Restart - wskazówki

Różne aspekty akwarystyki.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Restart na wodzie i filtrze ze starego akwa. Podobno warto przełożyć żwir z starego akwa. Tylko jak sobie to wyobrażam, to mam wątpliwości. Jak wygrzebię podłoże, czyli je maksymalnie wzruszę, to cały brud wypłynie spod spodu, a przecież odradza się „grzebanie w podłożu”. Ma niby wtedy wywalić amoniak i NO2. Żwirek co prawda tylko z kulkami g-t i były rok temu wkładane, ale brudu tam jest sporo. Alternatywą jest włożenie nowego podłoża, ale wtedy może zabraknąć bakterii (filtr z maleńka gąbką). Jak to robicie?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Płuczesz podłoże i wkładasz do akwarium.
Żadnych kombinacji.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

cinek1916 pisze: wtorek 02 maja 2023, 19:46 Płuczesz podłoże i wkładasz do akwarium.
Żadnych kombinacji.
Na opłukanymi chyba nie będzie bakterii? A chodzi mi głównie o przeniesienie bakterii.
W takim wypadku mogę chyba tak samo zastosować nowe (zastanawiam się nad zmianą koloru).
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

eva pisze: środa 03 maja 2023, 09:51 Na opłukanymi chyba nie będzie bakterii?
Będą w wystarczającej ilości, chyba, że wypłuczesz we wrzątku. Ja restartowałam multum razy, płucząc podłoże w kranówce, w temperaturze zbliżonej do akwariowej ze względu na świderki, żeby przeżyły i wszystko było od razu jak w starym akwarium, z wyjątkiem metra mułu na dnie :D
Dodam tylko, że wszystko odbywało się w ciągu jednego dnia, czyli szybko - wybieranie, płukanie, zalewanie.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

@zzyx jaką masz kranówkę, chlorowaną?

Ponoć chlor nie służy bakteriom.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: środa 03 maja 2023, 11:41 @zzyx jaką masz kranówkę, chlorowaną?
Teraz już nie, ale moje doświadczenia z restartami sięgają ery archaicznej, kiedy kranówka była chlorowana. Nie zauważyłam różnicy, tylko w czasach chlorowanej do podmian stała sobie 24h w wiaderku, a teraz leję szlauchem prosto do akwarium.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Skoki azotu ne biorą się z powietrza. Tylko z tego co się do akwa wrzuca.
Podkarmiasz dobrze mieszkańców kilka dni przed restartem, robisz duża podmianę (żeby się azotu pozbyć z wody której użyjesz przy restarcie) i normalnie odpalasz. Przy aktywnym biologicznie wkładzie filtra i niezbyt sterylizującej wodzie zadziała to bez problemu. Po prostu po restarcie mocno ograniczasz karmienie dając czas bakteriom na namnożenie w odpowiedniej ilości i jest ok. Jak mawiają informatycy: KISS, to się zawsze sprawdza po prostu.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jeśli podłoże jest płukane w stojącej wodzie bez użycia wiertarki, to sporo bakterii zostanie. Około doby wystarczy zaś do podwojenia populacji bakterii nitryfikacyjnych. Im wyższa temperatura, tym krócej, oczywiście w zakresie temperatur tolerowanych.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