Podmiany z RO, a stabilność pH

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

W akwariach z bojownikami leję pół na pół kran i RO. Staram się odmierzać, ale na pewno nie jest to apteczny podział. Do tego uzupełniam wodę samą RO (we wszystkich akwariach, też tych z kranową). Dużo wody paruje u bojowników. Dużo więc dolewam samej RO. Moje pytania/wątpliwości:
1. Co prawda staram się nie lać rybom bezpośrednio na głowę, ale nagle jest w akwarium więcej RO. Czy to jest bezpieczne dla ryb? Gupikom niestety zdarzyło mi się nalać na głowę, bo są szybkie.
2. Czy podmiany nieidealne pół na pół, lanie dużo RO nie zaburza cały czas pH?
Woda w kranie ma u mnie około pH 6,7 . RO powinno mieć chyba ok 7? Nie mierzyłam. To duże różnice dla ryby?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Zasadniczy błąd w rozumieniu pH polega na założeniu, że cokolwiek się tu sumuje lub uśrednia. To nieprawda. Wynik mieszania zależy od pH składników, ale także od ich zasadowości (mierzonej faktycznie jako KH) oraz zawartości CO₂. Z RO lub wodą destylowaną jest akurat najprościej. W przybliżeniu ich dodatek nie zmienia pH.

W dokładniejszych obliczeniach wyjdzie tak:
Zakładamy, że woda RO ma KH = 0,01 ÷ 0,02, co zarazem oznacza, że po wyrównaniu stężenia CO₂ wyjdzie pH 5,5 ÷ 6,0. Nie 7! Tyle może wyjść bezpośrednio z filtra, bo woda nie ma kontaktu z powietrzem, ale to nie jest wartość trwała.
Zakładamy, że stężenie CO₂ wyrówna się do poziomu równowagowego z powietrzem, czyli powiedzmy 1000 ppm w powietrzu, co w wodzie da w temperaturze 23 °C 0,80 ppm CO₂.
Ponieważ trzeba założyć konkretne wartości, to niech będzie KH = 0,01, CO₂ 0,80 ppm, na skutek czego pH = 5,62.
Woda z kranu ma bardzo różnie dlatego dwa przykłady.
1. KH = 4, CO₂ 0,80 ppm, czyli pH = 8,22
Po zmieszaniu 50:50 uśredni się KH, czyli wyjdzie 2 (2,005 dokładnie), CO₂ nie zmieni (przynajmniej po jakimś czasie), więc pH wyjdzie 7,93.
2. KH = 0,1, CO₂ 0,80 ppm, czyli pH = 6,62
Po zmieszaniu 50:50 KH 0,055, CO₂ bez zmian, więc pH wyjdzie 6,36.
W obu przypadkach różnica pH wynosi tylko ok. 0,3!


W rzeczywistości mogą być jeszcze mniejsze, bo dojdzie trochę wodorowęglanów z podłoża, roślin, pokarmu etc.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