[500l w obiegu] słonego szczęścia by SHARK

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Niestety nie mam tej wersji. Pozostaje cudować ze zwykłym iPhonem.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Od 3 dni trwa korekta zasolenia (sypie tej soli i sypie a refraktometr ani drgnie :) ). W tej chwili wsypałem już ok 0,5kg. Jeszcze co najmniej drugie tyle czeka na wsypanie (nie chcę tego robić „szybko” aby nie było nagłego skoku zasolenia. Podałem też wczoraj i dzisiaj 5 kropli AF Micro E.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK skąd ta korekta? U mnie 1024 w ATC cały czas.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] skąd ta korekta? U mnie 1024 w ATC cały czas.
Na ICP wyszło zasolenie 33.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Dziś przyjechały nowe korale (zdjęcia jutro bo dzisiaj pozamykane):
Papaya Clavularia (niestety dostała mocno po tyłku zobaczymy czy przetrwa - jeśli nie da rady to mam otrzymać jeszcze jedną szczepkę gratis)
Obrazek
Seriatopora Hystrix
Obrazek
Seriatopora Fluo
Obrazek
Pocillopora
Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 11 maja 2022, 20:41 przez SHARK, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Jedziesz na bogato :) Światło masz już docelowe? Gotowy na dozowanie szeregu pierwiastków ?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Jedziesz na bogato :) Światło masz już docelowe? Gotowy na dozowanie szeregu pierwiastków ?
Na bogato to za dużo powiedziane. To ostatnie korale które trafiły do zbiornika. Co najmniej do września nie planuję już nic dokładać a jedynie obserwować który „rodzaj” korali ma się najlepiej w moim zbiorniku. No chyba, że Anthiasy dorwę gdzieś w dobrej cenie to jeszcze te fishe dojdą :) Oczywiście mam zamiar nadal sprawdzać parametry wody (pewnie na początku lipca kolejne ICP) tak aby wiedzieć jak moje „działania” (karmienie, dozowanie itp) wpływają na wodę w zbiorniku. Chcę dzięki temu wypracować sobie metodę prowadzenia zbiornika i utrzymania optymalnych warunków dla zbiornika typu „mix”.

Odpowiadając na Twoje pytania:
1. Nie
2. Nie

:D
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Zazdroszczę poważnego podejścia do tematu i rozwoju zbiornika
Czekam na liczne fotki

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Zazdroszczę poważnego podejścia do tematu i rozwoju zbiornika Obrazek
Czekam na liczne fotki Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Oj tam poważnego. Samo się robi, tak jak to było w słodkim - za wiele nie robię (nawet podmian :) ). I o dziwo jakoś narazie się kręci, co parę dni przeczyszcze szybki i już. Jedynie co to staram się regularnie dozować ATI N i od jakiegoś tygodnia AF Micro E. No i oczywiście karmię rybki (z karmieniem korali bywa już różnie :) ).

No i mocno liczę na aktualizację Waszych tematów bo dzięki temu zawsze mogę coś podpatrzeć.

No i żeby nie było tylko kolorowo pojawiły mi się dwie Aiptazje które mam zamiar mechanicznie usunąć. A co gorsza mam też trochę Valonii i zastanawiam się jak z nią walczyć.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

U mnie euphyllie padają (a to korale dla których głównie zakładałem zbiornik i chciałem mieć ich mnóstwo) więc mam kryzys i tylko się wkurzam na morskie akwarium, nie ma co go aktualizować :/

Na aiptasie polecam krewetki (w seafraga mają widziałem teraz ich dostawę) ja kupiłem 2 sztuki kilka miesięcy temu i problem z aiptasia zniknął całkowicie. A przy okazji te krewety są całkiem ładne.

Co do valoni to przerabiałem ten problem i jestem świeżo po jego przewalczeniu. Miałem już bardzo zaawansowaną plagę, kilka skał zarosnietych w tym zielonym badziewiu.
Pomógł mi specyfik o nazwie Vibrant (w moim przypadku z firmy Underwater Creations). Dawkowałem zgodnie z instrukcją i pomogło. Mała uwaga - na skutki trzeba poczekać i nie zrażać się, u mnie widoczny efekt był po 6 tygodniach mniej więcej, potem już idzie szybko :) Mogę sam polecić ten sposób bo go sprawdziłem. Przy okazji inne glony też odpuściły.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:U mnie euphyllie padają (a to korale dla których głównie zakładałem zbiornik i chciałem mieć ich mnóstwo) więc mam kryzys i tylko się wkurzam na morskie akwarium, nie ma co go aktualizować :/

Na aiptasie polecam krewetki (w seafraga mają widziałem teraz ich dostawę) ja kupiłem 2 sztuki kilka miesięcy temu i problem z aiptasia zniknął całkowicie. A przy okazji te krewety są całkiem ładne.

Co do valoni to przerabiałem ten problem i jestem świeżo po jego przewalczeniu. Miałem już bardzo zaawansowaną plagę, kilka skał zarosnietych w tym zielonym badziewiu.
Pomógł mi specyfik o nazwie Vibrant (w moim przypadku z firmy Underwater Creations). Dawkowałem zgodnie z instrukcją i pomogło. Mała uwaga - na skutki trzeba poczekać i nie zrażać się, u mnie widoczny efekt był po 6 tygodniach mniej więcej, potem już idzie szybko :) Mogę sam polecić ten sposób bo go sprawdziłem. Przy okazji inne glony też odpuściły.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Oj tam koniecznie trzeba aktualizować!!!

