Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Hah! Lotos, Lotos... Moja ogólnie to wyrżnęła w pień wtedy i zostały z niego krótkie łodyżki bez liści. Oczywiście to przez nierozumienie. Tym czasem mijają dwa tygodnie, a ten wybryk znowu puścił piękne zielone, które już niemal sięgają tafli. :lol:
Proszę nie ganić mnie za bolesny wygląd szyb. Sam będę musiał je "wyszorowac" bo trochę zwątpiłem w działania partnerki co do akwarium.
IMG-20211218-WA0001.jpg
Zapomniałem nazwy tej rośliny wysokiej po prawej, co to mi podarował pewien akwarysta. Ma grubszą łodygę niż lotosa i ładne kształtne listki. Też poszła ostro w górę jak widać i będę musiał poczytać jak i gdzie ja ciąć/mnożyć.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam w Nowy Rok :)
Ja wiem, że moje akwarium to typowy PRLowski przykład prostoty, ale jakoś chętnie czasem wstawię zdjęcie aktualne, które przebije ten wysoki poziom Waszych baniaków swoją nietypowością. :D
Zjechałem na sylwestra, podmieniłem szczerze ok. 20% wody oczywiście na odstaną kranówe. Przetarłem szyby, wypłukałem filtr i od razu raźniej.
Przed chwilą postanowiłem otworzy te nowe testy i wykonałem je. Wszystkie wyniki bazują teraz na testach kropelkowych i moim oku jeśli chodzi o odczyt barwy z szablonu.
pH - 8.2-8.5
kH - 16
NO3 - 2
Temp. 22.5*C

Jak wiecie skończyłem dawno eksperymenty z kwasem i innymi specyfikami. Codziennie jedno karmienie płatkami, raz w tygodniu dla odmiany kostką mrożoną. Napowietrzacz wyłączony. Wszystkie ryby żyją i nawet neonki mimo zastrzeżeń gościa ze sklepu i też niektórych internetowych teorii dają narazie radę. Wasza uwagę może przykuć "rekin", czyli kosiarka, która tak nazwaliśmy z dziećmi bo znacznie urosła i chyba nadchodzi czas na jej wyprowadzkę bo swym gabarytem tu nie pasuje i pewnie jej niewygodnie. Swoją drogą to najbardziej płochliwa ryba w akwarium. Jak widzi, że ktoś chodzi po pokoju to błyskawicznie zwiewa w krzaki :lol:
IMG_20220102_110313.jpg
Aaa i taka drobnostka. Pojawiły się dwie młode Helenki, za to dwóch starych nie mogę namierzyć od 3ech dni, czyli są trzy starsze osobniki i dwa młodziki.

Pomysł z nowym większym akwarium narazie wstrzymany. Wymagana jest najpierw wymiana umeblowania i może kiedyś....
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Przykro mi to mówić,ale póki co idziesz w złą stronę. Neonki nie stolerują długo takiego pH. Teraz żyją,ale z czasem zaczną pływać po ukosie i padną. Kosiarka w o wiele za małym litrażu. Dodatkowo jej zachowanie wynika ztego,że jest sama a powinna w stadzie. KH masakra. Ja miałem beton u siebie,ale KH nigdy powyżej 8. Może masz wodę z Lublina czy coś? :) Pamiętaj,że napowietrzanie wywala dodatkowo CO2,więc pH tym bardziej w górę pójdzie.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy pamiętam o wytrąceniu, dlatego napowietrzanie jest off od 2 miesięcy. Zabawy w alchemika kończyły się tragicznie, dlatego i tak na zbicie pH wychodzi na to że zostaje tylko zorganizowanie od kogoś wody RO bo Co2 nie rozważam nadal. Kosiarka została sama bo padła druga podczas moich poprzednich "zabaw". Oddam ją do sklepu wkrótce jak mi się uda ją złapać bo wariatka z niej.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

@Dan są dwie słuszne ścieżki w akwarystyce:
  1. Droższa, lecz idealistyczna — hodujesz ryby, które Ci się najbardziej podobają i do nich dostosowujesz całą resztę, czyli wielkość zbiornika, parametry wody, podłoże, chwasty, ewentualne towarzystwo.
  2. Realistyczna, ekonomiczna — akceptujesz swoje ograniczenia, nie ważne: finansowe, lokalowe, rodzinne, czasowe. W takim przypadku stawiasz, co możesz i szukasz, co w tych warunkach można hodować. A różnych ryb i biotopów jest tyle, że naprawdę do każdej wody da się coś dobrać.
Najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie druga ścieżka, jak sądzę. Neony są często trzymane na kranówce, ale to nie jest zupełnie ich biotop, podobnie zresztą razbor klinowych — dla nich też miękka i kwaśna woda z rozkładającymi się liśćmi, czyli kierunek „blac water”. Ciekawostka: blisko spokrewnione razbory Espego (Trigonostigma espei) występują w dwóch odrębnych populacjach i jedna jest typowo SA (SA = soft+acidic ;)), a druga z nich żyje w indochińskich jeziorach krasowych (czytaj „wszędzie dookoła wapienie”), ale nawet tam pH jest w granicach 7,0-7,4.
Poczytaj o innych rybkach, a jak chcesz zachować klimat PRL, to celuj w gupiki. Jak coś ambitniejszego, to może jakieś babki. Może akwarium słonawe — tu cała preparatyka sprowadzi się do łyżki i soli kłodawskiej podczas podmian. Afrykańskich jezior ryftowych nie proponuję, bo tam woda jest wprawdzie silnie alkaliczna, ale jednocześnie dość miękka, zwłaszcza w Malawi. Z drugiej strony, ryby z Tanganiki dobrze tolerują wodę twardą, więc ostatecznie...

