Co to jest? Co się pojawiło w AKWARIUM?

marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Cześć wszystkim! :)
Kolejne pytanie CO TO JEST? Co wyszło ze skały? Czy to jest dobre, czy złe stworzenie?
Zobaczcie film z 8 stworami i ich krótkimi opisami, które pojawiają się w akwariach morskich "z nikąd".
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Dzięki wielkie, ciekawy materiał (ilość reklam odpowiednia :) ).
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Dzięki SHARK, cieszę się, że film się podobał :).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Pomimo tego, że mam wyłącznie akwaria słodkowodne (muszę się przy okazji pochwalić że dziś zalalem siódmy zbiornik), to nie będę ukrywał, ale najbardziej na kanale interesują mnie filmy z cyklu morszczak. Pewnie dlatego, że marzę o takim akwarium od dawna i podświadomie próbuje łapać gdzieś wiedzę na temat takich zbiorników.

Być może gdzieś przeoczyłem (jak tak to podeślij link), ale może kiedyś pokusisz się o przygotowanie filmu (najlepiej cyklu) dla totalnego laika (zakładamy akwarium morskie). Chodzi o film który prezentowałby sprzęt jaki trzeba mieć w akwarium morskim, jaki można mieć itd. Dla laika nawet opisanie do czego służy odpieniacz, po co stosuję się sumpa, jakie to ma znaczenie to jest spora dawka wiedzy. Oglądałem sporo filmów o zakładaniu morszczakow ale najczęściej nie ma w nich informacji o podstawach - tak jakby każdy wiedział jak solić i co to jest wspomniany wyżej odpieniacz. O żywej skale, żywym piasku nie wspomnę.

Myślę że z tego możnaby zrobić na prawdę dobrą serię. Być może Twoi widzowie oczekują czegoś bardziej pro, ale jak dla mnie slodkowodniaka to taka seria to byłby hit:
- opis sprzętu (po co, czy konieczne, do jakiej wielkości zbiornika itp)
- skały żywe i "nie żywe" :) po co? itd. to samo z piachem
- jak dobierać korale, bo to też nie jest podobno takie oczywiste; jakieś najbardziej popularne połączenia żeby to działało w małym, bądź dużym akwarium
- jak sadzić korale
- jak szybko korale rosną (które szybciej, które wolniej)
- co z rybami? Czy do każdego morszczaka?
Pewnie tematów znalazłoby się znacznie więcej, ale powyższe to tak na szybko.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Do tego dość istotny a wg mnie wszedzie kiepsko opisany/pokazany cykl azotowy. Jak startować, co dodawac (bakterie) jaka pozywka dla nich i w jakich ilosciach itp. Bo tego opisu mnie najbardziej brakowalo.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Cześć Panowie :)
Przepraszam Was, że tak długo nie odpisywałem.

@GrandeOW
Zgadzam się, już dawno myślałem o tej serii, natomiast tu wszystko rozbija się przede wszystkim o materiał filmowy.
Odpowiem po kolei:
- co do samego sprzętu to temat rzeka i mega ciężko by go zrealizować, bo owszem możesz pokazać coś na przykładzie akwarium 200 litrów, ale to się już nie nada do 400, a tym bardziej do nano 49 i tak dalej. Tak samo wszystko zależy od obsady, od finansów. Czasami można zastosować tańszy sprzęt, który jakoś się sprawdzi, jeśli nie ma się gotówki, a czasami trzeba droższy. To akurat mega trudne byłoby do zrealizowania z wyżej wymienionych względów.
- skały są już prostsze do zrealizowania, ale też temat który potrzebuje przynajmniej kilku różnych piachów i tak dalej, które trzeba mieć.
- co do korali tu ciężko będzie też coś ot tak ogólnie, raczej na przykładzie konkretnych zbiorników.
- sadzenie to akurat pikuś temat na 20 sekund.
- nie ma czegoś takiego jak szybciej i wolniej, nie ma na to reguły tak naprawdę i jak ktoś mówi, że np. Xenia jest chwastem i rośnie wszędzie i do tego szybko, to akurat ma ku temu odpowiednie środowisko w swoim akwarium, bo np. u mnie zawsze zanikała.
- według mnie do każdego, ale tutaj też się ot tak nie da tego ogólnie opowiedzieć, raczej będę starał się skupiać tutaj robić takie opisy ryb jak np. babki mureny, który jest na kanale, bo inaczej też ciężko to byłoby stwierdzić co, jak i ile, bo każdy chce co innego.

