[500l w obiegu] słonego szczęścia by SHARK

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Często piszą różne źródła,że piachu najlepiej dać do 3cm. Syp śmiało, będzie wyglądało naturalnie. Gołe szkło nie wygląda ładnie w mojej ocenie.
Też tak uważam ale bede celował w max 1.5-2cm.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Dziwnie że aż tak zamgliło, u mnie tylko lekka mgiełka, ledwo zauważalna. Piachu też bym nie dawał za dużo, 2 cm i miejscami ponad 2 to chyba max ile się zazwyczaj daje. Zawsze można potem dodać delikatnie.
Czekam z wypiekami na twarzy co dalej z tym zbiornikiem :)


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Moim zdaniem 2-3 cm będzie odpowiednie. Potem możesz zakupić ślimaki kopiący w podłożu takiej jak np. Sthrombonusy i będzie ok :D
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

W akwarium Morskim w ogóle nie ma roślin? Na stronie sklepu z akwarystyką morska nie znalazłam żadnych. Wcale się nie stosuje roślin? Czy nie ma korzeniowych, ale jakieś np. wodorosty jednak są?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

eva pisze:W akwarium Morskim w ogóle nie ma roślin? Na stronie sklepu z akwarystyką morska nie znalazłam żadnych. Wcale się nie stosuje roślin? Czy nie ma korzeniowych, ale jakieś np. wodorosty jednak są?
Nie roślin jako takich się nie stosuje. Są zbiorniki które mają wodorosty ale do mnie to nie przemawia. Będą tylko koralowce i ryby.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jeszcze tylko soczewki radiator obudowa i gotowe Obrazek
Obrazek

Obrazek
 
Obrazek
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Ale sztos! Znowu mam wielki ból d...;)
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times


SHARK pisze:Jeszcze tylko soczewki radiator obudowa i gotowe Obrazek
Obrazek
Choinkę świąteczna masz już Obrazek

Wysłane z mojego 21081111RG przy użyciu Tapatalka

--------
Arek
Awatar użytkownika
Psyho
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:09
3
Been thanked: 7 times

Uwielbiam takie projekty. U mnie to w kategorii "Może kiedyś"
Mocno kibicuję i czekam na więcej zdjęć w miarę rozwoju całego przedsięwzięcia .
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

28.11.2021 Testy:
Zasolenie: 34
Ca: 425
Mg: 1410
KH: 7.7
NO2: 0
NO3: 5
NH3: PO4: 0-0.03
Temperatura: 25
 
Największy problem mam z pH któremu testowi ufać.
Chiński miernik świeżo kalibrowany na płynie Hanna 7.01
pH: 8.4
 
Test kropelkowy Zoolek:
pH: ok 8-8.5 (bliżej 8.5, choć nie mam pewności czy ten test nadaje się do morskiego).
 
Sonda Hydromet podłączona do komputera (klon RPi + płytka DFRobot) także skalibrowana na płynie Hanna 7.01 (dokładnie taki odczyt po kalibracji) podaje:
7.8
 
I któremu miernikowi tu wierzyć? Muszę jakoś zorganizować na chwilę komputer pH żeby zobaczyć co pokaże z moją sondą.
 
Chyba pomału można będzie wprowadzać korale :)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Czy któryś z używanych przez Ciebie pH-metrów ma kalibrację dwupunktową?
Jeśli tak, to potrzebujesz wzorca dla pH wyższego, niż mierzysz. Poszukam.
Jeśli nie, to bardziej wiarygodny wynik dadzą wąskozakresowe kropelki. Wynik generalnie nie zależy istotnie od zasolenia — przynajmniej nie w skali wykrywalnej gołym okiem. Zasolenie wpływa na tzw. "siłę jonową" i pośrednio na aktywność jonów. Może to zmienić pH, ale nie wynik testu. Nie zawsze drożej znaczy lepiej i pomiar pH jest tego przykładem książkowym. Nawet z dobrej klasy miernikiem podawanie pH z dokładnością większą niż 0,1 jest nieporozumieniem (wyświetlacz nie ma tu nic do rzeczy), a przeciętne oko i kropelki to dokładność 0,2.
Osobna rzecz, że kropelki nie dają praktycznie możliwości automatyzacji...

