Woda RO a chlor

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Czy woda RO ma chlor i powinna odstać przed wlaniem do akwarium. Kranową odstawiam na kilkanaście godzin. Czy RO można wlewać do akwarium od razu po jej ociepleniu?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 645
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Z internetow:
Systemy odwróconej osmozy usuną typowe zanieczyszczenia chemiczne (jony metali, sole wodne), w tym sód, chlorek, miedź, chrom i ołów; może redukować arsen, fluor, rad, siarczan, wapń, magnez, potas, azotany i fosfor.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

radmac pisze: czwartek 11 sty 2024, 19:39 Z internetow:
Systemy odwróconej osmozy usuną typowe zanieczyszczenia chemiczne (jony metali, sole wodne), w tym sód, chlorek, miedź, chrom i ołów; może redukować arsen, fluor, rad, siarczan, wapń, magnez, potas, azotany i fosfor.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
A Ty odstawiasz czy lejesz od razu do akwarium?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 645
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Zbieram zaraz po podmianie i stoi w zamkniętym baniaku z tydzień, dwa, albo i miesiąc.... Ale kiedyś zbierałem przed podmianą i od razu lałem (nawet taką zimną) i nie było problemu.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 438
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 69 times
Been thanked: 35 times

Możesz lać śmiało od razu po zebraniu.
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

U mnie akurat część zebranej wody ro jest odstawiana (przepuszczam na zapas) a część idzie prosto do zbiornika. Ja nawet wody kranowej nie odstawiam tylko bezpośrednio po podmiance leję kranówkę do zbiorników. Wszystko zależy oczywiście od tego jaka wodę mamy w kranie ale moja wydaje się być bezpieczna.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 645
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

A w Wawie w ogole wciąż chloruje się wodę? Chyba raczej ozonuje?

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

W Warszawie, jak w każdej innej dużej stacji uzdatniania, wodę się chloruje. Ale nie do dezynfekcji (tu ozon jest skuteczniejszy), a do zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem w sieci wodociągowej (tu ozon jest nieskuteczny, bo zbyt szybko się rozkłada). Zatem odrobina chloru w wodzie powinna być.
Co na to membrana RO?
Niezbyt będzie szczęśliwa, bo działanie chloru niszczy membranę. Oczywiście jak chloru jest mniej, to niszczy wolniej.
Inne rzeczy też membranę psują, dlatego przed filtrem RO są różne prefiltry. Filtr węglowy służy, oprócz łapania różnych substancji organicznych (nie wszystkich), do neutralizacji chloru. I nie, nie adsorbuje chloru, tylko z nim reaguje, dając chlorki, nieszkodliwe i w większości i tak wyłapywane przez membranę. I zasadniczo niemierzalne w stusunku do ich normalnej zawartości w wodzie.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

radmac pisze: sobota 13 sty 2024, 13:04 A w Wawie w ogole wciąż chloruje się wodę? Chyba raczej ozonuje?

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Nie tak jak kiedyś, woda już nie śmierdzi chlorem. Na stronie wodociągów przeczytałam, tak jak @EyeQueue pisze że chlorują, ale niedużo. W jakiś szczególnych przypadkach mogą zwiększyć chlorowanie.
ODPOWIEDZ