Carinotetraodon travancoricus - Kolcobrzuch karłowaty

Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Carinotetraodon travancoricus

PL: Kolcobrzuch Karłowaty
EN: Dwarf Pufferfish aka Pea Pufferfish, Malbar Pufferfish.

IUCN Red List: VU Narażony na wyginięcie

Zasięg występowania: Gaty Zachodnie, Indie
Rozmiar dorosłych osobników 18 - 31 mm

Carinotetraodon Travancoricus jest gatunkiem endemicznym dla Gatów Zachodnich i ich podnóży, w Indyjskich stanach Kerala i Karnataka. Jest, przypuszczalnie, najmniejszą na świecie rybą z rodziny rozdymkowatych (Tetraodontidae). W warunkach naturalnych żyje w dużych ławicach, jednak dominujące samce wykazują zachowania terytorialne, broniąc dogodnych miejsc na złożenie ikry. Samiec broni ikry oraz larw do momentu opuszczenia przez nich miejsca wylęgu, później traci zainteresowanie. Okres lęgowy trwa, podobnie jak u dużej części indyjskich ryb od maja do sierpnia. Samice składają ikrę partiami przez dłuższy okres czasu.


W naturze odżywiają się drobnymi ślimakami, owadami, zooplanktonem i wrotkami. Ulubionymi siedliskami kolcobrzucha karłowatego są gęsto zarośnięte odcinki rzek o słabym nurcie.
Podobnie jak inne rozdymkowate posiada umiejętność "nadymania się", poprzez napompowywanie się wodą, Mogą w ten sposób zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie.
Gatunek ten, potrafi mrugać oczami, a obie gałki oczne mogą, jak u kameleonów, poruszać się niezależnie. Zęby tworzą charakterystyczny, ciągle rosnący, dziób, który jest zakryty mięsistymi wargami.


Kolcobrzuch karłowaty został zaklasyfikowany jako Narażony na wyginięcie (VU) przez IUCN. Głównymi czynnikami jest z jednej strony utrata siedlisk wynikająca z wycinki lasów, mechanizacji rolnictwa oraz urbanizacji, a także regulacja rzek. Z drugiej zbyt duże połowy dla celów akwarystycznych. Mimo iż, w ciągu ostatniej dekady szacowana populacja skurczyła się o co najmniej 30% w Europie i Azji wciąż nie istnieją regularne hodowle tej ryby, które są już podejmowane przez część północnoamerykańskich hodowców i hobbystów.

W akwariach ryba ta najlepiej czuje się w obecności roślin z rodzaju Cabomba, które w znacznie większym stopniu wpływają na jego przeżywalność i poziom stresu niż rogatek. Badania pokazują, że wykorzystanie roślin z rodzaju Cabomba może poprawić przeżywalność ryb zarówno w transporcie jak i później przy aklimatyzowaniu ryby do warunków w akwarium. Ta zależność może dziwić, jednak badania pokazują, iż będąca w Indiach gatunkiem inwazyjnym kabomba karolińska tworzy świetne warunki dla bytowania dla kolcobrzuchów karłowatych. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że ze względu na inwazyjność w UE, posiadanie w polsce w domowym akwarium kabomby karolińskiej nie jest zgodne z prawem, zamiast tego jeśli nie stawia się na zbiornik biotopowy warto wybrać jakiś inny gatunek z rodzaju Cabomba np. Kabomba wodna.

Źródła:
Reproductive Biology of Malabar Pufferfish Carinotetraodon travancoricus (Tetraodontidae) Anupama, K. M., Hari Sankar, H. S., Rithin Raj, M., Harikrishnan, M. Journal of ichthyology  2019 v.59 no.4 pp. 545-554
Patterns in the distribution of freshwater fishes in rivers of Central Western Ghats, India and their associations with environmental gradients. Bhat A. Hydrobiologia 2004, 529: 83?97
Improved survival of Malabar puffer fish, Carinotetraodon travancoricus (Hora and Nair, 1941) in planted aquaria Anupama, K.M. and Harikrishnan, M., International Journal of Environmental Science, 2015, vol. 6, no. 1, p. 138.
Dahanukar, N., Raut, R., & Bhat, A. (2004). Distribution, Endemism and Threat Status of Freshwater Fishes in the Western Ghats of India. Journal of Biogeography, 31(1), 123-136.
The Puffer Library, IV. Care of the Dwarf Puffer. Dostępne https://www.thepufferforum.com/forum/li ... uffercare/, (Dostęp: 1 marca 2020)
IUCN Red List of Threatened Species (ver. 2011.1). Dostępne: http://www.iucnredlist.org. (Dostęp: 5 marca 2020).Przepraszam za bałagan stylistyczny w bibliografii.

Informacje dotyczące opieki i hodowli (z własnych i cudzych obserwacji):
Raczej nie nadają się do trzymania w akwariach towarzyskich i absolutnie nie należy ich trzymać z rybami o dużych, weloniastych płetwach, uwielbiają badać otoczenie, przez podgryzanie.
Najlepiej czują się z dużą ilością roślin oraz powierzchni. Uważa się, że więcej niż jeden samiec na 50 litrów to zasadniczo zły pomysł.

Własne obserwacje:
Ryby te bardzo lubią zmiany, mają (użyjmy tego określenia z braku czegoś innego równie czytelnego) ciekawską naturę.
Bardzo trudno przerzucić je na mrożonki. Na suchy pokarm nie reagują (znaczy reagują, podczas karmienia krewetek rzucają się na kulki, po czym stwierdzają, że to oszustwo i potem już ignorują.)

W moich 54 litrach żyją dobrze z krewetkami zarówno Amano jak i Red Cherry, jednak na początku zdarzało się, że goniły krewetki. Trzeba również podkreślić, że każdy osobnik ma indywidualny charakter, przez to trudno przewidzieć jak zachowają się w towarzystwie innych stworzeń.

Dodam, że warto zwrócić uwagę, by nie trzymać ich w zbyt dużych ilościach, u mnie ilość 3 osobniki na 54 litry dopiero sprawia, że nie ma agresji. Ze względu na to, że jest to gatunek zagrożony, polecał bym trzymać w akwariach gatunkowych i próbować rozmnażać.
I’m not an animal lover if that means you think things are nice if you can pat them, but I am intoxicated by animals.
David Attenborough
ODPOWIEDZ