[160L] Mała rafa...

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:I jak tam się kręci? Jakiś update?
Na początek póki co update obrazkowy - mały fotospam z tego co wczoraj pocykałem...
Całość.
Obrazek

Rzut sprzed bocznej szyby... fajnie wygląda taka głębia...
Obrazek

Kilka spośród koralowców... z pozującymi dość chętnie rybami Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj fotka euphylli która jakiegoś powodu straciła całą tkankę i była do wyrzucenia, ale nie miałem chwili na porządki w akwa i na chwilę została taka "martwa"... a tu ku memu zdziwieniu zaczęło na niej coś bardzo powoli odrastać i to w sporej liczbie :)
Obrazek

A na koniec mój ulubiony rzut na "2 światy" Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Naaajs :)

Zmieniałeś coś w dozowaniu itp.?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:Naaajs :)

Zmieniałeś coś w dozowaniu itp.?
Dzięki za dobre słowo Obrazek

Sytuacja zbiornika wygląda, szczerze pisząc, następująco...
Ryby - kilka miesięcy temu pożegnałem babkę kopiącą oraz gobiodona hiatrio. Babka ładnie czyściła piasek przez wiele miesięcy a potem w kilka dni wychudła i zniknęła - zwłok brak... Gobiodon dostał pewnego rodzaju białej wysypki, podobną mają cyklicznie błazenki, one z tego wychodzą a on nie wyszedł - ponownie zwłok brak...
Na osłodę w czerwcu kupiłem 4 bardzo młode (2-3cm) chromis viridis żeby ożywić toń... w ciągu kilku dni wszystkie zniknęły (oczywiście zwłok brak) mimo że nie zdradzały żadnych oznak że coś im nie pasuje...
Korale - od maja lub czerwca nic nie dodawałem nowego, to co rośnie to rośnie a co sobie nie radziło zanikło (co dziwne znikają proste zoantusy a te uznawane za trudniejsze nabierają tempa).
Plagi - brak... glonów właściwie nie ma, tylko szyba do skrobania raz w tygodniu.

Generalnie w związku z powyższym akwarium osiągnęło pewną stabilizację.
Wyleczyłem się już z typowej dla początkującego akwarysty morskiego gonitwy za coraz to nowymi pięknymi koralami/rybami, odpuściłem sobie swój własny plan czyli "co wypłata, to zakupy" - nie ze względów finansowych ale po prostu szkoda mi było że co nie kupiłem to padało...
Liczę, że teraz akwarium będzie w podobnym jak obecnie stanie funkcjonowało, może coś będę dodawał ale już bez ciśnienia. To co w nim już jest sprawia że nie jest pusto dla obserwatora, a większy spokój i brak "atrakcji" w zbiorniku bardziej mnie teraz satysfakcjonuje niż wpychanie coraz to nowego życia.

Co do dozowania...
Testów prawie nie robię, co kilka tygodni ewentualnie jakieś KH, PO4 i NO3 ale i tak niewiele z tego wynika...
Podmiany robię rzadko, co kilka tygodni jak mnie najdzie, po wakacjach wróci normalniejszy tryb życia to może usystematyzuję podmiany... może... Obrazek
Wlewam nieco jodu, strontu, aminokwasów+witamin i All-for-Reef z Tropic Marin - dawkowanie na oko raz na jakiś czas też jak mnie najdzie Obrazek
Także podsumowując nie należy w żadnym razie prowadzić morszczaka w ten sposób (na pałę, na oko czy jak to tam nazwać) jeśli chce się mieć ładne tryskające życiem akwarium morskie... mnie w takiej postaci na razie satysfakcjonuje...
Na forach morskich za takie postępowanie z tym jakże "uświęconym obliczem akwarystyki" jakim są słone akwaria, by mnie zlinczowali, ale Wam tutaj mogę powiedzieć prawdę jak to u mnie wygląda skoro już ktoś poprosił o apdejcik Obrazek

PS. Jeśli ktoś aż tutaj doczytał, to wybaczcie słowotok Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka




