Nasze nadwiślańskie ślimaki, ale nie tylko żyworódki

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 479
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 15 times
Been thanked: 113 times
Wiek: 52

Jakieś całe dwa dni temu, w dość przypadkowym miejscu, nasza foralna znawczyni ślimaków
zzyx pisze: :shock: :D :D :D aż chyba napiszę post o ślimakach :lol:
Z czego wywiązała się off-topikowa rozmowa, którą poniżej cytuję, bez odnośników do tamtego wątku, bo nic nie wniosą.
EyeQueue pisze: To napisz, jak odróżnić żyworódkę pospolitą od rzecznej.
zzyx pisze: A co? Nowe IGO się szykuje? Nie przyłożę do tego ręki ;)
EyeQueue pisze: Nie wiem @zzyx, co złapałem, oprócz tego że jedna samica, a drugie nie wiem nawet, czy całkiem żywe. Przy okazji poszukam bardziej żywotnego samca, ale chciałbym wiedzieć, który gatunek mam.
Tu notka aktualizacyjna – drugi to samiec i odżył trochę.
zzyx pisze: No to najprostsza sprawa - zapytać :lol: Z ciekawości spytam gdzie masz zamiar je hodować? A całkiem na poważnie - problem jest poważny, jak ogarnę sprzątanie mojego akwarium i Forum zacznie działać, to napiszę moje przemyślenia o odróżnianiu żyworódek.
Podkreślenie moje i będę się przypominać.
EyeQueue pisze:
zzyx pisze: Z ciekawości spytam gdzie masz zamiar je hodować?
W Warszawie... :roll:

A tak serio, pytasz o płytką wodę do odchowania „naślimaczku” (skoro narybek...)? Na pewno w takim przypadku będę chciał zrobić dwa zbiorniki z jasnym i ciemnym podłożem, bo gdzieś mi się obiło, że kolor muszli od tego zależy.
zzyx pisze: Pytam raczej o kwestie środowiskowo-klimatyczne, bo nie wiem jak żyworódki, ale np. błotniarki podobno nie znoszą temp. powyżej 24 st. C a zimy w akwarium w mieszkaniu nie przeżywają, więc tylko do oczek wodnych. Pewnie muszą hibernować. Podobno namułki dają się hodować w domowych akwariach ale też pewnie mają jakieś inne wymagania niż akwa z gupikami. Piszę to tylko z zasłyszanych wiadomości, bo nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia.
O żyworódkach jest mało informacji, coś tam widziałem, że niby 22 °C, czyli w sumie podobnie. Tylko problem jest taki, że w takiej Tudze (dopływ Szkarpawy, delta Wisły) kiedyś zmierzyłem 26 °C. To kiedyś była żeglowna rzeczka, ale teraz to jest płytki kanałek w środku Nowego Dworu (gdańskiego) i pływa w niej ciepła zupa. Natomiast rzeczywiście, obie złowione żyworódki siedziały tuż pod taflą. No i temperatura w tym roku sporo niższa. Tym niemniej mało prawdopodobne, by w gorętsze lata populacja wymierała. Podobnie jak błotniarek, o które, gdybym wlazł do wody, to bym się potykał.
Co do zimy, to problem zbyt wysokiej temperatury u mnie nie istnieje, bo zazwyczaj w mieszkaniu mam 19-20 °C, a jest jeszcze strych i piwnica.
Generalnie posiedzą sobie w 40 L i zobaczymy, czy się rozmnożą. Jakby co, to jeszcze jakiś drobiazg się zaplątał w osoce (tym razem ze stawu w Jantarze), więc mogę poczekać, aż dorosną.
Błotniarki miałem kiedyś w pracy zimą, gdzie faktycznie grzeją czasem bez umiaru, ale bez żadnych strat, a jeszcze sporo młodzieży się porobiło. Co ciekawe, miały bardzo jasne muszle.
Będę aktualizował w miarę uzupełniania informacji. Wieści hodowlane raczej w osobnym wątku.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 74 times
Been thanked: 115 times

[url]http://www.aquaticinvasions.net/2009/AI_2009_4_2_Soes_etal.pdf[/url]Ojej, @EyeQueue, jesteś foralnym superbohaterem, dzięki za wydzielenie wątku.

Co do odróżniania żyworodek rzecznych (Viviparus viviparus) od żyworodek pospolitych (Viviparus contectus) po muszelkach to moim skromnym zdaniem najwyraźniejszą cechą jest takie wyraźne schodkowanie zwojów u V. contectus i bardziej łagodne, obłe kąty między zwojami w miejscu szwu u V. viviparus. Zaznaczyłam to na rysunku na czerwono. Rysunek pochodzi z tego artykułu https://www.e3s-conferences.org/article ... _10011.pdf a koślawe rysunki ode mnie.

Obrazek

Nie jestem pewna tego rejonu zaznaczonego na niebiesko, ale może to też być jakaś cecha różnicująca.

Niestety to całe odróżnianie polega na tym, że jedna żyworodka ma muszelkę bardziej :roll: Gdyby ktoś mi dał dwie muszle dorosłych osobników z Polski, jedną V. viviparus a drugą V. contectus to może bym zgadła ;) Ale gdyby to były osobniki dorosłe, młodociane, jeden z Irlandii a drugi z Chorwacji i do tego by było jeszcze ryzyko, że będą tam inne gatunki, jak np. tu http://www.aquaticinvasions.net/2009/AI_2009_4_2_Soes_etal.pdf
- ta V. acerosus dla mnie wygląda jak V. vivipparus - to ja się poddaję.
ODPOWIEDZ