@Jarzy podawanie CO₂ w celu obniżenia pH bez istotnego zmniejszenia KH mija się z celem. Da się obniżyć pH o tyle samo w przypadku każdego KH, ale „o tyle samo” nie oznacza do tego samego poziomu. Dalsze obniżanie stwarza poważne ryzyko dla ryb, bo stężenie CO₂ stanie się dla nich nieakceptowalne.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@EyeQueue Wiem o tym. Bardziej chodziło mi o CO2,które powstało w zbiorniku przy okazji.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam.
Jakby kogoś wogole ciekawiło te moje zwyczajne akwarium, to wszystko żyje póki coś, choć pisze teraz bo zastanwiam się, czy ryby przetrwają mój mały remanent związany z wyplukaniem gąbki, obskrobaniem szyb z glonów i podmianą wody na 15l demineralizowanej z Leclerca. Poprostu na tyle wzruszyłem dno, że zrobiło się siwo. Wiem, że duży wpływ na tak ogromny syf w podłożu ma zbyt mały filtr i może wreszcie zakupie większy za tydzień. To co siedzi na dni to porażka. Sam syf a piasek dosłownie zmienił kolor przez te miesiące.
Ten dziwaczny lotos zielony nadal mimo lekkiego podrywania go w górę i usuwania długich pędów jak najbliżej korzenia nie potrafi się rozmnażać na boki tylko pną się pojedyncze łodygi do tafli wody, co jest zwyczajnie brzydkie.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Jeśli chcesz oddam Ci używanego Unimaxa 250 z zestawem uszczelek :)
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy

Nie jestem godzien prosić Cię o to bo rozeznałem się w wartości takiego urządzenia. Druga rzecz to jest to filtr zewnętrzny a ja mam ograniczona przestrzeń na bok i z tyłu, max jakieś 7cm bo to wnęka meblowa.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Dostałem go kiedyś za garść roślin. Uszczelki dokupiłem,bo ronił łzy z okolicy pompki. Uszczelek nie wymieniłem,bo mi się nie chciało ;) Jak chcesz się pobawić to uderzaj do mnie.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Nie bądź gupik, bierz. Wymienisz uszczelki, przesmarujesz smarem silikonowym i będzie śmigał aż miło.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

A powiedzcie Wy mi jeszcze, czy w moich słabych warunkach bez Co2 (ewentualnie carbo w plynie mikro i makro) mogę zakupić jakieś Szczepkowski roślin o innej barwie niż zielona, czy zostały mi tylko te "klasyki", które mam i tym podobne? Poprostu w akwarium jest tylko zielono, czyli ciut nudno.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Dan pisze: poniedziałek 07 lut 2022, 19:17 Poprostu w akwarium jest tylko zielono, czyli ciut nudno
wstaw jakieś badyle , korzenie.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@DanielP Czerwone pewnie staną się brązowe. Nie oczekuj cudów bez hi tech.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam ponownie.
Się marzyły krewetki na ten mój piasek i w końcu przy okazji udało się mojej złapać hodowcę z naszego miasta (umawia się na telefon) i zakupiłem od niego 4szt Red Cherry i 3szt ślimaków Helmet. Wczoraj je wpuściłem i dziś wyłapałem trzy bo naprawdę dobrze się chowają i stoją nieruchomo.Podnosiłem kokosa, zaglądałem w haszcze i nie mogę znaleźć czwartej. Mają około centymetra. Możliwe, że ta zbyt duża Kosiarka zainteresuje się nimi jako obiad? Wystawiłem ogłoszenie, że ją oddam i brak odzewu, a hodowca ryb nie przymuje.

