Jak zebrać większą ilość wody z dojrzałego zbiornika?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Mam taką zagwozdkę. Na razie temat teoretyczny ale za jakiś czas będę musiał się z nim zmierzyć.

Tak jak w tytule chodzi mi o zebranie większej ilości wody z dojrzałego zbiornika. Teoretycznie co to za pytanie można powiedzieć, ale sęk w tym, że akwarium z którego będę zbierał wodę ma około 20l netto wody i jestem w stanie wyciągnąć z niego nie więcej niż 4-5 litrów wody tygodniowo (łącznie chciałbym zebrać powiedzmy z 25l).

Ktoś może powiedzieć żeby robić to przez 4-5 tygodni i po temacie, ale jest jedno ale. Trzymanie zebranej wody poza akwarium (poza podłożem, filtrem, napowietrzaniem, biologią akwarium itp) na pewno zmieni radykalnie (a już na pewno częściowo) skład tej wody. Na pewno nie będzie to już to samo co było w zbiorniku, szczególnie po 4 tygodniach (licząc dla wody zebranej na początku).

Ktoś ma jakiś patent albo rozjaśni mi trochę temat? Ja myślę nad jednym rozwiązaniem, ale zanim to wdrożę chciałbym dowiedzieć się co myślicie na ten temat. Woda musi być identyczna jak w akwarium pierwotnym.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@GrandeOW Zbieraj wodę, dolewaj, po 2 dniach powtórka.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Jeśli woda RO w zakręconym szczelnie pojemniku
nie zmienia parametrów , to może i da się
tak samo przetrzymać akwariową h2o
dodatkowo zaciemniając tenże pojemnik.
Takie pierwsze skojarzenie .


Tylko czy micro biologia to wytrzyma ?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

@GrandeOW powiedz w jakim celu chcesz to zrobić?
Bo imho, zbieranie dojrzałej wody jest bez sensu jeśli chcesz stawiać większe akwarium. Tam nie ma za duzo bakterii.
Lepiej podepnij dodatkowy filtr na małych obrotach i przestaw do nowego większego akwarium.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
qpnix
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 21:15
3
Been thanked: 7 times

Przyjedź do mnie za tydzień robię podmiany weźmiesz sobie wodę....

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Ewentualnie kombinacja z systemem naczyń połączonych i pompką która odpowiadała by za powrót. Wtedy zwiększasz pojemność o te 25l. Może coś w ten deseń.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

qpnix pisze:Przyjedź do mnie za tydzień robię podmiany weźmiesz sobie wodę....

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Się domyślam, że @GrandeOW chce pomnożyć sulawesii. Twoja woda się nie nada :)
Inaczej nie zakładałby wątku tylko z kanistrem podbił do jakiegoś wawariata.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
qpnix
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 21:15
3
Been thanked: 7 times

Dopóki się nie wypowie, to wróżenie z fusów....

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Taka dojrzała woda na 100% będzie zmieniać parametry w czasie. Masz w niej zapewne np. jakiś poziom DOC, a te związki będą rozkładane przez bakterie żyjące w wodzie. Jeśli woda będzie stać w zakręconej butli, to wytworzą się warunki beztlenowe. No i ruszy np. beztlenowy cykl siarkowy - siarczany z wody (które tam z pewnością są za sprawą GH) będą rozkładane do siarkowodoru i woda zacznie po jakimś czasie podśmierdywać zgniłymi jajami. Jak już zostanie zeżarty cały tlen, to bakterie tlenowe zginą, więc zmieni się biologia wody. Przy okazji pH przesunie się w stronę kwaśną.

To by oznaczało, że jeśli chcesz gromadzić, to nie w szczelnych butlach. Jeśli już, to w jakimś zbiorniku w którym dodatkowo uruchomisz natleniacz albo jeszcze lepiej małą głowicę bez gąbki ale z podawaniem powietrza. Chodzi o to, żeby woda była natleniona i w ruchu. Tym sposobem uzyskasz tyle, że nie doprowadzisz do warunków beztlenowych, jednak przy okazji przyśpieszysz nieco rozkład DOC. Niemniej tak przechowywana woda moim zdaniem mogłaby się całkiem nieźle zachować.

