[500l w obiegu] słonego szczęścia by SHARK

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Na Bandzie? ;) Swoją drogą koralok przeszkadza NO2?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Na Bandzie? ;) Swoją drogą koralok przeszkadza NO2?
Tak ogłoszenia głównie OLX i Band. Co do NO2 to szczerze mówiąc nie mam pojęcia, wychodzę z założenia, że są to organizmy żywe więc jeśli bym miał wprowadzać to w sytuacji gdy będą już bardzo bliskie „0”. Nie mniej pamiętaj, że zanim wprowadzisz pierwszego korala to musisz mieć dobrą lampę. Ja popełniłem błąd i za bardzo chciałem wszystko zrobić sam i dlatego posiadają niedokończoną lampę niestety (wstyd się przyznać) uśmierciłem kilka korali. Dlatego w tej chwili wisi u mnie T5 abym miał czas na spokojne dopracowanie projektu i wykonanie swoich lamp.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Testy z dzisiaj:

Zasolenie: 1.024
KH: 8.4-9.0
Mg: 1260
Ca: 410
NO3 (Hanna 781): 0.10
NO2: 0
NH3: < 0.015 (Salifert - nie wiem czy to dobrze czytam, w fiolce jest „biała zawiesina”
PO4 (Hanna 713): 0
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Jestem na etapie szukania lampy. Na oku Reef Flare L. Póki co akwarium jest na etapie który lubię -nie muszę nic przy nim robić :) Czasem doleje wody, czasem podam blaznom szans pęsetą i tyle. Tak się chłopaki na forach s...aha że wszystkim,że się tylko odechciewa czegokolwiek.
Nie boisz się 0 PO4? Jednak zooksanty to rośliny...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Jestem na etapie szukania lampy. Na oku Reef Flare L. Póki co akwarium jest na etapie który lubię -nie muszę nic przy nim robić :) Czasem doleje wody, czasem podam blaznom szans pęsetą i tyle. Tak się chłopaki na forach s...aha że wszystkim,że się tylko odechciewa czegokolwiek.
Nie boisz się 0 PO4? Jednak zooksanty to rośliny...
Z jednej strony masz racje ale z drugiej morszczaki to specyficzni ludzie :) Nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności bo jednak jest w tym sporo większa kasa niż w słodkich. Dodatkowo sprzętu i możliwości jest zbyt dużo - dlatego nikt nie podaje Ci konkretów na tacy. Ja staram się Ci podpowiadać bazując na błędach i doświadczeniach jakie zdobyłem przez ten krótki okres mojego morszczaka, co byś nie musiał walczyć tak jak ja to robiłem (np. roller). Na już to co powinieneś nabyć to ATO co by ręcznie nie pilnować poziomu wody. Ja mam taką: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-mor ... ye-dolewka Jak poszukasz czy to na OLX czy na Bandzie to można złapać używane ATO w dobrych pieniądzach.

Co do Reef Flare L to widzę, że ma pokrycie teoretycznie 90x80 tylko poszukaj/poczytaj przy jakiej wysokości nad zbiornikiem. Może się okazać, że musi być dość wysoko aby objąć taką powierzchnię - w końcu to ledy. Mnie osobiście wizualnie bardziej podoba się lampa którą Ci podsyłałem ale nie zapoznawałem się z jej parametrami. Z drugiej strony porównuję tylko do zdjęć Reef Flare bo tej na żywo nie widziałem.

Co do PO4 to koło wtorku/środy będzie nowy fish :) (mam nadzieję) więc będzie większa „produkcja”. Dodatkowo na chwilę obecną wyłączyłem także odpieniacz co by „nie prać” zbytnio wody. Za tydzień znowu zrobię testy i sprawdzę jaki jest stan NO3 i PO4. Ale dzięki za słuszną uwagę.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jest już!!!!! :D

Oto moja długo wyczekiwana rybcia:
Zebrasoma Desjardini
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK piękna. Żyje w pojedynkę? Czy ten kolor światła jest w akwarium morskim na stałe? Tak lubią te ryby?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

eva pisze:[mention]SHARK[/mention] piękna. Żyje w pojedynkę? Czy ten kolor światła jest w akwarium morskim na stałe? Tak lubią te ryby?
Tak może żyć w pojedynkę szczególnie w mniejszych zbiornikach. Generalnie w akwariach morskich dominuje kolor niebieski jeśli chodzi o oświetlenie. Niestety aparaty średnio sobie z nim radzą.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Super to wygląda. Ja w swojej solniczce robię odstępstwo od niebieskiego koloru i mam barwę białą zimną. Na skale to sarco czy lobopython?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Mam oba :) ale to duże pod rybą to sarcophyton.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:Mam oba :) ale to duże pod rybą to sarcophyton.
Fajny jest, taki płaski. Mój sarcophyton ma bardzo długą nogę i dopiero nieduży kapelusz. Ciekawe z czego wynika ta różnica kształtu i proporcji?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:
SHARK pisze:Mam oba :) ale to duże pod rybą to sarcophyton.
Fajny jest, taki płaski. Mój sarcophyton ma bardzo długą nogę i dopiero nieduży kapelusz. Ciekawe z czego wynika ta różnica kształtu i proporcji?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Mój też miał jak kupiłem :D ale po próbach przymocowania go do skały (wykałaczki i gumki) niestety musiałem ją skrócić.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

