Chory młody Pseudomugil Paskai

Choroby mieszkańców oraz porady dotyczące leczenia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Akwarium 45l. Ma 6 tygodni. Parametry w testach kropelkowych ZOOLEK: NH3-0, NO2-0,NO3 - między 5 a 10.
Temperatura 25 stopni.
Oświetlenie led 10wat, 10 godz świecenia.
Filtry: Aquael asap 300 i Aquael fan mini z większą gąbką.
Dużo roślin: microsorium mini, hedyotis salzmani, 2 małe żabienice, alternanthe reineckii, 2 gałęzatki, rogatek, rotala rotifundiola, cryptocoryne balans (chyba do usunięcia).
1 korzeń dębu, dwa otoczaki rainbow.
W akwarium tylko pseudomugile. Robiłam im podmiankę wody 15%- 20% tydzień temu ,podmianki 1x na tydzień.
Karmię: banana worms, Hikari plankton middle, Hikari first bites, rozkruszone płatki ogólne.

Dwa tygodnie temu kupiłam narybek Pseudomugil P. (Wielkość od niecałego 1 cm do ok 1,5 cm- znaczne różnice między osobnikami) w ilości 17.
Ok. Tydzień temu zauważyłam, że jedna rybka nie ma ogonka (być może taka już trafiła do mnie, a ja nie zauważyłam wcześniej). Sądziłam, że większe osobniki mogły jej odgryźć, w sklepie były też duże osobniki. Ogonek odrastał ładnie, ale ciągle nie jest w pełni rozwinięty. Poza tym pływała, chętnie jadła. Dziś zauważyłam, że ryba co jakiś czas zakręci się jak korkociąg wzdłuż własnej osi (brzuch do góry i z powrotem). Apetyt ma, pływa, choć mniej żwawo, co chyba już było wcześniej i przypisywałam to brakowi ogonka.
Zamierzam odłowić ją (jeśli się uda, bo to jest 17 szybkich małych rybek w mnóstwie roślin). Chciałabym dać baktoforte. Wydaje mi się, że to może być zakażenie bakteryjne, które albo spowodowało utratę ogonka, albo jest jego skutkiem. Nie wiem co jej jest.
Czy to jest w ogóle dobry pomysł? Co może jej być Waszym zdaniem?
Czy dawka jak dla dorosłych ryb (11 kropli na akwarium 10 l wody bo 22 kropli, ml daje się na 20 litrów). czy powinnam zmniejszyć?
Reszcie rybek jutro dam z odmulaniem Aquasan Immuno. Wszystkie inne czują się dobrze.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

A może to tylko uszkodzenie mechaniczne? A korkociąg dlatego, że nie ma ogonka a prąd wody dla tego maleństwa jest za silny? Tak sobie tylko gdybam.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 Jest to jedna z hipotez, ale ona tak też pływa korkociągiem jak wyłączony filtr przy jedzeniu(nie ma prądu wody). Ogonek jest częściowo odrośnięty , niedużo mniejszy niż u innych, a jak go prawie nie miała to korkociągu nie robiła. Może teraz rośnie i proporcje ma bardziej zaburzone. To by była optymistyczna hipoteza. Jak jakieś bakteryjne to chyba lepiej odłowić?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: niedziela 04 kwie 2021, 17:09 ak jakieś bakteryjne to chyba lepiej odłowić
Zdaje się nie ma innej opcji - spróbuj
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dałam 10 kropel bactroforte na 10 l akwarium (zalecone 22 krople na 20 l). To normalne, że woda po tym zielona? Mam nadzieje, że to nie za dużo dla młodej rybki i nie zabiję jej leczeniem :(
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Póki co odłowienie tej maciupkiej rybki okazało się mission imposible. Dziś pływa jakby lepiej, ale też są przekręty. Je chętnie. Dodam aquasan immuno i będę dalej obserwowała.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Podsumowanie, bo może komuś się przyda. Możliwe, że młodziutkie ryby mają problemy z pęcherzem pławnym. Czytałam, że objawy przekręcania się w osi poziomej, mogą u młodziaków wynikać z nadmiernej ilości jedzenia - nie wiem czy to prawda. Miały też jakby sklejone ogonki, też podobno możliwy efekt przeżarcia. Dwa Pseudomugile tak miały (jak były małe- 1 cm) i obu przeszło samo po kilku dniach.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva https://domowe-akwarium.pl/akwarium/choroby-ryb

Podane przez Ciebie objawy miewały mone gupiki. Zawsze kończyło się to śmiercią. Postawiłem na zakażenie nicieniem,który uszkadza mięśnie. Podawałem metronidazol przez tydzień albo i 2. Problemy zniknęły. Zwykle śmierć następowała 2-3dni po wystąpieniu objawów. Jeżeli ryba wyglada jakby się topiła, uśpij ją. Ona umrze z wycieńczenia.
Btw ww. nicienie dotykają ryb,które lubią szukać jedzenia na dnie.

Co do karmienia to ja daję swoim duzo Pro Defence Tropicala. Do tego coś z czosnkiem. Mam mrożoną artemie i larwy komara,których nie żałuję. Czasem Tetra Pro Energy i na bogato spiruliny. Ostatnio też Kirysek.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy te nie umarły i doszły do siebie. Urosły, miewają się świetnie. Akurat szczęśliwie to nie było to co u Ciebie. Ryżanek z kolei faktycznie padł po dwóch dniach. Co to znaczy „wygląda jakby się topiła”?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Pływa głową do góry i wykonije skokowe ruchy. Ostatnie stadium to jak zalrga na dnie.
ODPOWIEDZ