Edit: Właśnie skojarzyłem, że chyba nie ma na rynku testów wąskozakresowych do tego zakresu pH. Jeśli się mylę, napiszcie, jeśli mam rację, też napiszcie, to pokombinujemy. Jakiś wskaźnik się dobierze, z pamięci czerwień krezolowa ma chyba odpowiednie pKa, ale sprawdzę.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

EyeQueue pisze:Czy któryś z używanych przez Ciebie pH-metrów ma kalibrację dwupunktową?
Jeśli tak, to potrzebujesz wzorca dla pH wyższego, niż mierzysz. Poszukam.
Jeśli nie, to bardziej wiarygodny wynik dadzą wąskozakresowe kropelki. Wynik generalnie nie zależy istotnie od zasolenia — przynajmniej nie w skali wykrywalnej gołym okiem. Zasolenie wpływa na tzw. "siłę jonową" i pośrednio na aktywność jonów. Może to zmienić pH, ale nie wynik testu. Nie zawsze drożej znaczy lepiej i pomiar pH jest tego przykładem książkowym. Nawet z dobrej klasy miernikiem podawanie pH z dokładnością większą niż 0,1 jest nieporozumieniem (wyświetlacz nie ma tu nic do rzeczy), a przeciętne oko i kropelki to dokładność 0,2.
Osobna rzecz, że kropelki nie dają praktycznie możliwości automatyzacji...

Edit: Właśnie skojarzyłem, że chyba nie ma na rynku testów wąskozakresowych do tego zakresu pH. Jeśli się mylę, napiszcie, jeśli mam rację, też napiszcie, to pokombinujemy. Jakiś wskaźnik się dobierze, z pamięci czerwień krezolowa ma chyba odpowiednie pKa, ale sprawdzę.
Niestety kropelki Zooleka (te akurat mam) są albo 6-8 (tych nie użyłem bo założyłem, że pH jest powyżej 8) albo 4,5-9 i wg tych wyszło, że pH wynosi ok 8.5 .

Co do pH metrów to:
Chiński ma tylko pokrętło do kalibracji.
DFRobot+Hydromet ma kalibrację softową, będę musiał popatrzeć czy jest tam przewidziana kalibracja dwupunktowa a jeśli nie to jak ją dorobić.

Dlatego też chciałem sprawdzić na „sprzętowym” pH metrze z moją sondą jakie pH pokaże po kalibracji. Tak aby mieć odniesienie czy mój „softowy” pomiar jest prawidłowy.

Tak czy siak będę potrzebował reagentów 7.01 i 10.01
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Co do parametrów, to fajnie że podchodzisz do nich poważnie (może też powinienem zacząć :/ ) ale nie zapędź się w tym za bardzo.
Stara dobra zasada mówi - parametry nie muszą być idealne, byle były stabilne! :) I to bez względu czy to słodkie czy słone akwarium.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Co do parametrów, to fajnie że podchodzisz do nich poważnie (może też powinienem zacząć :/ ) ale nie zapędź się w tym za bardzo.
Stara dobra zasada mówi - parametry nie muszą być idealne, byle były stabilne! :) I to bez względu czy to słodkie czy słone akwarium.
Zdecydowanie nie będę się zapędzał a raczej podchodził do sporadycznej kontroli. O żadnym gonieniu z „0-mi” nie ma mowy.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

EyeQueue pisze: niedziela 28 lis 2021, 21:02 Właśnie skojarzyłem, że chyba nie ma na rynku testów wąskozakresowych do tego zakresu pH.
Nie ma jeśli chodzi o testy akwarystyczne, ale laboratoryjne jak najbardziej są. :) Paski wskaźnikowe Lyphan są dostępne w zakresach 6.6-8.0, 7.3-8.7, 8.6-10.0 dla pomiaru z dokładnością 0,2 pH. Są też dostępne paski z dokładnością 0,3 pH dla jeszcze węższych zakresów. Pewnie inni producenci również mają podobne testy w ofercie. Nie wiem jak z dokładnością takich laboratoryjnych testów, ale mniemam, że jeśli nadają się do profesjonalnego labu, tym bardziej nadadzą się do akwarium. ;)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

