Test jbl, który kupić

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy moglibyście w prosty sposób doradzić jaki test jbl kupić jeśli mam kranówkę? Zakres 7,4 -9 czy 3-10? A jeśli chcę zbadać twardość to wystarczy mi GH czy KH też potrzebne?
Cel: problem z płetwami bojownika.Chcę pomierzyć i porównać z parametrami optymalnymi dla Bojka sklepowego (nie dzikiego). Nie wiem jakie są te parametry idealne. Podobno twardość GH do 8 jest w porządku.
Nie wiem jakie testy mi się przydadzą i które są kluczowe. GH i pH?
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

A może zamiast testów JBL zainwestować w elektroniczny czytnik tds i pH ? 😉
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Kadafix pisze: wtorek 24 sty 2023, 20:57 A może zamiast testów JBL zainwestować w elektroniczny czytnik tds i pH ? 😉
Dzięki. Zainteresuję się tym :) Najpierw muszę chyba poczytać co ja chcę mierzyć i po co ;) Słabo się znam, a chciałabym polepszyć warunki bojownikowi.
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Trochę z tym tds wprowadziłem w błąd 😟
Miernik tds nie pokaże dokładnie jakie jest gh po przeliczeniu na ppm, ponieważ pokazuje on wszystko, co rozpuszczone w wodzie, a nie tylko wapń i magnez który wpływa na gh. Tak więc chyba jednak lepiej będzie kupić ten test na gh.
Tu jest to dokładniej opisane
https://tommyaquario.pl/index.php/15-un ... erniku-tds

Co do testów: dla mnie rośliny były zawsze jako dodatek dla ryb, więc zawsze korzystałem tylko z testów na gh i pH 😉 można pokusić się o test na nh4 i no2, ale jeśli to dojrzałe akwarium, to nie są aż tak konieczne. Przeważnie dotyczy to świeżych baniaków.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy ktoś może wie, który test pH jbl powinnam kupić jeśli mam kranówkę? Są trzy zakresy. Czy ten z największym zakresem 3-10 jest dość szczegółowy?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Mam kilka. Mogę oddać jeden. Moim zdaniem bierz ten z zakresem do 7.6. Na pewno nie będziesz chciała przekroczyć wartości maxymalnej i będzie to znak,że trzeba coś z tym zrobić.
ODPOWIEDZ