Drugi sposób to zamrażarka. ;)
Lejesz wodę do woreczków foliowych, zawiązujesz je szczelnie (jak te z rybami do transportu) i do zamrażarki. Tak przechowywana woda nic nie straci na wartości, nawet po kilku miesiącach. Przy okazji biologia świetnie znosi zamrożenie, po rozmnożeniu bakterie wracają do życia bez najmniejszego problemu.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@radmac ma rację. Chodzi o Sulawesi. A dokładniej rzecz ujmując o stworzenie zbiornika kwarantannowego. W związku z tym że moja populacja bazuje na tylko 5-6 osobnikach które udało mi się pozyskać (tyle przeżyło) to za jakiś czas będę chciał wpuścić trochę świeżej krwi. Niestety najprawdopodobniej będę ponownie zmuszony do zakupu krewetek importowanych i dzikich, które pomimo starań mogą nie przeżyć aklimatyzacji i kwarantanny. Chciałbym kupione krewetki wpuścić do wody która będzie w docelowym zbiorniku, ale z możliwością ewentualnego odłowienia tych które padną. Jeśli wpuściłbym je do zbiornika docelowego nie byłoby niestety o tym mowy bo najprawdopodobniej pochowały by się po kątach.

Moim pomysłem było zrobienie czegoś takiego o czym pisze @SHARK, czyli o stopniowym "powiększaniu" zbiornika. Wykombinuje jakiś mały zbiorniczek, ogarnę jakiś przelew i co tydzień będę dolewał po 5l wody.

Opcja z mrożeniem też brzmi zachęcająco. Jak uda mi się wykombinować miejsce w zamrażarce to może też spróbuję.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

GrandeOW pisze: poniedziałek 05 kwie 2021, 15:13 Moim pomysłem było zrobienie czegoś takiego o czym pisze @SHARK, czyli o stopniowym "powiększaniu" zbiornika. Wykombinuje jakiś mały zbiorniczek, ogarnę jakiś przelew i co tydzień będę dolewał po 5l wody.
Jeżeli masz możliwość postawienia obok drugi zbiornik (choćby plastikowy) to wypełnij go kilkoma warstwami gąbek, tak aby pozostała przestrzeń na te 4-5L
Ogarnij przelew stały przelew pomiędzy tymi zbiornikami - np. odwrócona rurka U pomiędzy 2 zbiornikami, z jednej strony wężyk z zaworkiem. zaciągasz wodę, zamykasz zawór, kładziesz na zbiornikach, odkręcasz lekko zawór, woda przeleje się do wyrównania poziomów.
19680-1011195156.jpg

W tym drugim zamontuj małą pompkę która będzie pchała wodę do głównego zbiornika.
Stopniowo co kilka dni wyjmujesz po kawałku gąbki :)
--------
Arek
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

A jakbyś sobie postawił drugi zbiorniczek obok i naszykował w nim wodę taką jak dajesz do podmian. W tym zbiorniku mała pompka do mieszania i dwie u-rurki łączące ze zbiornikiem głównym. Przez kilka dni zostawione tak same sobie, dyfuzja te sprawy, potem ewentualnie dołożony w akwarium z "nową" wodą do 1 rurki (jak w filtrze w Ramiaku) wężyk od napowietrzacza i skręcone na 1 bąbelek na minutę. Po dwóch dniach masz ładnie wymieszaną wodę w dwóch akwariach.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@AquaDreams o czymś takim myślałem tylko w drugą mańkę planowałem pompować wodę. Mam taki mały zbiorniczek chyba z 15l (pomimo tego że chciałem zebrać tej wody więcej to nawet tyle plus 5l z ostatniego spuszczenia by wystarczyło). W tym zbiorniczku planowałem nawiercić otwory (zbiorniczek nie jest mi jakoś bardzo potrzebny). Otwory dałbym tak, aby od dna do pierwszego otworu mieściło się 5l, do kolejnego kolejne 5l itd (nie pamiętam ile ma litrów ten baniak i ile otworów bym zmieścił). Przez te otwory dałbym przelotki z zaworkami. Wodę planowałem pompować małą pompką z głównego akwarium do małego zbiornika, a przez wspomniane przelotki planowałem zrobić przelew i woda grawitacyjnie wracałaby do głównego. Warunek taki, żeby akwarium stało wyżej niż akwarium główne, bo inaczej nici z grawitacji. Zabawy przy tym może i sporo, ale w Twojej propozycji, gdyby jakimś cudem zapowietrzył się wężyk to wpompowałbym chyba wodę do głównego zbiornika ponad korek, bo nie miałaby jak z niego uciekać. No chyba że pompkę dałbym jakoś wyżej żeby nie ciągnęła z dna tylko z powierzchni. Muszę sobie to przemyśleć, ale jakaś koncepcja już jest.

