Strona 1 z 1

CO2- 24h czy tylko ze światłem?

: poniedziałek 05 kwie 2021, 23:31
autor: Jarzy
Pytanie,które mocno wszystkich za pewne podzieli-gazować całą dobę,bo stabilniejsze pH czy tylko ze światłem (i 1h przed), bo w nocy ro się gaz marnuje? Ja jestem gazowym laikiem i dlatego pytam: jak i dlaczego?

: wtorek 06 kwie 2021, 08:27
autor: boro1
W ciągu dnia rośliny produkują tlen a w nocy go pobierają. Jeśli niczego nie pomyliłem właśnie dlatego w nocy się nie gazuje.

: wtorek 06 kwie 2021, 11:36
autor: Jarzy
@boro1 Wiem. Pytam też o inne argumenty.

: wtorek 06 kwie 2021, 12:26
autor: GrandeOW
Jarzy pisze: poniedziałek 05 kwie 2021, 23:31 gazować całą dobę,bo stabilniejsze pH czy tylko ze światłem (i 1h przed), bo w nocy ro się gaz marnuje?
Gaz w nocy się nie marnuje tylko kumuluje w wodzie. Woda się nim wysyca i rośliny mogą z niego skorzystać w ciągu dnia (tak bardzo obrazowo). Idąc dalej jeśli woda się wysyca gazem w nocy to nie ma mowy o stabilizacji pH. Jest wręcz przeciwnie. W nocy podawanie CO2 będzie podobało zdecydowanie większe wahania pH, co może być niebezpieczne.

Wiem, że wiele osób gazuje przez całą dobę i robi to bez uszczerbku na zdrowiu ryb, ale myślę, że trzeba to robić ostrożnie. Najlepszy do tego byłby komputer z sondą, który przy osiągnięciu pewnej kwasowości po prostu odciąłby gaz, ale to już są koszty. Ja nie jestem specem. U mnie w akwarium z rybami gaz leci tylko w ciągu dnia.

: wtorek 06 kwie 2021, 13:16
autor: tencin
GrandeOW pisze: wtorek 06 kwie 2021, 12:26 Gaz w nocy się nie marnuje tylko kumuluje w wodzie. Woda się nim wysyca i rośliny mogą z niego skorzystać w ciągu dnia (tak bardzo obrazowo).
No niezbyt się z tym zgodzę. Gaz się nie akumuluje, on się rozpuszcza do granicy wysycenia. Dodatkowo CO2 rozpuszcza się stosunkowo słabo, gaz chętniej "ucieka" z wody do atmosfery niż zostaje w wodzie. Więc będą same straty - gaz będzie opuszczał zbiornik przez lustro wody. Spadki pH będą spore, kompletnie niepotrzebne i potencjalnie groźne. Również szansa na przyduchę wzrośnie (chodzi o zachwianie proporcji między CO2 a tlenem oraz tym, jakie to ma skutki dla powinowactwa hemoglobiny z tymi gazami).

Gazowanie zbiornika w nocy ma sens tylko z komputerem. Wtedy jest kontrola a zwierzęta się nie poduszą. Przy okazji zyskujesz stabilne pH przez całą dobę. Tak więc z komputerem - spokojnie CO2 przez całą dobę. Bez komputera - tylko w czasie fotosyntezy.

: wtorek 06 kwie 2021, 16:27
autor: Jarzy
No to czeka mnie wymiana zaworu :/ Ten, mimo zwiększenia ciśnienia na reduktorze, nie domyka się do końca. Słychać pstrykanie przy wkładaniu i wyjmowaniu wtyczki,ale gaz swoje :/

: wtorek 06 kwie 2021, 21:08
autor: denkmal
Jarzy pisze: wtorek 06 kwie 2021, 16:27 No to czeka mnie wymiana zaworu :/ Ten, mimo zwiększenia ciśnienia na reduktorze, nie domyka się do końca. Słychać pstrykanie przy wkładaniu i wyjmowaniu wtyczki,ale gaz swoje :/
Jarzy... ale bo może o to Ci chodzi, że nie "ucina" gazu momentalnie...
U mnie tak jest, że mimo pstryknięcia elektrozaworu, sprężone jednak CO2 w dość długiej rurce i (zwykle pustym) liczniku bąbelków... leci sobie przez jeszcze dobrych parę minut przez "kamień" coraz to cieńszą strużką, aż do momentu, gdzie już nic nie leci. Rozumiem, że u Ciebie nawet godzinę po zamknięciu elektrozaworu, CO2 sobie dalej bąbluje?

: wtorek 06 kwie 2021, 21:42
autor: Jarzy
@denkmal Mam atomizer Quanvee,więc nie ma żadnej strużki. Po zamknięciu zaworu leciało jak gdyby nigdy nic. Nasmarowałem bolec...jakkolwiek to brzmi...i chyba jest lepiej. Bez szału,ale jednak.

Re: CO2- 24h czy tylko ze światłem?

: czwartek 31 mar 2022, 00:45
autor: mario_s
Zadam tutaj - przy założeniu że jest bujna roślinność która dawałaby odpowiednią ilość tlenu dla fauny w ciągu dnia to czy napowietrzanie ma sens cała dobę czy tylko w nocy z pkt widzenia co2 tzn. czy duży ruch wody w akwa ma znaczny czy pomijalny wpływ na ucieczkę co2 (I tak nie dużej ilości bo uzyskanej z fauny i flory tylko) ?

: czwartek 31 mar 2022, 04:39
autor: EyeQueue
W zasadzie jest na odwrót. Z punktu widzenia ryb, jeśli napowietrzać okresowo, to w nocy, nie w dzień. W dzień rośliny produkują tlen, w nocy go zużywają. W zasadzie zużywają go cały czas w procesie oddychania, ale w dzień fotosynteza przeważa i w efekcie jest „dochód” tlenu. Natomiast w nocy, im więcej roślin, tym szybciej spada stężenie tlenu w wodzie.

Ruch wody w akwarium zapewnia wystarczającą wymianę gazową zarówno do napowietrzania i usuwania CO₂. Przy czym ruch tafli jest ważniejszy niż reszta, bo na szybkość wymiany masy duży wpływ ma prędkość ruchu na granicy faz.

: czwartek 31 mar 2022, 09:05
autor: mario_s
Generalnie chodzi mi o to, że nie dozuje dodatkowo CO2 w akwa i chciałbym jak najbardziej wykorzystać jego "naturalne" odkładanie się (rozkład materii, ryby itp.) więc dlatego myślę o zmniejszeniu ruchu wody bo fx6 + aquael 2000 robią znaczny ruch wody (zwłaszcza to drugie).