Grzebanie w podłożu a kulki g-t jbl

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Będę grzebała w podłożu (piasek ceramiczny, a pod spodem kulki g-t jbl). Chcę przesadzić do innego akwarium dużą roślinę, z silnym systemem korzeniowym i pewnie przy okazji wywalę te kulki. Jakiego wpływu na wodę w akwarium mogę się spodziewać? Podobno te kulki nie zawierają fosforanów i azotanów. Akwarium małe, 45l, a Pseudomugile wrażliwe na parametry wody.
Czy możecie mi podpowiedzieć na co to w ogóle wpłynie i jak się przygotować/ zabezpieczyć? Z testów mam podstawowe: NH3,NO2 i NO3.
Roślinę muszę wyjąć, bo potem będzie jeszcze większa.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Kulki to nie problem, ale cała reszta. Spróbuj delikatnie podciągnąć badyla do góry i odciać korzenie, nie próbuj wyciągać całości bo będzie armagiedon.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Kiedyś wyciągnąłem dużego lotosa zielonego z prawie całą kulka gt JBLa. Roślina pięknie kulkę oplotła a JBL robi duże. Przez chwilę wida była nieco przybrudzona, bez żadnych konsekwencji. Jeśli się bardzo boisz, po wyjęciu rośliny zrób podmianę.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@ahr dziękuję. Niestety już wyciągnęłam. Korzeń nie był masakrycznie rozrosły ale wyleciała conajmniej jedna duża kulka jbl (były pokrojone na kawałki). Woda wokół zabarwiła się na gliniany kolor. Wyssałam odmulaczem co się da, ale na pewno coś zostało w wodzie :( Jaka reszta może być problemem?
@Jarzy dziękuję za słowa otuchy. Woda się bardzo mocno miejscowo zabarwiła. Zrobiłam podmianę ok 20% wciągając też pokruszone kulki. Mam nadzieję, że wystarczy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Nastaw filtr na maxa na godzinkę lub 2 aż wciągnie syf z podłoża. Powinno być dobrze. Jeśli boisz się o mugole dorzuć napowietrzanie na kilka godzin.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Najlepiej jest wyrywać delikatnie roślinę i potem szybko odsysać to co uwolni się do wody. Jeżeli jest ktoś do pomocy to można to robić jednocześnie:-)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP dziękuję, tak właśnie powinnam była zrobić. Niestety nie miałam pojęcia, że te kulki natychmiast rozpuszczą się w wodzie. Na szczęście był odmulacz pod ręką i dość szybko zaczęłam odsysać. Jednak następnym razem zrobię dokładnie tak, jak piszesz. Ale to chyba za rok, bo na razie odechciało mi się wyrywania dużych roślin ;)
Przy innych podłożach podżwirkowych typu Aquael Aqua Decoris nie ma takich historii. Może coś się uwalnia do wody, ale tego nie widać, nie brudzi wody.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

DanielP pisze: poniedziałek 17 maja 2021, 08:12 Jeżeli jest ktoś do pomocy to można to robić jednocześnie:-)
rzekłbym nawet, że to jest polecane, tzn. robienie tego jednocześnie. No i dwiema rękami myślę też da się to ogarnąć ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 my to nawet wyrywaliśmy razem z mężem, ale nie przewidzieliśmy, że trzeba jednocześnie odsysać to co wylatuje. Po prostu nie wiedziałam, że taki syf wyleci. Gdybym poczekała cierpliwie na odpowiedzi do tego tematu, to pewnie lepiej by to poszło. Ważne, że Smoki i Mugole mają się dobrze. Żyją, jedzą i chyba już będzie ok.
ODPOWIEDZ