Co do Euphylli to mam dokładnie tak samo (dla nich stawiałem zbiornik + ryby). Na dzień dzisiejszy te które posiadam „żyją” ale nie wystawiają długich polipów tak jak to się obserwuje na filmikach czy zdjęciach. Strasznie mnie to irytuje dlatego staram się ustalić czemu tak jest. Dlatego też robiłem test ICP i w lipcu będę robił powtórkę aby określić w którą stronę idą parametry.

Czyli widzę, że jednak krab nie dał rady i Vibrant poszedł w ruch.

Co do krewetek skoro pozbyły się Aiptazji to czym je teraz dokarmiasz? Rozumiem, że to nadal Lysmata kuekenthali?

PS
Zdjęcia dodane.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Krab daje radę ale przy małej skali problemu, to raz. A dwa że miałem do niedawna mnóstwo innych glonów i krab się na nich posilał, nie szukał valoni bo nie musiał.
Krewety jedzą co popadnie, suche czy mrożone

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Ja bym zaktualizował jakbym potrafił robić zdjęcia ;) A tak to tylko niebieskie wszędzie i chgw co widać. Jak mi się paly i zoaski rozwiną to może coś wrzucę. Póki co glonowo i zbieram opr na RH XD
Co do mitraxów to one jednocześnie szamają glony i je propagują,bo rozrywając te bąbelki, uwalniają zaczyn dla kolejnych valonek. Gdzieś tam twierdzili,że problem idzie ogarnąć jeśli popyt przerośnie podaż. Chyba muszę sobie sam sprawić jakieś jeszcze kraby glonożerne,bo póki co "palcuję" skałe :D
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Wstaje rano a tu takie spotkanie :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Co to może być za robaczek


 Lepszego zdjęcia nie udaje mi się zrobić:
Obrazek
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

To chyba kiełże, pożyteczne

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Bardzo tajemnicze. Na filmie widać, że stwór ma, obok czułków, spore szczypce (na części głowowej, która wygląda jak ogonowa). Przypomina lasonogi, tylko zamienione tyłem na przód. To chyba nie lasonogi. Raczej na pewno nie kiełż.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

To kiełże:-)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP ale czy kiełże mają łapki ze szczypcami? I czy nie powinny być zgięte jak rogalik (przynajmniej te meksykańskie), bo na filmie nie są. Może @Jarzy się wypowiesz czy to Ci wygląda na kiełża?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Stawiam,że to nie są Kiełże. Nijak niepodobne do tych co mam i widziałem. Ostatnio jednego złapałem przy dippowaniu i nie przypominał tych w misce. Bardziej wyglądają jak wieloszczety że szczypcami.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Jak mi się uda to spróbuję zrobić swoim zdjęcie.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Niestety u mnie stagnacja, nie licząc pseudogorgonii na reszcie koralowców nie widać przyrostów. Moje ukochane Euphyllie nie „wyciągają macek”, Caulastrea słabo się pompuje, Dunca troszkę obkurczona. Testowe SPSy niestety poleciały.

Po wykonaniu testów domowych wyszło, że kH jeszcze bardziej wzrosło niż było po badaniu ICP, aż do poziomu 11dH. Niestety przy jeszcze nie „rozbujanej” masie koralowej zdecydowanie za dużo i wzrost został zahamowany.

Po konsultacjach z bardziej doświadczonymi „morszczakami” podjąłem decyzję o próbie zbicia kH do poziomu ok 8-8.5 za pomocą podmian.

Wykonam 2 cykle podmian. Każdy cykl (tygodniowy) będzie się składał z 3 podmian po 10%. Sumarycznie podmienię ok 60% wody. Po tym zabiegu kH powinno spaść i przy okazji wyrównać ewentualne braki micro.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Skąd takie KH? Coś musi je puszczać. Chyba,że rozumiesz? U mnie mega wzrosty...cyjano XD Jeden koral nie do zaje...sinularia dura. Pomimo zawirowań w akwarium jest 3x większa niż na starcie. Cyjano się jej nie imają. Zdecydowanie polecam!
Nie wiadomo skąd w jamce skalnej znalazłem też caulastreę ;)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Skąd takie KH? Coś musi je puszczać. Chyba,że rozumiesz? U mnie mega wzrosty...cyjano XD Jeden koral nie do zaje...sinularia dura. Pomimo zawirowań w akwarium jest 3x większa niż na starcie. Cyjano się jej nie imają. Zdecydowanie polecam!
Nie wiadomo skąd w jamce skalnej znalazłem też caulastreę ;)
Musiałem podnieść zasolenie więc najpewniej przy okazji podniosłem i KH. Dodatkowo nie jest wykluczone, że zarówno skała jak i piasek coś oddają. Niestety masa koralowa u mnie nie jest zbyt bogata więc nie ma kto konsumować.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Zwiększ masę koralowa w takim razie. Co to za problem kupić xenie czy briareum? Parazoanthusy też rosną jak głupie. U mnie kilka polipów oderwało się i zaczepiło w totalnym cieniu pod skałą. Mają się znakomicie! Może te korale rosną jak plaga,ale chyba o to chodzi,nie?
ODPOWIEDZ