Niestety we wszystkich w/w tematach nie posiadam na chwilę obecną materiału filmowego, a to on jest głównym problemem.

@SHARK
Tutaj temat jest praktycznie na podobnej zasadzie jak w morskim, natomiast znowu pojawia się problem może nawet nie tyle samego materiału filmowego, co tego, że każdy będzie miał swoje szkoły i będzie chciał dodawać swoje bakterie, swoje pożywki, swoje preparaty, dlatego też film jeszcze nie powstał taki, ale kto wie, może wkrótce.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Wiesz mnie chodzi generalnie o to, że nie znalazłem nigdzie napisanego od A do Z poradnika na start. Chodzi mi o coś na zasadzie, że start np. taka a taka metoda przebiega tak:
- na start dajemy to to i to
- zalewamy
- solimy
- dodajemy bakterii np. takie lub takie lub taki
no i powyzsze mozna generalnie w sieci znalezc

Brakuje mi natomiast jasnej informacji co dalej bo samo krecenie wody i dodawanie kolejnych porcji bakterii nic nie wniesie (nie liczac oczywiscie powstawania blony bakteryjnej na szybach itp). Chodzi mi np. o info, że powiedzmy w 2 tyg dodac np. mrozona krewetke lub co innego (pozywka dla bakterii) itd. Co ile to podawac, czy wyciagac stare (no bo przeciez nie zniknie magiczne).
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

marking pisze: środa 12 maja 2021, 15:20 - co do samego sprzętu to temat rzeka i mega ciężko by go zrealizować, bo owszem możesz pokazać coś na przykładzie akwarium 200 litrów, ale to się już nie nada do 400, a tym bardziej do nano 49 i tak dalej. Tak samo wszystko zależy od obsady, od finansów. Czasami można zastosować tańszy sprzęt, który jakoś się sprawdzi, jeśli nie ma się gotówki, a czasami trzeba droższy. To akurat mega trudne byłoby do zrealizowania z wyżej wymienionych względów.
A co ma powiedzieć biedny szary ludzik jak ja, który nie ma o tym bladego pojęcia. Właśnie o odpowiedzi na powyższe pytania mi chodzi. Kiedy i jakiego sprzętu używać itp. Można by może pokusić się o właśnie jakąś serię czy coś takiego, aby wyjaśnić laikom podstawy, żeby nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce.
Właśnie w takim materiale można by opowiedzieć jaki sprzęt generalnie występuje w akwariach morskich. Później jaki jest absolutnie niezbędny (w zależności od litrażu), a jaki jest na przykład bardzo przydatny, ale drogi.

Wtedy laik może ocenić czy zaczyna przygodę budżetową tylko z absolutnie niezbędnym sprzętem, czy inwestuje dodatkowe pieniądze w sprzęt który nie jest tani, ale może ułatwić prowadzenie zbiornika.

Zdaję sobie z tego sprawę, że zmiennych jest dużo, ale myślę, że jakiś basic można pokazać.

Dla przykładu:
To jest sump.. sump służy do... jest niezbędny dlatego, że... nie jest niezbędny dlatego że... jest niezbędny w zbiornikach większych niż... wielkość sumpa powinna być... sumpa można podłączyć do akwarium tak lub tak (od dołu / z boku)... coś o kominach, zabezpieczeniach, grzebieniach.... do obsługi potrzebna jest pompa... jaka pompa.... jakie media przy ilu komorach... dodatkowo do sumpa można zastosować .... (może jakieś dodatkowe urządzenia?)... czyszczenie sumpa.... itp...

Jak widać o takim urządzeniu można gadać i gadać. Być może kogoś to zaciekawi, a być może nie, ale myślę, że sporo osób by chętnie posłuchało właśnie takich podstaw, bo na prawdę nie są one oczywiste dla wszystkich.

Tego typu tematy można by zrobić praktycznie o wszystkich urządzeniach w akwarium morskim i wcale nie trzeba za każdym razem rozkręcać urządzeń, a wystarczy jak będzie to pewnego rodzaju mini "wykład".

To oczywiście z mojej strony tylko taka propozycja. Sam najlepiej wiesz co jest zrobić łatwiej i co jest w ogóle wykonalne.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Każda propozycja jest dla mnie cenna, uwierz w głowie pomysłów masa, gorzej tak jak napisałem z materiałem filmowym i czasem na stworzenie czegoś takiego :).
Tak czy siak naprawdę, dla mnie każda podpowiedź jest fajna, więc dzięki :).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
ODPOWIEDZ