W jaki sposób ją skróciłeś? Pytam ponieważ jest to dla mnie bardzo ciekawy temat tj. skracanie, dzielenie itp. koralowców. Przydałby się temat "techniczny" jak to się robi:-)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

DanielP pisze:W jaki sposób ją skróciłeś? Pytam ponieważ jest to dla mnie bardzo ciekawy temat tj. skracanie, dzielenie itp. koralowców. Przydałby się temat "techniczny" jak to się robi:-)
„Normalnie” :) akurat Sarcophyton jest „miękki”, dlatego w ruch poszedł nóż i odkroiłem kawałek tej nogi. LPSy np. Caulastrea czy Euphyllia to w rękę albo kawałek brzeszczotu albo dremel i jazda z koksem. Tylko przy LPSach trzeba pamiętać aby dokładnie zakleić miejsce cięcia.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Czym zakleić? Byłem przekonamy, że dzielenie korali jest bardzo trudne i nieodpowiednie przecięcie może skończyć się jego śmiercią. Nie wiem czy potrafiłbym zrobić to dobrze.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

DanielP pisze: sobota 16 kwie 2022, 21:15 Czym zakleić? Byłem przekonamy, że dzielenie korali jest bardzo trudne i nieodpowiednie przecięcie może skończyć się jego śmiercią. Nie wiem czy potrafiłbym zrobić to dobrze.
Przy miękich niczym nie zaklejałem bo zazwyczaj tą "stopą" same przyczepią się do podłoża. Co do LPSów to np. cyjanoakrylem (klej do roślin ze słodkiego czy do korali typowo morski) i jak jest jeszcze "mokry", posypać rozkruszoną na pył skałą.

Robi się to po to aby nie doprowadzić np. do: Bobbit Worm
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Powiem Ci, ciekawe! Szczególnie ilość krzemu w RO. Możesz spodziewać się w takim razie okrzemek. Reszta do metodycznego uzupełnienia jak mniemam.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Powiem Ci, ciekawe! Szczególnie ilość krzemu w RO. Możesz spodziewać się w takim razie okrzemek. Reszta do metodycznego uzupełnienia jak mniemam.
No właśnie jest to o tyle ciekawe, że po mimo przekroczonego poziomu krzemianów w RO, w zbiorniku ich poziom jest właściwy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Szczerze to mam to w d...co pokaże mój ICO...jak go zrobię ;) Zamierzam hodować najprostsze koralowce,więc co by się nie działo to powinno być ok. U mnie okrzemki zniknęły. Przez jakiś tydzień czy 2 zakleiły 1 szybę a potem odeszły razem z glonami włosowatymi.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Wracając z majówki jakoś tak zboczyłem z drogi i oto w zbiorniku nowe nabytki:
Caulastrea Green Fluo:
Obrazek
Euphyllia:
Obrazek
Montipora talerzowa:
Obrazek
No i jeszcze zdjęcie ulubionego fisza bo ma straszne parcie na szkło :)
Obrazek

Ze strat Galaxea, Echinopora oraz poprzednie mniejsze Caulastree. Niestety w czasie ich wpuszczenia, nie były wystarczająco dobre warunki wodno/oświetleniowe.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK czy masz może jakieś porady odnośnie tego jak fotografować akwarium morskie, koralowce? Być może niebawem będę miała okazje. Czy coś się ustawia w aparacie/telefonie?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

eva pisze:[mention]SHARK[/mention] czy masz może jakieś porady odnośnie tego jak fotografować akwarium morskie, koralowce? Być może niebawem będę miała okazje. Czy coś się ustawia w aparacie/telefonie?
Niestety w tym temacie jestem „zielony” dlatego moje zdjęcia są tak marnej jakości. Niektórzy używają pomarańczowych filtrów jak jest dużo niebieskiego światła. No i niektóre aparaty sobie z tym radzą.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK dzięki. Ciekawe czy iPhone to potrafi. Może dopiero potem, przy obróbce.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Moje zdjęcia są robione iPhone 11. Może wersja PRO potrafi nie sprawdzałem.
ODPOWIEDZ