Ten towar już nie przejdzie - zioło na kompost

Dobór, utrzymanie i pielęgnacja roślin w akwarium.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 65 times
Been thanked: 78 times

Dla tych, co kliknęli z ciekawości - chodzi o pistię.

Cytat z profilu FB " Łowca obcych" https://www.facebook.com/LowcaObcych :
"pistia rozetkowa Pistia stratiotes jest wciąż dopuszczona do obrotu - aż do 2 sierpnia 2024 r. Później okazy posiadane bez stosownych zezwoleń będą podlegały zniszczeniu (kompost), a czynności takie jak wprowadzanie do obrotu czy wymiana zostaną objęte zakazami (jak obecnie w przypadku hiacynta wodnego)"
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 91 times
Been thanked: 28 times

Moim zdaniem to będzie martwe prawo. ;)
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 465
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 74 times
Been thanked: 38 times

zzyx pisze: wtorek 13 cze 2023, 08:58 Dla tych, co kliknęli z ciekawości - chodzi o pistię.

Cytat z profilu FB " Łowca obcych" https://www.facebook.com/LowcaObcych :
"pistia rozetkowa Pistia stratiotes jest wciąż dopuszczona do obrotu - aż do 2 sierpnia 2024 r. Później okazy posiadane bez stosownych zezwoleń będą podlegały zniszczeniu (kompost), a czynności takie jak wprowadzanie do obrotu czy wymiana zostaną objęte zakazami (jak obecnie w przypadku hiacynta wodnego)"
Pewnie dlatego jakieś półtora miesiąca temu kupiłem hiacynta wodnego ;)

Zakazy są ale nikt ich nie respektuje.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 65 times
Been thanked: 78 times

Ponieważ szybkimi krokami zbliż się data hmmm... ścięcia... wycięcia pistii z listy legalnych roślin akwariowych, przypominam uprzejmie, że od 14 grudnia 2019 roku obowiązują przepisy o konieczności zaopatrywania roślin w paszporty, dotyczy to oczywiście także roślin akwariowych i wszystkich, także hobbystów amatorów wprowadzających rośliny do obrotu, czyli że jak chcą sprzedać roślinkę (oczywiście z wyjątkiem pistii, za to jest kara 10 tysi PLN) muszą być zarejestrowani i zaopatrzyć ten kawałek rogatka w paszport. System paszportowania ma na celu ułatwienie znalezienia źródła pochodzenia roślin w przypadku stwierdzenia porażenia przez szkodliwe organizmy, na przykład A M P U L A R I Ę :shock: :shock: :shock: (ta z kolei jest nielegalna od 2020 r.) Tytułem wyjaśnienia, pospolite ampularie trzymane w akwariach należą do gatunku Pomacea diffusa, dawniej znana jako P. bridgesii), natomiast ślimak stwarzający problemy hiszpańskim rolnikom uprawiającym ryż (hmmm...) w dolinie Ebro, to Pomacea maculata. Jak by ktoś zauważył inwazję ampularii (P. diffusa) na pola ryżowe w Polsce, proszę o informację, będę wdzięczna.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 457
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 13 times
Been thanked: 109 times
Wiek: 52

Ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (https://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/ro ... j,488.html)
Jak wskazano, przepisy regulują w szczególności działalność podmiotów profesjonalnych. Podmiotem profesjonalnym jest każda osoba prawa publicznego lub prywatnego, zaangażowana profesjonalnie, w co najmniej jedną z wyszczególnionych w przepisach czynności, w odniesieniu do materiałów roślinnych, na przykład: sadzenie, hodowla, produkcja, uprawa, mnożenie, przemieszczanie w UE czy też udostępnianie na rynku, a także ponosząca za ten materiał odpowiedzialność prawną. Jednocześnie podmioty profesjonalne, które dokonują sprzedaży (przemieszczenia) materiałów wymagających paszportów roślin do innych podmiotów profesjonalnych, powinny być wpisane do urzędowego rejestru, w Polsce prowadzonego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Czyli generalnie, działalność gospodarcza lub nie, a i tak trzeba się zarejestrować i jeszcze egzamin zdać. Wprawdzie są wyjątki:
Podmioty profesjonalne, które prowadzą sprzedaż roślin w małych ilościach do użytkowników ostatecznych, na ich własne niezarobkowe potrzeby, a sprzedaż ta odbywa się formie transakcji bezpośrednich, na targowisku lub w siedzibie prowadzenia działalności, nie mają obowiązku zaopatrywania roślin w paszporty.
Czyli sprzedaż klientom z odbiorem osobistym się nie łapie.
Z drugiej strony:
Wyjątek stanowią podmioty prowadzące sprzedaż roślin w formie umów zawieranych na odległość np. przez Internet, telefon, pocztę itp., dla których forma sprzedaży wymusza konieczność zaopatrywania roślin w paszporty. Mogą to być firmy i sklepy, ale również osoby prywatne, które z korzyścią finansową lub nieodpłatnie wymieniają się roślinami.
W przypadku takiej sprzedaży, oferujący materiał muszą być zawsze wpisani do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych (URPP) prowadzonego przez PIORiN, a każda jednostka handlowa musi być zaopatrzona w paszport roślin, nawet jeżeli jest przeznaczona dla użytkownika ostatecznego.
A niektórzy sądzili, że ślimakoryby i owocomarchewki są szczytem możliwości eurokracji...
Na kolejnych spotkaniach Wawarium wymiana roślin będzie odbywać się pod stołem?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 65 times
Been thanked: 78 times

