawie tak jak restart. Filtr chodzi stary, zaszczepiony bakteriami. Bakterie kupione też dodałam. Czy mogę jutro wpuszczać rybkę do akwarium? W sieci czytałam, że komuś obsada padła, bo podmienił za dużo wody.
Wolałabym już rybkę przełożyć, bo jest w szkle postawionym na szybko, bez bakterii. Ale jak trzeba to poczeka.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 61 times
Been thanked: 76 times

Zależy jaką rybkę. Ja mam twarde ryby, więc moje doświadczenie jest dość jednostronne, ale podmieniam czasami 50% wody, leję prosto z kranu szlauchem i nic się nie dzieje, nawet gupikom i krewetkom.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Duża podmiana powoduje duże wahania parametrów. Szybka zmiana pH,Gh może zaszkodzić rybom.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Jeśli masz pewność, że przyczyną nie były czynniki chorobowe, to rybę można wkładać bez żadnej podmiany, byle parametry wody się zgadzały (jak nie, to aklimatyzacja). Jeśli tej pewności nie masz, to pełen restart z dezynfekcją.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