[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Podziwiam pracę kolegi :) Szczególnie,że walczę z fochami pocillo i Acropory. Dziś odkryłem,że w zasadzie mogę karmić w sposób celowany korale przy pomocy pipety z tłokiem (dzięki @EyeQueue !). Zielony i czerwony plankton w sam raz dla zoa i euphili :) Przeraża mnie nie robienie podmian. Jak to wszystko działa? Ja robię religijnie co tydzień. Bez tego byłoby chyba słabo.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

@Limak86 jakiś update? Jak tam zbiornik?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Z cyklu "Gdzie jest Nemo?" Obrazek
Obrazek
.
Błazenek bardzo lubi się chować w polipach wszelakich miękkich koralowców, ta kępa grzybowieńców to ostatnio jego dom...
Obrazek
Ale wystarczy, że ktoś bezceremonialnie naruszy progi jego "siedziby"....
Obrazek
... a wtedy idzie szybkie zdecydowane przypomnienie czyja to własność Obrazek
Obrazek
Jakże pospolite a jednocześnie fascynujące i rozbrajające obserwatora stworzenia Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Z cyklu "Gdzie jest Nemo?" Obrazek
Obrazek
.
Błazenek bardzo lubi się chować w polipach wszelakich miękkich koralowców, ta kępa grzybowieńców to ostatnio jego dom...
Obrazek
Ale wystarczy, że ktoś bezceremonialnie naruszy progi jego "siedziby"....
Obrazek
... a wtedy idzie szybkie zdecydowane przypomnienie czyja to własność Obrazek
Obrazek
Jakże pospolite a jednocześnie fascynujące i rozbrajające obserwatora stworzenia Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Ale ekstra, moje niestety nie znalazły sobie „domu” :/

A jak reszta zbiornika się miewa?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times


SHARK pisze:A jak reszta zbiornika się miewa?
W kilku zdaniach...
Stawiając to akwarium marzyłem o pięknej rafie jak ze zdjęć w sieci, marzył mi się ogród euphylli, taka duża ich kolekcja...
Jednak życie weryfikuje marzenia, jestem zbyt leniwy na aż takie dbanie o ten zbiornik żeby dało się w nim utrzymać ładne euphyllie.
Dlatego stopniowo przechodzę na "moją autorską" wersję nisko-obsługowego zbiornika, w którym główną rolę grają ryby itd a z koralowców tylko miękkie, ukwiały i ewentualnie najłatwiejsze LPSy.
Z obsługi to, oprócz karmienia, podmiana 10% jak mnie najdzie raz na miesiąc. Do tego codzienne dozowanie All-for-reef + co 2 tygodnie test na KH żeby dobierać dawkę All-for-reefa. Odpieniacz chodzi w nocy przez 4 godziny. Jak to wszytko się ostatecznie sprawdzi to dokupię może tylko pojedynczą pompkę dozującą do All-for-reefa żeby nie musieć go ręcznie dozować codziennie.

Dostałem ostatnio od Kolegi @Jarzy kilka sporych kępek zoa, pięknego rhodactisa (ten w którym się blazenki teraz chowają) i zielony ukwiał (Cribrinopsis crassa), które podniosły mocno poziom zarośnięcia zbiornika Obrazek Bardzo serdecznie raz jeszcze Koledze dziękuję Obrazek
Z takich koralowcowych zakupów, to jeszcze potrzebuję nabyć tylko ukwial quadricolor bo mam dla niego przeznaczone specjalne spore miejsce. A potem może już tylko jakieś zakupy typu krewetka, krabik itp. żeby się więcej tego ruszało po skałach Obrazek

Tak zbiornik wygląda obecnie (w rzeczywistości nie jest tak niebiesko, ale aparat w telefonie nie ogarnia widma tej lampy Obrazek ):
Obrazek
No i tam na skrajnie prawej skale jest mnóstwo miejsca na ukwiał quadricolor Obrazek
Jestem też w trakcie rearanzacji obsadzenia koralami tej całej konstrukcji po lewej stronie, więc chwilowo jest tam nieco ubogo i pustawo (zaczyna tam dopiero rosnąć zagajnik Capnelli, kilka micro szczepeczek które z czasem mają być sporym gęstym haszczem Obrazek ).
Tylna szyba, zwłaszcza ta od zabudowy panela filtracyjnego, ładnie zarasta briareum, na żywo cała taka falującą ściana wygląda świetnie i nadaje sporo dynamiki.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka





[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Post za postem, ale trudno...