Nie ukrywam że sam pomysł chciałbym wykorzystać przy dojrzewaniu kolejnego baniaka, czyli dojrzewać go na biologii głównego zbiornika (połączone zbiorniki). W między czasie wpiąć do nowopowstałego filterek dosypać stopniowo podłoża itp. Na pewno nie jest to tradycyjna metoda, ale może finalnie miałbym zbliżone parametry. Zakładam, że sam proces trwałby pewnie z 2-3 miesiące - nawet po wypełnieniu nowego baniaka w 100% wodą. Biorąc pod uwagę, że jako podłoże posłużyłaby pewnie lawa wulkaniczna, a nie jakaś ziemia czy coś i w tej lawie nie byłoby specjalnie nic co powodowałoby jakieś niesamowite skoki parametrów to może mogłoby się to udać.

@ahr to by się pewnie udało, żeby w grę wchodziły krewety typu caridina, gdzie woda w zbiorniku nie różni się aż tak bardzo od tej którą się wlewa przy podmianach. W moim przypadku różnica jest spora poczynając od wartości pH i twardości, a kończąc na przewodności, która jest o 40% wyższa w akwarium od tego co wlewam. Stąd też robię podmiany wyłącznie około 5l i niezbyt często (co 7-10dni). Być może nic by się nie stało negatywnego, ale bałbym się że większa "podmiana" jeśli bym tego nie skontrolował dobrze, może mi wahnąć parametrami.

Przez myśl przeszło mi jeszcze postawienie przy akwarium filtra zewnętrznego bez wkładów. Tym sposobem powiększyłbym pojemność zbiornika o jakieś 5 literków, ale to cały czas mało.

Muszę to przeanalizować. Pomysł z kolankami mi się podoba dlatego, że nic bym nie musiał wiercić, ale bałbym się że coś się zapowietrzy, albo ktoś coś ruszy (nawet nieświadomie) i przy wymuszonym obiegu wypompuję wodę z baniaka na podłogę, albo do drugiego zbiornika i dalej na podłogę.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

@GrandeOW to zastosuj 2-3 przelewy ;) Takie kolanka to nie jest zbyt duży koszt w odniesieniu do całego przedsięwzięcia.
--------
Arek
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Grande, ja bym zrobił tak jak piszesz. Zbiornik na wodę wyżej niż główny. Tylko zamiast bawić się w wiercenie w szkle kupiłbym jakiś plastikowy pojemnik 15l i w nim wiercił otwory a przelotki zrobił z białych klejonych kształtek do wody. Zamiast wiercić kilka otworów wywierc jeden otwór na sciance samym dole i daj kolano 90* w górę. Dzięki temu będziesz mógł wkładać rurki o różnej długości i podnosić poziom wody. Albo wywierc w dnie i pomiń kolano. Żeby zmienić rurkę wystarczy na wylocie na chwilę założyć zaslekę. Taniej i szybciej ;)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@cinek1916 podoba mnie się to :)
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Prościej się nie da, na tej zasadzie miałem postawiony regał z krewetkami ;)
ODPOWIEDZ