SHARK pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 02:14 Tak czy siak będę potrzebował reagentów 7.01 i 10.01
Nie wiem, co to reagent 7.01 i 10.01, czy to jakiś antagonista James Bonda?
Ale jutro poszukam, czy mam roztwory buforowe o pH w okolicy 9, a jak nie, to się zrobi...
Limak86 pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 08:19 Stara dobra zasada mówi - parametry nie muszą być idealne, byle były stabilne! :) I to bez względu czy to słodkie czy słone akwarium.
W słodkich 100% prawdy, ale w morskim tylko częściowo. Woda w oceanach jest nie tylko stabilna, ale bardzo precyzyjna w porównaniu z wodą rzek i jezior.
tencin pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 13:21 Nie wiem jak z dokładnością takich laboratoryjnych testów, ale mniemam, że jeśli nadają się do profesjonalnego labu, tym bardziej nadadzą się do akwarium. ;)
To są dokładnie takie same testy, to tylko kwestia indykatora.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

EyeQueue pisze:
SHARK pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 02:14 Tak czy siak będę potrzebował reagentów 7.01 i 10.01
Nie wiem, co to reagent 7.01 i 10.01, czy to jakiś antagonista James Bonda?
Ale jutro poszukam, czy mam roztwory buforowe o pH w okolicy 9, a jak nie, to się zrobi
Obrazek

Oczywiście chodziło o roztwory buforowe pH ( czemu nazwałem je reagentem sam nie wiem).
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

No przecież wiem...
Bardziej chodziło mi o to, czemu akurat 7.01 i 10.01 — czy taki jest wymóg pH-metru?
Bo zasadniczo każde pH będzie dobre, a w przypadku kalibracji jednopunktowej najlepsze byłoby jak najbliższe temu, które chcemy mierzyć (i uzyskać). Idąc dalej tym tropem, czy już wiesz coś o kalibracji i jakie dokładnie pH chcesz uzyskać?

Pytanie poza konkursem:
Ile płacicie za sole do morszczaka i dlaczego tak drogo?
Mówię piszę tu oczywiście o pełnym zestawie soli z mikroelementami, a nie soli warzonej z Kłodawy.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

EyeQueue pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 19:01 No przecież wiem...
Bardziej chodziło mi o to, czemu akurat 7.01 i 10.01 — czy taki jest wymóg pH-metru?
Bo zasadniczo każde pH będzie dobre, a w przypadku kalibracji jednopunktowej najlepsze byłoby jak najbliższe temu, które chcemy mierzyć (i uzyskać). Idąc dalej tym tropem, czy już wiesz coś o kalibracji i jakie dokładnie pH chcesz uzyskać?
7.01 i 10.01 dlatego bo wiem, że można je kupić w sklepach akwarystycznych (o innych szczerze mówiąc nie pomyślałem). Co do kalibracji to spojrzałem tylko pobieżnie i wygląda na to, że będę musiał trochę nad tym posiedzieć:

Kod: Zaznacz cały

def calibration(self,voltage):
		if (voltage>1322 and voltage<1678):
			print ">>>Buffer Solution:7.0"
			f=open('phdata.txt','r+')
			flist=f.readlines()
			flist[0]='neutralVoltage='+ str(voltage) + '\n'
			f=open('phdata.txt','w+')
			f.writelines(flist)
			f.close()
			print ">>>PH:7.0 Calibration completed,Please enter Ctrl+C exit calibration in 5 seconds"
			time.sleep(5.0)
		elif (voltage>1854 and voltage<2210):
			print ">>>Buffer Solution:4.0"
			f=open('phdata.txt','r+')
			flist=f.readlines()
			flist[1]='acidVoltage='+ str(voltage) + '\n'
			f=open('phdata.txt','w+')
			f.writelines(flist)
			f.close()
			print ">>>PH:4.0 Calibration completed,Please enter Ctrl+C exit calibration in 5 seconds"
			time.sleep(5.0)
		else:
			print ">>>Buffer Solution Error Try Again<<<"
Soft zakłada, że temperatura wynosi 25 stopni, "_acidVoltage" = 2032.44mV, "_neutralVoltage" = 1500.0mV i względem tych założeń przechodzi do powyższej kalibracji (rozpoznaje pH 7.0 lub pH 4.0 - trzeba będzie przerobić).
Co do pH jakie bym chciał mieć w baniaku to ok 8.2 - 8.4 a czy uda się je "łatwo" uzyskać czas pokaże.
EyeQueue pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 19:01 Pytanie poza konkursem:
Ile płacicie za sole do morszczaka i dlaczego tak drogo?
Mówię piszę tu oczywiście o pełnym zestawie soli z mikroelementami, a nie soli warzonej z Kłodawy.
Sól której używam to Red Sea Salt która kosztuje ok 270zł za 22kg co do mikro to jeszcze nie używam więc ciężko powiedzieć co ostatecznie wybiorę.