Poprzednio pisałem, że brakuje mi ukwiałów na prawej skałce. Coś tam szukałem ale ceny są porażające (250 zł za ukwiał średnicy 5cm)...
ALE... kilka dni temu dzięki uprzejmości forumowego Kolegi SHARK, po bardzo miłej wizycie w Jego domu (przy okazji pooglądałem jego bardzo fajne akwarium Obrazek było na co popatrzeć), zakupiłem 3 bardzo ładne okazy ukwiała - Entacmea quadricolor Rainbow.
Poniżej fotki po kilku dniach u mnie, kiedy to 2 z 3 ukwiałów ładnie się już napompowały, ostatni najmniejszy nie jest widoczny bo powędrował sobie póki co za skałkę Obrazek
Obrazek
.Obrazek

Bardzo to fajnie zaczyna wyglądać z tymi ukwiałami, nawet błazenki co jakiś czas zaczynają się nimi interesować i "przymierzać" między ich polipami Obrazek


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Taki mały spamik. ;)
Jest co poczytać, jest na czym oko zawiesić. Lubię takie posty.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Limak86 pisze: czwartek 19 paź 2023, 13:49 Post za postem, ale trudno...
Szczęka opada, zatem i komentarzy mało :)
Jak to kolega @cinek1916 śpiewa - nie poddawaj się.... ;)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times


boro1 pisze:
Limak86 pisze: czwartek 19 paź 2023, 13:49 Post za postem, ale trudno...
Szczęka opada, zatem i komentarzy mało :)
Eee tam, lubię swoje akwarium ale szczęka to tutaj nie ma co opadać Obrazek
Jakby się Kolega SHARK pochwalił swoim zbiornikiem ze stadem niesamowitych anthiasów, to tam szczęka może opaść dopiero Obrazek

A co do małej ilości komentarzy, to przyczyną raczej jest niemal zupełny odpływ forumowiczów ostatnim czasem... nasze forum niestety umiera śmiercią naturalną Obrazek



Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Gdzie oni tak odpływają? Kolega @radmac popłynął z Wisłą, to wiem. Ale reszta?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Limak86 pisze: piątek 20 paź 2023, 14:17 A co do małej ilości komentarzy, to przyczyną raczej jest niemal zupełny odpływ forumowiczów ostatnim czasem.
nie komentuję bo po prostu nie mam pojęcia o akwarium morskim.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Limak86 mam podobne spostrzeżenia. Co Twoim zdaniem może być przyczyną takiego stanu rzeczy: rezygnacja lub ograniczenie czasu na hobby, mnogość forów czy jeszcze coś innego? Ja na forum zaglądam codziennie ale nie mając tematów do komentowania czy takich którymi nie jestem zainteresowany poprostu się nie udzielam.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

DanielP pisze:Limak86 mam podobne spostrzeżenia. Co Twoim zdaniem może być przyczyną takiego stanu rzeczy: rezygnacja lub ograniczenie czasu na hobby, mnogość forów czy jeszcze coś innego? Ja na forum zaglądam codziennie ale nie mając tematów do komentowania czy takich którymi nie jestem zainteresowany poprostu się nie udzielam.
Rezygnacja lub ograniczenie na pewno, z kilku stron docierają do mnie sygnały, że akwarystów coraz mniej.
Niektórym, z którymi zakładaliśmy kilka lat temu fawę czy wawarium, się już chyba po wielu latach akwarystyka przejadła w ogóle albo bardzo ograniczyli czas na nią poświęcany. Ponadto z forum poznikali tacy bardziej "niedzielni" posiadacze akwariów, wolą chyba FB-ukowe grupy szybkie pytanie - szybka (nie koniecznie mądra) odpowiedź...
W sklepach, czy to morskie czy słodkie, słyszałem że zainteresowanie spada ostatnio bardzo znacznie, zwłaszcza produktami "pro". Ludzie zakładają raczej małe proste akwaria, coraz mniej decyduje się iść w to dalej.
Niejeden co miał kilka akwariów, bardziej profesjonalnie podchodził do tego, teraz likwiduje całość lub część - a bo to koszty, a bo to pęd życia, a bo to miejsce potrzebne na co innego.
A wszystko to działa jak efekt śnieżnej kuli - mniejszy ruch na forach --> mniej (ciekawych) tematów --> nie ma co poczytać --> jeszcze mniejszy ruch --> itd. Obrazek

