Dario sp. "Myanmar" Black Tiger Dario

Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Przesyłam kilka zdjęć niewielkich badisów z rodzaju Dario. Występują w Myanmie (dawniej Birma). Znane są pod nazwą: Black Tiger Dario, Dario sp. "Myanmar", Pyjamas Dario.
Według publikacji Kullander, S.O. and R. Britz, 2002. Revision of the family Badidae (Teleostei: Perciformes), with description of a new genus and ten new species. Ichthyol. Explor. Freshwat. 13(4):295-372. (Ref. 46238)
mimo uderzających różnic w ubarwieniu, jest to forma Dario hysginon.
Może być trzymana w nieogrzeanym akwarium, żywi się wyłącznie pokarmem żywym i niektórymi mrożonkami (być może da się przyzwyczaić do pokarmów suchych np. po wcześniejszym przegłodzeniu, ale w sumie nie próbowałem). W naturze żyje w miękkich wodach o odczynie alkalicznym. Opis i wymagania na stronie https://www.seriouslyfish.com/species/dario-sp-myanmar/
Dymorfizm wbrew temu, co widać na zdjęciach, nie jest aż tak oczywisty. Samce niekiedy bledną, a samice mają wyraźne pasy (na zdjęciu samica jest zestresowana przez zaloty samca). Samce pięknie się wybawiają, gdy przyjmują wobec siebie postawę imponującą, dlatego uważam, że warto badisy trzymać w grupie z co najmniej dwoma samcami, żeby obserwować ich rywalizację. W sklepach przeważnie są same samce, a ryby, które są brane za samice w rzeczywistości są zdominowanymi samcami. Cudem udało mi się dostać jedną samiczkę (choć miałem wątpliwości, czy to na pewno dziewczyna, gdy "dostała" bordowych pasów gdy podrosła) na kilkanaście kupionych ryb (w dwóch różnych źródłach). Myślę, że samiczka trafiła się przez pomyłkę, gdyż była to młodociana ryba, w przeciwieństwie do pozostałych, dużo większych osobników.
samiec i samica.JPG
samiec1.JPG
samiec3.JPG
samiec4.JPG
Młode, niewybarwione ryby:
mlode.JPG
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Fajny rybek :) Dlaczego samic nie sprzedają?
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

eva pisze: czwartek 15 kwie 2021, 09:44 Fajny rybek :) Dlaczego samic nie sprzedają?
Bo brz...szare :) A tak poważnie, to są ryby sprowadzane z odłowu albo hodowane w swojej ojczyźnie w stawach i pewnie tylko samce wysyłają. W dodatku, żeby nikt ich nie rozmnażał i nie sprzedawał. Tak kiedyś było z badisami Dario dario, w ogóle nie było samiczek w sklepach. Teraz czasem się trafiają.
Podobno niekiedy hodowcy celowo sterylizują sprzedawane ryby ozdobne - zielenią malachitową w dużych stężeniach.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Co do badisa - miałem u siebie kiedyś na przetrzymanie - i były samce i samice. Nie pamiętam tylko Skąd ryby byly.
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Adams2121 pisze: czwartek 15 kwie 2021, 19:24 i były samce i samice.
To musiałeś mieć szczęście albo wziąłeś zdominowane samce za samiczki. Zamawiałem wysyłkowo ryby i na 100% miały być samice, a przyszło 9 samców i 1 niewyrośnięta rybka o nieokreślonej płci. W 2 sklepach stacjonarnych widziałem same samce. Właściciel innego sklepu dał mi znać, że ma pewne samice. Kupiłem 4 ryby (rzekomo 2 samce i 2 samice, bo nie chciał sprzedać samych "samic"). Miałem już wątpliwości w sklepie i faktycznie, ryby po wpuszczeniu do akwarium nabrały barw i wszystkie okazały się samcami.
Poniżej zdominowany samiec, ale samica, którą miałem w izolatce, wyglądała identycznie (miała pasy, czarną plamkę u nasady płetwy grzbietowej, czerwonawe płetwy nieparzyste, ciemne płetwy brzuszne - zwątpiłem już, że to samica, ale nią na 100% była, gdyż po dodaniu samca zniosła ikrę). Czasem, gdy ryby są w dobrej formie i ustawią się pod światło, można dostrzec ikrę w brzuchu.
samica czy samiec.jpg
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Zobaczę czy mam gdzieś zdjęcia - wrzucę.
Ja je miałem ok 4-6 tygodni ???? Na przetrzymanie - właśnie dlatego że był układ mieszany. Ja miałem pusty baniak dojrzały.
Ikra w tym czasie była, walki między samcami również - do śmierci słabszego. 2 sztuki sie zatłukły.
Mega agresywne ryby - przynajmniej te które ja miałem.
ODPOWIEDZ