Popełniłem też taki driver do lampy:
Obrazek
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

SHARK pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 21:29 rozpoznaje pH 7.0 lub pH 4.0 - trzeba będzie przerobić
Nie jestem pewien, czy to będzie takie proste. Ten kod bada napięcie z sondy, wykrywa dwa dość szerokie zakresy. To jest tylko bardzo prosty sposób ustalenia, do jakiego buforu wsadziłeś sondę podczas kalibracji. Poza tym jest jeszcze zapisanie wartości odczytanego napięcia do pliku i wypisanie komunikatu na ekran przez 5 sekund. Sama logika kalibracji musi być w innym miejscu kodu. Może posługuje się tymi danymi zapisanymi w pliku? Nie mam pojęcia co to za system i jakie ma API, ten kod jest prościutki, niewiele z niego wynika. Podeślesz link do dokumentacji? Poczytam, może coś podpowiem. Chyba, że wolisz się sam pobawić. ;)

Driver fajny. :) W czym projektujesz płytki?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

tencin pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 22:14
SHARK pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 21:29 rozpoznaje pH 7.0 lub pH 4.0 - trzeba będzie przerobić
Nie jestem pewien, czy to będzie takie proste. Ten kod bada napięcie z sondy, wykrywa dwa dość szerokie zakresy. To jest tylko bardzo prosty sposób ustalenia, do jakiego buforu wsadziłeś sondę podczas kalibracji. Poza tym jest jeszcze zapisanie wartości odczytanego napięcia do pliku i wypisanie komunikatu na ekran przez 5 sekund. Sama logika kalibracji musi być w innym miejscu kodu. Może posługuje się tymi danymi zapisanymi w pliku? Nie mam pojęcia co to za system i jakie ma API, ten kod jest prościutki, niewiele z niego wynika. Podeślesz link do dokumentacji? Poczytam, może coś podpowiem. Chyba, że wolisz się sam pobawić. ;)

Driver fajny. :) W czym projektujesz płytki?
Podpowiedzi zawsze mile widziane.
https://github.com/DFRobot/DFRobot_PH/t ... yPi/Python

Do pliku owszem zapisuje (przykład w example):
neutralVoltage=1500.0
acidVoltage=2032.44

Driver akurat robię w EasyEDA.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Nalazłem roztwór buforowy pH 9.0 https://sklep.mcten.pl/plyny-kalibracyj ... dy-ph.html w dodatku jest to płyn przygotowany przez producenta sondy.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@SHARK Powiedz mi jeszcze proszę, którego konkretnie kit'u używasz? Bo są różne, niektóre mają kalibrację 2, inne 3-punktową, mają też różne punkty pomiaru i trzeba je nieco inaczej traktować po stronie kodu. Typ sondy też jest ważny, każda ma swoją tabelę napięć.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Wstępnie sobie sprawdziłem i mam rosnącą obawę, że punkty kalibracji są ograniczone sprzętowo. Są różne kit'y o różnych parametrach:
SEN0169: wymaga najpierw zmierzenia i wprowadzenia offsetu dla buforu pH 7, potem kalibracja 2-punktowa, buforami 4 i 9,18 pH, elektroda daje napięcie 0 mV przy pH 7.
SEN0161-V2: nie ma pomiaru offsetu, kalibracja 2-punktowa dla buforów 4 i 7 pH, brak informacji o napięciach sondy.
SEN0161: kalibracja i parametry sondy takie jak dla SEN0169

Z tego by wynikało, że moduły SEN0169 i SEN0161 (w wersji 1) mają jeden punkt kalibracji o wartości 9,18, czyli dokładnie to, czego potrzebujesz. :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Posiadam SEN0169-V2 + Sonda Hydromet ERH-AQ1
ODPOWIEDZ