Od ok. tygodnia nie podaje mikro i makro bo stale powoli szyby mi zalatują glonem, a w weekend wziąłem się za obcinke zaatakowanych czarnym nalotem liście roślin i zupełnie usunąłem jedna taką trawiastą bo jie dość, że nie rosła to była marna. Przy tym zauważyłem, że w podłożu jest dość dużo "syfu". Narazie jak jestem na miejscu to co tydzień podmiana wody (ok.10-12l), czyszczenie szyb i odmulaczem próbuje delikatnie bez tej szerszej końcówki wciągać brudy.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Fałszywy alarm z krewetkami. Odnalazły się wszystkie. Przed chwilą taką ciekawostka (foto). Wiem, że się nie powinno ingerować w przyrodę, ale zastanawiam się czy Helenki chcialy się "przywitać" z Helmetem czy to był atak. 3vs1, ale żołnierz zdawał się nie przejmować i po 5min juz polazł w inną część akwarium.
Swoją drogą Helenki chyba na warunki nie narzekają bo dopatrzyłem się 4ech młodych osobników.
IMG_20220307_160047.jpg
Przy okazji marniejacych roślin, takie cuś mi się z kokosem dzieje.
IMG_20220306_133941.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dan czy może udało by Ci się zrobić zdjęcia młodych Helenek? Wydaje mi się, że to za krótko na dojrzewanie ich jaj, jeśli dopiero co je kupiłeś. Może to te helenkopodobne ślimaki, które pływają u mnie? Albo małe świderki.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Nie nie. Helenki to są u mnie od miesięcy i wyglądają identycznie. Nowym nabytkiem są trzy Helmety, które wzięły się za szyby, które wiecznie są pokryte zielonym pyłem. Działają za mnie. :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dan źle przeczytałam, dzięki ;)
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Takie fajne są te Helmety, że jeszcze dwie sztuki dokupilem. Ładnie zajmują się szybami i usuwają z nich zieleń.
Swoją droga dojechały nowe testy i do tego wczoraj ma początek załatwiłem 10l wody RO (kH/gh =0, pH =6) na podmianę.
Zanim wlałem takie coś u mnie bylo:
Potas (K) - 9mg/l
Fosforany - woda badana w ogóle nie zmienia barwy (tzn że nie istnieją w moim akwa???) , niby bywają przyczyną glonów poniekąd.
Żelazo (Fe) - 0.1mg/l
kH - 8
pH - min. 8

Ktoś ma jakaś uwagę w związku z marniejacymi roślinami?
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

No i obecne testy dziś godzinkę temu po po zmianie 10l RO i faktem, że makro podaje od 4 dni bo mi się skończyło niedawno. Obecnie dziennie ok. 1ml mikro i makro dodawane.

Fe - 0.25-0.5 mg/l (ciężko konkretnie ustalić bo jest coś pomiędzy)
K - 4.5 mg/l ( spadło wobec testu z 9 marca)
PO4 - bliskie 0 (nieznacznie zabarwiona próbka)
kH - 7
gH - 15
pH - ok. 8 (bez zmian raczej)
NO3 - <2
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Masz niedobory makro. Możesz spróbować wskoczyć na NO3 10ppm, PO4 1ppm i K 10-20ppm. Wysokie KH blokuje rośliny. Do tego wysokie pH.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy
Dzięki za odzew. Patrząc po testach też doszedłem do wniosku, że brakuje makro, którego jakiś czas nie miałem, ale teraz dziennie podaje. Dziś kolejna podmianka wodą RO. Zobaczymy co to będzie. Przy okazji usunąłem czarne i zgnite liście. Dosadziłem dwa rogatki sztywne bo dostałem w przesyłce i leżały tyle dni w woreczku.
Dziś kolega, który wreszcie zabierze się chyba za budowę akwarium uświadomił mnie, że ma aż 300l (coś pięknego). On w przeszłości nie nawoził, nie ma nadal zamiaru, a baniak tworzy z wszystkiego dookoła plus sadzonki invitro, które mu dałem kilka miesięcy temu. Robi to wszystko na piasku odsianym, a patyki, kamienie itp że zbieraniny z łona natury. Nie mogę się doczekać jak mu to pójdzie i czy nadal będzie zdania, że dzisiaj akwarysci przesadzają z nawozami, testami, co2 itd.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan nawożenie nie jest przymusem,ale wiele ułatwia. Są rośliny,które niczym się nie przejmują. W zlikwidowanym krewetkarium robiłem podmiany tylko na ro. Efekt? Zerowe parametry. Nurzaniec rósł i miał się dobrze. Nurzanca raczej się nie sadzi :)
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Może jak teraz przypilnuje w końcu parametrów to wyjdzie na dobre mieszkańcom. Właśnie obserwujemy z dziećmi jak dwie krewetki spacerują po całym baniaku, czego wcześniej nie było. Co ciekawe zakupiłem im w takich suchych granulkach karme, która w wodzie się rozwija i opada na dno, ale nie widać zainteresowania.
Na dzień dzisiejszy:
kH - 5
pH - delikatnie przeszło z niebieskiego w ciemną zieleń, więc chyba przełamałem w dół granice 8.0
NO3 - ciut wzrosło, ale pomiędzy 2-5.
ODPOWIEDZ