Zawartość filtra kubełkowego

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Miałem nie zakładać tematu, ale po namyśle może się komuś taka obserwacja przyda :)


Dzięki dolewaniu RO udało się zbić kH i gH jednak pH cały czas pozostawało większe niż zakładałem czy planowałem (z drobnymi rotacjami im bliżej podmianki robiłem testy).

Coś mnie tknęło i zacząłem weryfikować poszczególne rzeczy w zbiorniku - o dziwo albo pH było zbijane lub utrzymywało się (od piachu przez ceramikę, grotę etc).
Na warsztat wziąłem zatem wkłady do filtra i wszystko co kiedykolwiek trzymałem w zbiorniku - rurki dla krewetek czy lawę.
O zgrozo coś czego bym w życiu nie przypuszczał po ponad 24h trzymania w wodzie RO okazało się że ceramika od trzmiela zaczyna coś uwalniać (po paru godzinach kH zabarwiało się po jednej kropli zatem myślałem że dalej nic, a pH dalej było praktycznie bez zmian), natomiast po nieco ponad 24h pH wywaliło poza skalę testów kropelkowych jbla a kH wzrosło do 6-7.

Nie chciało mi się wierzyć że to jest możliwe, zatem wrzuciłem tą samą ceramikę z drugiego worka - okazuje się że wynik jest ten sam.

Profilaktycznie wrzuciłem jeszcze do badań z RO nieco matrixa i ceramikę jbla.

W filtrze ceramiki mam masę - jeden cały kosz i nieco drugiego.

Czym byście proponowali ją zastąpić?
Czy każda ceramika tak działa czy po prostu trafiłem trefny towar?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Gąbka, duuuużo gąbki, mocno porowatej.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Tania ceramika właśnie taka może być, znacząco zmieniać parametry wody. Słynie chociażby z tego stanika dodawana do filtrów Aquaela. Siporax zresztą lepszy nie jest.
Kup dobrą ceramikę tudzież Matrixa. Wydasz więcej ale będziesz mieć spokój.
Co to tego co napisał @cinek1916 to nie wiem. Znaczy po mojemu trudno mówić o lepszej gąbce pod kątem porowatości. Dla mnie gabka ma zatrzymywać zanieszyszczenia i tyle.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 22:00 Dla mnie gabka ma zatrzymywać zanieszyszczenia i tyle.
Nie tylko zanieczyszczenia. Duża, gęsta gąbka z wolnym przepływem to idealne siedlisko dla bakterii. Zdecydowanie jest to zamiennik ceramiki. Kiedyś akwaryści mieli tylko to i działało. ;)
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

cinek1916 pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 21:33 Gąbka, duuuużo gąbki, mocno porowatej.
doczytałem i moje standardowe gąbki które były w filtrze (jako wkład do koszy) mają 20 ppi, te które mam jako prefiltr są gęstsze.
Powinienem celować w coś gęstszego tzn. kupić coś większego i docinać czy jak wypełnię jeden kosz zamiast ceramiką taką gąbką 20 ppi będzie wystarczająco?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

tencin pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 22:23
boro1 pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 22:00 Dla mnie gabka ma zatrzymywać zanieszyszczenia i tyle.
Nie tylko zanieczyszczenia. Duża, gęsta gąbka z wolnym przepływem to idealne siedlisko dla bakterii. Zdecydowanie jest to zamiennik ceramiki. Kiedyś akwaryści mieli tylko to i działało. ;)
Dokładnie a co więcej to większość hodowli opiera filtrację właśnie o gąbki.
Są stosunkowo tanie, łatwo je wyczyścić, wytrzymują długo.
Jakiś czas temu jak miałem kilka zbiorników przeszedłem praktycznie tylko na gąbki.
Chociaż w EC 2260 w 540l mam 18l biobali i też nie narzekam. Chociaż one zostały wymyślone do filtrów ociekowych, zraszanych.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Lucas pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 23:07
cinek1916 pisze: poniedziałek 14 cze 2021, 21:33 Gąbka, duuuużo gąbki, mocno porowatej.
doczytałem i moje standardowe gąbki które były w filtrze (jako wkład do koszy) mają 20 ppi, te które mam jako prefiltr są gęstsze.
Powinienem celować w coś gęstszego tzn. kupić coś większego i docinać czy jak wypełnię jeden kosz zamiast ceramiką taką gąbką 20 ppi będzie wystarczająco?
Ja bym kupił 45ppi. Im większa liczba tym więcej porów na cal kwadratowy gąbki a co za tym idzie więcej miejsca dla bakterii.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

