Film bakteryjny.

Różne aspekty akwarystyki.
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Mam problem ze zbiornikiem 54l w którym na powierzchni wody powstaje film bakteryjny. Stoi on w garażu gdzie sporo się kurzy i dlatego myślę, że jest to jeden z powodów jego powstawania. Wcześniej miałem w nim pata mini z deszczownią i film był. Poradziłem sobie z nim zamieniając deszczownię na dyfuzor. Teraz aby zwolnić miejsce w zbiorniku za filtrację odpowiada kaskada i film znowu się pojawił. Czy są inne sposoby pozbycia się filmu aniżeli filtr wewnętrzny z dyfuzorem?
wysek
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 04 wrz 2023, 17:31
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Maciej
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Możesz onbiżyć poziom wody delikatnie, tak żeby woda z kaskady wciągała film pod taflę. Gdybyś jednak chciał poświęcic trochę miejsca w zbiorniku to polecam zamontowac skimmer. Wala mi się w gratach skimmer eheima, który mogę oddać za czekoladę albo uścisk dłoni ;)
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Dzięki wielkie za chęci :D Faktycznie zapomniałem o skimmerze :duży uśmiech: Poszperałem w gratach i skimmer jest już prawie zrobiony. Czy on musi mieć odejście od zasysaka w bok ( patrz jak na załączonym zdjęciu) czy może iść równolegle do zasysaka tj. od razu do góry?
Screenshot_20240210_074901_Chrome.jpg
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 438
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 69 times
Been thanked: 35 times

Mały napowietrzacz z małą kostką żeby "bomble" rozbijaly film.
wysek
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 04 wrz 2023, 17:31
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Maciej
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

DanielP pisze: sobota 10 lut 2024, 13:36 Czy on musi mieć odejście od zasysaka w bok
Nie musi, może iść do góry. Pamiętaj tylko, że im mniej kolanek i krótsza droga od korony skimmera do zasysu filtra, tym mniejszy opór - skimmer będzie wciągał mocniej i może pluć powietrzem do filtra. Popróbuj i zobacz jak zadziała przy wybranym przepływie samej kaskady :) BTW, czy ja dobrze widzę, że tu nie ma pływaka tylko korona jest zamontowana na stałe?
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Nie chce dodatkowego pożeracza prądu wiec napowietrzacz odpada. To zdjęcie znalezione w sieci. Ja zrobiłem podobnie. Zgadza się, chciałem to wszystko skleić na stałe klejem i nie wiem jak zamocować to kolanko w zasysaku. Pozostałe elementy mogą pozostać niesklejone.
wysek
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 04 wrz 2023, 17:31
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Maciej
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Gdybym miał przerabiać filtr u siebie to do zasysu wkleiłbym na stałe tylko jakiś króciec, a wszystkie kolanka, rurki itp zostawiłbym na wcisk. Daje to możliwość późniejszego gmerania, przestawiania, kombinowania itd. Nie wiem tylko czy taki skimmer da Ci możliwość regulacji ssania, albo czy w ogóle będzie działał. Gdyby udało Ci się ten króciec również zamontowac na wcisk (ciasno spasowac) to mógłbyś zastosować coś w rodzaju zwężki venturiego. Ścinasz króciec na skos i tym skosem pchasz do zasysu. Coś jak skimmer w neo flow. To już chyba by Ci dało możliwość regulacji zasysu w skimmerze.
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Zasysy mam dwa zapasowe więc nie ma z tym problemu. Już teraz kolanko wchodzi ja ścisk ale chciałem skleić to na stałe ponieważ boję sie, że jak zacznę coś majstrować to z czasem to się obluzuje lub pęknie.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 567
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 89 times

Moim zdaniem jak dasz prosto do góry - w przypadku fzn jak na zdjęciu, to skimmer będziesz miał akurat w miejscu w którym wypływ filtra odpycha film, czyli mówiąc krótko nie zadziała. Konstrukcja na zdjęciu ma właśnie na celu zbieranie filmu "powracającego" w stronę wylotu filtra.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
wysek
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek 04 wrz 2023, 17:31
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Maciej
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Racja @ahr , o tym nie pomyślałem. Anyway, @DanielP , zanim poświęcisz czas i cierpliwośc na przeróbki, spróbuj delikatnie obniżyć poziom wody i zobacz jak wodospad z filtra sam rozbija błonę i wciąga ją pod taflę. Jeśli cyrkulacja w akwarium będzie Ci odpowiadać i nie będzie Ci przeszkadzać chlupanie to nie ma co kombinować :)
DanielP
Posty: 556
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 52 times
Been thanked: 106 times

Dzięki Panowie za rady. Chlupanie mi nie przeszkadza. Wczoraj wieczorem obniżyłem poziom wody a dziś już po filmie śladu brak:-)
ODPOWIEDZ