Pierwszy, długi... pytania o wszystko i o nic...

Wszystko co dotyczy akwarystyki a nie pasuje do innych tematów

Autor
zaanek
Imię: michał

09 lis 2019, 18:36

Witam wszystkich,
mam zamiar rozpocząć przygodę z akwarystyką. Planuję zakup akwarium ok. 54l, znam teoretyczne podstawy zakładania zbiornika, lecz im dalej w las/lekturę tym więcej pytań.
Rozumiem, że przy tej wielkości akwarium (60x30x30) podłoże powinno mieć ok. 3cm grubości z przodu i 5cm z na tylnej ściance? Jaki żwir byście polecili? (myślałem o żwirze bazaltowym czarnym 2-5mm)
Kiedy sadzić rośliny? Spotkałem się z opiniami, od razu przy nalewaniu wody albo po 1-2 tygodniach.
Czy produkty Tetra AQUA SAFE i Easy-Life EasyStart są godne polecenia, czy może jest coś lepszego/tańszego spełniającego swoją funkcję?

Jako, że pierwsze, akwarium nie ma być za miliony monet, więc wynalazki za kilkaset pln raczej odpadają.
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 82 razy
Został pochwalony: 105 razy

09 lis 2019, 18:45

zaanek, Cześć!

Wydaje mi się że na początek dobrze jakbyś tak wstępnie określił jaką masz wizję akwarium.

Chodzi mi o to jakie rybki chciałbyś w nim trzymać i co z roslinami.

Ustalenie powyższego pozwoli może trochę doradzić odnośnie podłoża. Być może fajnie jakbyś dorzucił coś pod żwirek, żeby roślinki miały lepiej - albo jakieś kulki nawozowe, albo substrat, albo ziemię.

Roślinki oczywiście sadź od razu i to im więcej tym lepiej. Z rybami na pewno wstrzymaj się przez jakiś czas.
Awatar użytkownika

GrandeOW

09 lis 2019, 18:50

Jeśli chodzi o produkty, które potrzebujesz to:
- szkło
- pokrywa z oświetleniem (oczywiście możesz szukać czegoś niezależnie)
- grzałka (myślę że max 50w) a i mniejsza by pewnie się nadała.
- filterek - myślę że nic innego jak filterek wewnętrzny nie będzie Ci potrzebne
- podłoże
- ewentualnie coś pod/w podłoże (ziemia, kulki, substrat) oczywiście nie wszystko na raz
- ozdoby (kamienie, korzenie) jeśli potrzeba
- rośliny
- koniecznie bakterie
- dużo cierpliwości
Innej "chemii" na początek bym nie używał.

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 23 razy
Został pochwalony: 16 razy

09 lis 2019, 18:54

Zgadzam się z moim przedmówcą. Aby pomóc Ci przy wyborze podłoża trzeba poznać "wizję" zbiornika tzn. co ma w nim pływać i jakie rośliny planujesz mieć? Dla mnie uniwersalnym podłożem niezależnie od fauny i flory jest piasek, który można wymieszać ze żwirkiem lub ziemią i dodatkowo wzbogacić go o nawozy(kulki gt i pałeczki).

Autor
zaanek

09 lis 2019, 21:13

Co do rybek to standard początkującego: neonki inessa, kiryski, mieczyki, molinezje. Nie wiem jak z glonojadem. Podobno to są lenie straszliwe jak dojrzeją. Myślałem też o paru krewetkach filtracyjnych.
Roślinki też raczej bez udziwnień: żabienica, anubias, nurzaniec, mech jawajski.

Akwarium, pokrywa, światło, grzałka i filtr kolega ma mi podrzucić we wtorek. Największą zagwozdkę na chwilę obecną stanowi dla mnie właśnie podłoże.
Awatar użytkownika

Miro
Imię: Mirek
Pochwalił: 64 razy
Został pochwalony: 79 razy

09 lis 2019, 21:18

zaanek pisze:
09 lis 2019, 21:13
mieczyki, molinezje
w tych 54 l ? Czy te ryby będą od kolegi ?
Awatar użytkownika

GrandeOW

09 lis 2019, 21:30

Jeśli miałbym Ci coś doradzić to przy takim ogólnym akwarium coś podsyp pod podłoże. Ryb nie planujesz grzebiących więc myślę że jakiś substrat, albo ziemię śmiało możesz dać pod warstwę żwiru/piachu.

Ja bym zrobił tak jak z resztą zrobiłem u siebie. Dałbym niezbyt duża warstwę substratu/ziemi a na to żwir po bokach a na środku trochę piasku (oczywiście żwir i piasek czarny). Co do grubości mniej więcej tak jak pisałeś. Koło 3/4 cm z przodu, a z tyłu więcej 5/7.

Rośliny sadź od razu.

Dobrze jakbyś czasowo zanim zbiornik dojrzeje wrzucił trochę rogatka. Jeśli nie masz kogoś znajomego kto ma tą roślinkę to pisz na forum i już będziesz miał znajomego :) Na forum na pewno ktoś poratuje.

Zanim zaczniesz dobrze jakbyś poczytał o cyklu azotowym. Jeśli nie miałeś styczności z akwarystyką to na pewno bardzo ważne (chociaż jak mówisz o obsadzie i roślinności to chyba co nieco wiesz).

Autor
zaanek

09 lis 2019, 22:32

Miro pisze:
09 lis 2019, 21:18
w tych 54 l ? Czy te ryby będą od kolegi ?
Ryby nie będą od kolegi, będą "nówki sztuki nie śmigane". Za dużo rybek w barszcz?

GrandeOW, o cyklu azotowym coś wiem, w szkole męczyli, choć akurat nie w akwarium. Dzięki za rady do podłoża.
Awatar użytkownika

Miro
Imię: Mirek
Pochwalił: 64 razy
Został pochwalony: 79 razy

09 lis 2019, 22:45

zaanek pisze:
09 lis 2019, 22:32
Za dużo rybek w barszcz?
to jest nieduże akwarium (54l) Mieczyki i molinezje są sporymi rybami.
W takim akwarium nie osiągną prawidłowej wielkości. Skarłowacieją.
Zaczną się rozmnażać i będziesz miał problem z odchowaniem młodych ryb.
Do takiego akwarium polecam Platki. Jest duża gama kolorów jest w czym wybierać.
Samce mieczyków biją się , jeden drugiego zabije. Szkoda takich ryb do takiego akwarium.
ODPOWIEDZ