Bursztynowe 63

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

eva pisze: niedziela 28 sty 2024, 09:59 Dębu i szyszek nie można za dużo[...]
Zmiana pH może mieć znaczenie, ale w RO. Jeśli to kranówka, to naprawdę musiałoby być dużo, żeby zbić bufor KH. Chyba że w kranie płynie kwas, co się zdarza.
Natomiast problemem jest zbyt duże stężenie garbników i ogólnie związków fenolowych (choć to nie jest tożsame i równoznaczne). Nie mam teraz czasu sprawdzić konkretnych wartości, ale po głowie chodzi mi kilkanaście ppm, jako bezpieczna granica dla ryb ogólnie. Co nie znaczy, że np. taka Dicrossus filamentosus nie wytrzyma (albo wręcz wymaga) więcej. Ale BW-fish to inna kategoria stworzeń...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 22:16
EyeQueue pisze: piątek 26 sty 2024, 18:27
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 Armatka yo takie pośrednie rozwiązanie. Z użyciem samej armatki nigdy nie zejdziemy do zerowych twardości.
Oczywiście. Pomijając już skuteczność strącania soli wapnia, to są jeszcze jony Mg²⁺. I, nie wchodząc w dalsze szczegóły, spadek pH zapobiega dalszemu strącaniu osadów. A spadek pH oznacza bliską zeru zasadowość (KH), a nie twardość (GH).
Choć to temat rzeka, bo innym wątkiem jest rzadko spotykany w naturze, ale jeśli już, to właśnie w BW — bielusieńki jak królewna Śnieżka piasek. A przynajmniej ta Śnieżka z opowieści spisanej przez braci Grimmów...
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 BW to czarne wody najczęściej z miękką wodą
Zawsze miękką wodą. Co więcej, wodą o prawie zerowym zasoleniu, czyli nie wystarczy pozbyć się twardości, trzeba też usunąć np. Na⁺ i K⁺, o czym wielu raczy zapominać.
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 mamy też mnóstwo różnych biotopów, obszarów bagiennych gdzie w jest mnóstwo gałęzi, patyków i liści a woda jest zasadowa.
Ale sprawdzałeś, czytałeś, czy zgadujesz?
Bo takie torfowiska na przykład, to pH mogą mieć 4 i mniej. Ciekawe, skąd one się biorą...
I żeby nie było niedomówień, nie rozmawiamy o pojedynczych patykach lub liściach (zwłaszcza liściach), tylko o „mnóstwie”.

A na koniec, żeby tak prosto nie było, zaczęło się od garbników, a ja nie sprostowałem. BW to „prawdziwe” garbniki też, ale w stosunkowo mniejszej niżbyście się spodziewali ilości (gdyby było ich więcej, to żadna ryba by nie przeżyła — tu odsyłam do zagadnień z garbarstwa). Większość rozpuszczonej materii stanowią kwasy fulwowe, a w wyższym pH także humusowe, czyli właśnie to, co się wypłukuje z torfu.
Jeżeli wypowiadam się w jakimś temacie to nigdy nie zgaduję, czy nie domyślam się. Moje komentarze są oparte na wiedzy zaczerpniętej z różnych źródeł czyt. literatury. Być może kiedyś będę miał okazję sprawdzić interesujące mnie tereny empirycznie:-) Tak więc odnosząc się do konkretu przytoczę bagniste tereny Florydy i Alabamy w USA. Owszem są tam tereny bagniste z dużą ilością materii organicznej i niskich twardościach ( hrabstwo Choctaw) ale i również miejsca w których jest mniej liściach i korzeni a woda jest zasadowa.
.
https://biotope-aquarium.info/aquariums ... -usa-96-l/
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@DanielP Pod wieloma aspektami ciekawy artykuł :) czy trzymałeś może Drobniczki z Cambarellus Diminutus? Raczki nie podgryzają dorosłych rybek i nie atakują maluchów?
boro1
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

cinek1916 pisze: sobota 27 sty 2024, 22:46 nie Twój kierunek w akwarystyce
ja jeszcze kierunku nie znalazłem - cały czas szukam ;)
boro1
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: niedziela 28 sty 2024, 09:59 Do wszystkich akwariów dawałam liście dla ślimaków i krewetek
u mnie w sumie też, ale były prowadzone na RO
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

eva pisze: poniedziałek 29 sty 2024, 08:53 @DanielP Pod wieloma aspektami ciekawy artykuł :) czy trzymałeś może Drobniczki z Cambarellus Diminutus? Raczki nie podgryzają dorosłych rybek i nie atakują maluchów?
Tak, trzymałem je razem. Te raczki są idealne. Nie rosną duże, są piękne, nie niszczą roślin i nie atakują żadnych ryb.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

DanielP pisze: niedziela 28 sty 2024, 23:07 [...]
https://biotope-aquarium.info/aquariums ... -usa-96-l/
Fajne akwarium, moje klimaty. Tym niemniej mam wrażenie, że autor opisał warunki w akwarium, a nie w środowisku. W żadnym z podanych przez niego, działających linków nie znalazłem podstawowych parametrów wody, do których można by się odnieść. Zawartość tlenu i temperatura to nie do końca jest to, o co chodziło. KH, pH, TOC, DOC — to by mnie interesowało.
Na filmiku widać taką dość normalną wodę, jak w naszych rzekach. Z pewnością to nie jest blackwater.
Rio Caroní — to jest blackwater (na zdjęciu ujście do łajtłoterowego Rio Orinoco).
Obrazek
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