cinek1916 pisze: wtorek 15 cze 2021, 06:23 co więcej to większość hodowli opiera filtrację właśnie o gąbki.
to do mnie nie przemawia - hodowla ma być rentowna stąd wybór gąbek, które są bezkonkurencyjne cenowo.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@cinek1916 Czy gąbka użyta zamiast ceramiki nie zmniejsza czasem przepływu?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: wtorek 15 cze 2021, 10:43 Czy gąbka użyta zamiast ceramiki nie zmniejsza czasem przepływu?
Duży przepływ jest wartością samą w sobie przy filtracji mechanicznej, w przypadku biologii lepszy jest umiarkowany albo wolny przepływ, dużo zależy od użytych mediów. Matrix jest np. polecany do filtrów z większym przepływem. Gąbki (zwłaszcza gęste) powinny mieć mały przepływ, wtedy działają skuteczniej jako filtr bio. Podobnie jak niektóre specjalizowane ceramiki - Seachem de*nitro nie działa prawidłowo przy przepływie powyżej 200L/h. Filtry podżwirowe i rynny filtracyjne też zasila się małym przepływem, bo wtedy działają lepiej.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

tencin pisze: wtorek 15 cze 2021, 11:25
boro1 pisze: wtorek 15 cze 2021, 10:43 Czy gąbka użyta zamiast ceramiki nie zmniejsza czasem przepływu?
Duży przepływ jest wartością samą w sobie przy filtracji mechanicznej, w przypadku biologii lepszy jest umiarkowany albo wolny przepływ, dużo zależy od użytych mediów. Matrix jest np. polecany do filtrów z większym przepływem. Gąbki (zwłaszcza gęste) powinny mieć mały przepływ, wtedy działają skuteczniej jako filtr bio. Podobnie jak niektóre specjalizowane ceramiki - Seachem de*nitro nie działa prawidłowo przy przepływie powyżej 200L/h. Filtry podżwirowe i rynny filtracyjne też zasila się małym przepływem, bo wtedy działają lepiej.
kojarzysz co jeszcze jest polecane do filtrów z większym przepływem?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

boro1 pisze: wtorek 15 cze 2021, 10:42
cinek1916 pisze: wtorek 15 cze 2021, 06:23 co więcej to większość hodowli opiera filtrację właśnie o gąbki.
to do mnie nie przemawia - hodowla ma być rentowna stąd wybór gąbek, które są bezkonkurencyjne cenowo.
Hodowla ma być prosta - i skuteczna przede wszystkim.
Jak chcesz dowiedzieć się więcej na temat dlaczego warto używać tylko gąbek - polecam porozmawiać z właścicielami tropheus tanganika ( Robert i Marta )na przykład - wybiją inne rozwiązania jak gąbki z głowy, i to szybko.
U was w okolicy - mpaw, aqua tropicana, dr Roman Pawlak. Tylko trzeba słuchać.

Gąbka jest najlepsza i najprostsza. Reszta to ego właściciela i chęci.

Kolejny raz ostatnio oglądałem na żywo zbiornik 3000l - na 6 filtrach juwela tylko. Z samymi gąbkami ( o ile się nie mylę) I działa, ryby potężne pływają i problemów brak.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Adams2121 pisze: wtorek 15 cze 2021, 14:38 zbiornik 3000l - na 6 filtrach juwela tylko
a to z arowanami chyba?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Dokładnie, ale rozwiązania są inne niż w większości przypadków. I chyba są lepsze i prostsze.
Prawdopodobnie swoje szkło, a raczej zbiornik postawie na podobnej zasadzie bez sumpa.
Do takich dochodzę wniosków. No i z takiego samego materiału. Czyli nie szkło, a laminat i przednia szyba wklejona.

Ostatnio robiłem test - moje szkło 750l radziło sobie lepiej na 2 aquaelach + kaskada aquaclear 500 + cyrkulator niż fx6 zamiast aquaeli - reszta tak samo.

I zastanawiam się czy nie lepiej byłoby - dać 4/5 głowic na jednym boku o przepływie 2000/3000 litrów np. ataman na jednej dużej gąbce o wymiarach boku zbiornika. Oczywiście do tego cyrator i bąbelki.
Tanio prosto - a na pewno skutecznie.
Ja pamiętam Czasy filtrów tylko z gąbką i tylko napędzie powietrznym.
Tyle ze ryb mniej wtedy się trzymało.