EyeQueue pisze: środa 29 maja 2024, 21:44 Na kolejnych spotkaniach Wawarium wymiana roślin będzie odbywać się pod stołem?
Pewnie tak, kioski Ruchu teraz to już rzadkość a Poradnika Speleologicznego w wersji papierowej nie uświadczysz ;) (dla niewtajemniczonych --> patrz Bareja "Miś")

Tytułem uzupełnienia - jestem euroentuzjastką i legalistką do bólu, ale kocham ślimaki i nienawidzę głupoty. Już pisałam, że uważam, że P. diffusa jest jednym z najlepiej czujących się z akwariach gatunków ślimaków. Ma mnóstwo zalet - nie zjada roślin, nie przeżywa zimy w polskim klimacie, łatwo się rozmnaża w akwariach, ale i łatwo kontrolować jej populację usuwając jaja, jest duża, widoczna, sympatyczna jako pupil, przez lata włożono ogromną pracę hodowlaną w wyhodowanie mnóstwa odmian kolorystycznych. Dlaczego import ton zagrożonych (już, albo za chwilę) endemitów z Azji i Indochin, które z trudem przeżywają transport, w akwariach się nie adaptują i są skazane na śmierć, jest legalny a ampularia nie? W USA mają podobnie, ale inaczej. Obszar zajmujący podobne szerokości geograficzne jak Europa, w dodatku jeden kraj i też mają problem z inwazyjnością gatunku z rodzaju Pomacea - P. canaliculata. Wprowadzono więc zakaz importu i przemieszczania pomiędzy stanami dla ślimaków wodnych z rodziny Ampullaridae, ale wyłączono z tego zakazu P. diffusa, jako nie będącego szkodnikiem upraw. Można? Można!
DanielP
Posty: 561
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 54 times
Been thanked: 106 times

@zzyx jakie posiadasz w swoich zbiornikach obecnie ślimaczki?
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 65 times
Been thanked: 78 times

Dawno nie sprawdzałam, ale widzę trochę żółtych Tylomelanii, Stenomelania torulosa, jedna Brotia herculaea, świderki i jeden nieśmiertelny helmet - wychodzi tylko nocą i sprawdziłam - mam go od 2008 roku :). Nie przypuszczałam, że tak długo żyją, bo wszystkie neritiny jakie kupowałam szybko kończyły żywot.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 457
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 13 times
Been thanked: 109 times
Wiek: 52

zzyx pisze: czwartek 30 maja 2024, 08:57kioski Ruchu teraz to już rzadkość a Poradnika Speleologicznego w wersji papierowej nie uświadczysz
Bareja pisze:Panie, to jest kiosk Ruchu, ja tu mięso mam!
BTW
Rozdepek wciąż nie widziano...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 214
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 65 times
Been thanked: 78 times

EyeQueue pisze: czwartek 30 maja 2024, 13:09 BTW
Rozdepek wciąż nie widziano...
Ech... obawiam się, że nie wiemy, a status rozdepek w Polsce jest już taki jak w Czechach (wymarły), Szwajcarii (krytycznie zagrożony) czy Niemczech (zagrożony). A my sobie przeczytawszy książki z lat 50. i 70. o obserwacjach rozdepek, szukamy ich będąc w błogiej nieświadomości. :(
ODPOWIEDZ