Termin ważności soli

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Czy i ile m-cy po terminie ważności można korzystać z soli? @EyeQueue Mam np. KH2PO4 z datą ważności 01.2023, do śmietnika? Zamknięte w torebce strunowej.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

mario_s pisze: niedziela 12 mar 2023, 10:10 Czy i ile m-cy po terminie ważności można korzystać z soli?
Tam nie ma co się zepsuć. Względy prawne, a rzeczywistość...
Używam bez zastanowienia soli z datami z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, czyli starszych ode mnie.
Dotyczy to soli generalnie, z nielicznymi wyjątkami, np. sole żelaza(II) mogą się utleniać, sole srebra ulegać fotolizie, wodorotlenki pochłaniać CO₂ z powietrza itd.
A nawet to nie zawsze oznacza, że trzeba wyrzucić.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Absolutnie zgadzam się z moim przedmówcą. Sól dodawana do produktów spożywczych służy m.in. tego, aby chronić je przed zepsuciem. W niej nie ma co się zepsuć.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Troszkę inna bajka,ale nadal chemia. Testy na żelazo. Mam 2 różne firmy JBL. Oba po terminie (do roku po) i oba od razu barwią wie wręcz na czarno. Nawet w wodzie RO.
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

mario_s pisze: niedziela 12 mar 2023, 10:10 Czy i ile m-cy po terminie ważności można korzystać z soli? @EyeQueue Mam np. KH2PO4 z datą ważności 01.2023, do śmietnika? Zamknięte w torebce strunowej.
Jako szef Wydziałowej komisji BHP (Wydział Chemii UW) z cała stanowczością stwierdzam, że w przypadku większości soli nieorganicznych należy zapomnieć o takich pierdołach\, jak termin ważności :D !. Jak ci taką bzdurę napiszą na słoiczku z solą kuchenną to tez wyrzucisz ;) ?
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@Tomek B. co do soli kuchennej, najpierw wyśle do ekspertyzy czy nie jest to wersja drogowa ;)
ODPOWIEDZ