Sorry za ten cały off-top... Po prostu mi smutno, że miejsca które odwiedzam prawie codziennie od wielu lat, zaczynają zanikać w ekspresowym tempie...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Miro pisze: piątek 20 paź 2023, 20:23
Limak86 pisze: piątek 20 paź 2023, 14:17 A co do małej ilości komentarzy, to przyczyną raczej jest niemal zupełny odpływ forumowiczów ostatnim czasem.
nie komentuję bo po prostu nie mam pojęcia o akwarium morskim.
Ja to i słodkowodnych niewiele wiem :mrgreen:
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Limak86 pisze: sobota 21 paź 2023, 12:09
DanielP pisze:Limak86 mam podobne spostrzeżenia. Co Twoim zdaniem może być przyczyną takiego stanu rzeczy: rezygnacja lub ograniczenie czasu na hobby, mnogość forów czy jeszcze coś innego? Ja na forum zaglądam codziennie ale nie mając tematów do komentowania czy takich którymi nie jestem zainteresowany poprostu się nie udzielam.
Rezygnacja lub ograniczenie na pewno, z kilku stron docierają do mnie sygnały, że akwarystów coraz mniej.
Niektórym, z którymi zakładaliśmy kilka lat temu fawę czy wawarium, się już chyba po wielu latach akwarystyka przejadła w ogóle albo bardzo ograniczyli czas na nią poświęcany. Ponadto z forum poznikali tacy bardziej "niedzielni" posiadacze akwariów, wolą chyba FB-ukowe grupy szybkie pytanie - szybka (nie koniecznie mądra) odpowiedź...
W sklepach, czy to morskie czy słodkie, słyszałem że zainteresowanie spada ostatnio bardzo znacznie, zwłaszcza produktami "pro". Ludzie zakładają raczej małe proste akwaria, coraz mniej decyduje się iść w to dalej.
Niejeden co miał kilka akwariów, bardziej profesjonalnie podchodził do tego, teraz likwiduje całość lub część - a bo to koszty, a bo to pęd życia, a bo to miejsce potrzebne na co innego.
A wszystko to działa jak efekt śnieżnej kuli - mniejszy ruch na forach --> mniej (ciekawych) tematów --> nie ma co poczytać --> jeszcze mniejszy ruch --> itd. Obrazek

Sorry za ten cały off-top... Po prostu mi smutno, że miejsca które odwiedzam prawie codziennie od wielu lat, zaczynają zanikać w ekspresowym tempie...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Inne pasje, covid przez który przestaliśmy się spotykać oraz zostały odwołane wszelkie imprezy akwarystycznej a gwoździem do trumny było spalenie się serwera z forum gdzie cały nasz wspólny wysiłek poszedł się... z dymem.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Limak86 pisze: sobota 21 paź 2023, 12:09 mniej (ciekawych) tematów -
nie wiem co masz na myśli ale mnie brakuje prostych tematów.
Takich jak " pokaż swoje akwarium " Konkursów na fajne foto rybki itp.
Bez nagród po prostu zabawa.
Kiedyś próbowałem zrobić coś na wzór encyklopedii akwarystycznej na różne podziały rybek .
Nie spodobało się niektórym wawarianom " bo to wszystko jest w Internecie. "
Tak, to wszystko jest w Internecie ale dlaczego nie może to być na naszym forum ? Nie rozumiem.
A co ciekawe , osobą którym to się nie podobało aktywność na forum polega najczęściej na wpisie " ładne akwarium "
Nie zakładają nowych tematów. Czekają jak komuś coś złego stanie się w akwarium to wtedy przedstawiają swoje modrości skopiowane z Internetu,
. Ale nie z wawarium .
Właśnie dlatego że wszystko jest na innych forach ludzie nie zaglądają do wawarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ja bywam tu codziennie, ale jak się mało dzieje to i moja aktywność zamiera. Morskie akwaria tylko oglądam, bo nie jestem w stanie skomentować nie wiedząc nawet jak się co nazywa ;)
@Miro sądzę, że stali bywalcy doceniali Twoją aktywność. A jak komuś nie pasowało to nie musiał czytać. Malkontentami nie ma się natomiast co przejmować.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Post za postem, ale trudno...

Poprzednio pisałem, że brakuje mi ukwiałów na prawej skałce. Coś tam szukałem ale ceny są porażające (250 zł za ukwiał średnicy 5cm)...
ALE... kilka dni temu dzięki uprzejmości forumowego Kolegi SHARK, po bardzo miłej wizycie w Jego domu (przy okazji pooglądałem jego bardzo fajne akwarium Obrazek było na co popatrzeć), zakupiłem 3 bardzo ładne okazy ukwiała - Entacmea quadricolor Rainbow.
Poniżej fotki po kilku dniach u mnie, kiedy to 2 z 3 ukwiałów ładnie się już napompowały, ostatni najmniejszy nie jest widoczny bo powędrował sobie póki co za skałkę Obrazek
Obrazek
.Obrazek

Bardzo to fajnie zaczyna wyglądać z tymi ukwiałami, nawet błazenki co jakiś czas zaczynają się nimi interesować i "przymierzać" między ich polipami Obrazek


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Cieszę się, że się przyjęły. Bardzo miło spędzony czas!!
Limak86 pisze:Eee tam, lubię swoje akwarium ale szczęka to tutaj nie ma co opadać Obrazek
Jakby się Kolega SHARK pochwalił swoim zbiornikiem ze stadem niesamowitych anthiasów, to tam szczęka może opaść dopiero Obrazek
Oj tam bez przesady, u mnie jeszcze sporo wody upłynie i korali się zmieni zanim będę mógł powiedzieć tak to jest to :) Ale proces transformacji się rozpoczął i drobnymi kroczkami idzie do przodu.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Ja jestem prawie codziennie.
Mam z dwa tematy które założę w najbliższym czasie (lampa i sump) tylko właśnie z powodu wspomnianego wcześniej braku czasu jestem kilka miesięcy w plecy z planem.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

DanielP pisze: sobota 21 paź 2023, 07:46 Limak86 mam podobne spostrzeżenia. Co Twoim zdaniem może być przyczyną takiego stanu rzeczy: rezygnacja lub ograniczenie czasu na hobby, mnogość forów czy jeszcze coś innego? Ja na forum zaglądam codziennie ale nie mając tematów do komentowania czy takich którymi nie jestem zainteresowany poprostu się nie udzielam.
Moze nigdy nie byłem jakimś super aktywnym forumowiczem, ale często w ciszy przeglądałem wszystkie posty z zaciekawieniem i bywałem tu kilka razy dziennie zaglądając, czy coś nowego ktoś nie dodał.
Niestety życie sprawiło, że akwarystyka jest trochę spychana w kąt. Wiecznie brakuje czasu. Praca, praca... Wolny czas zaraz wypełniają dzieci. Więc na akwarium trochę tego czasu braknie. I nawet trochę się nie chcę po całym tygodniu ciężkiej pracy latać jeszcze z wiadrami, nożyczkami itd. Więc akwarium stoi sobie w kącie trochę z glonami, z lekko odparowaną wodą. Raz na jakiś czas tylko doleje się stan. Ryby nakarmi i to tyle. Więc skoro nie ma czasu na zajmowanie się akwarium , to i na forum rzadko zaglądam. I myślę, że nie tylko ja tak mam. Do tego coraz droższy prąd, droższe życie i każdy gania, żeby jakoś za tym wszystkim zdążyć.

Już nawet miałem myśli, żeby zrezygnować i sprzedać akwarium, ale na szczęście żona czuwa i wybija zaraz takie pomysły z głowy :mrgreen: więc pozostaje czekać na trochę lepszy czas i znów powrócić do akwarystyki pełną parą :D


Co do akwarium to jest przepiękne. Zawsze mi się podobała ta różnorodność barw i ,,pracy" koralowców, jak falują niczym zboże na wietrze. Niestety morszczaki są dla mnie czarną magią i jedyne co mogę, to ukłonić się przed mistrzami, którzy tą magię ogarniają :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ODPOWIEDZ