Druga sprawa - szkło - do 10 lat silikon trzeba przeklejać. Ja szukam sobie już ostatniego zbiornika - na 20 lat albo i więcej - tyle podobna konstrukcja ma bodajże w zoo w Płocku.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

boro1 pisze: wtorek 15 cze 2021, 10:42 to do mnie nie przemawia - hodowla ma być rentowna stąd wybór gąbek, które są bezkonkurencyjne cenowo.
Hodowla ma działać, zarabiać i nie przynosić strat. Dlatego stosują gąbkę. Bo jest dobrym medium i spełnia swoją funkcję. Ma być siedliskiem bakterii rozkładających azot na mniej szkodliwe. Te są usuwane z wody podmianami, czy to stałymi czy regularnymi. Bo nic tego NO3 nie zużywa specjalnie. Dlatego nie ma tam tanich zamienników super hiper ceramiki i spieków z NASA i Mango Gdynia. Nie stosują keramzytu bo ten śmieci do wody podejrzaną zawartością, Matrixa nie dają, bo wiaderka im niepotrzebne (mają po karmie Tropicala), a w jego cenie mają pół tira gąbki.
Jak ktoś lepiej śpi, bo wydał dużo i ma super to jego sprawa. Reszta ma to samo, tylko taniej. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@ahr a co jest lepsze ? Kubełek czy filtr wewnętrzny?
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

@boro1
- A 1% do dużo czy mało?
- to zależy
- od czego?
- od czego...
I tak jest z filtrem. Zależy do czego. Ja jakbym te 10 lat temu nie kupił kubełka to bym miał circulatora 650 z gąbką i też by sobie dawał radę. Nie uważam się za speca w tej dziedzinie, bo mimo wszystko jestem póki co młodym (duchem) akwarystą, ale aktualnie jestem na etapie dojrzałego podłoża z mieszadełkiem do wody. Ale mi się nigdzie nie spieszy.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@ahr by była jasność, moja wiedza i doświadczenie jest małe porównując do dużej grupy ludzi na tym forum. Nie zmienia to faktu, że staram się w miarę logicznie pojmować pewne rzeczy.
Przyznasz, że życie z kubłem vs wewnętrzny jest prostsze, daje więcej możliwości. Dlaczego więc kreweciarze kombinują z rynnami wypchanymi różnymi mega i hyper porowatymi mediami a na to gabeczka i podłoże aktywne? Przecież prościej byłoby to zrobić w kuble, ale tego nikt nie robi bo to drogie rozwiązanie, także w eksploatacji.
Do kubełków nie są dodawane "dobre' media filtracyjne zapewne z dwóch powodów. Pierwszy to cena wyjściowa musi być "rynkowa" a drugi by jednak sprzedać coś więcej, lepszego, premium. Skąd zatem wzięły się te wszystkie matrixy i ich popularność?
Wszyscy są tym zachwyceni a z drugiej strony słyszę, że gąbka to jest to.
Wyjaśnij mi to
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Dlaczego krewecierze kombinują? Bo mają cały regał szkieł, chcę to opędzić jednym napowietrzaczem a nie 16 filtrami, potrzebują czystego podłoża do łapania i selekcji a poza tym chcą mieć aktywne do stabilizacji parametrów. W tym momencie teoretyzuję, ale chyba nie mijam się bardzo z prawdą. Jak sobie wyobrażasz taki regał z kubełkami albo kilkunastoma wewnętrznymi?
A Matrix? Cóż, jak się nie zachwycać, jak się zapłaciło 70zł za słoik pumeksu warty 15?
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

tencin pisze: wtorek 15 cze 2021, 11:25
boro1 pisze: wtorek 15 cze 2021, 10:43 Czy gąbka użyta zamiast ceramiki nie zmniejsza czasem przepływu?
Duży przepływ jest wartością samą w sobie przy filtracji mechanicznej, w przypadku biologii lepszy jest umiarkowany albo wolny przepływ, dużo zależy od użytych mediów. Matrix jest np. polecany do filtrów z większym przepływem. Gąbki (zwłaszcza gęste) powinny mieć mały przepływ, wtedy działają skuteczniej jako filtr bio. Podobnie jak niektóre specjalizowane ceramiki - Seachem de*nitro nie działa prawidłowo przy przepływie powyżej 200L/h. Filtry podżwirowe i rynny filtracyjne też zasila się małym przepływem, bo wtedy działają lepiej.
Widzę, że kolega mnie ubiegł :)
Jeżeli będziesz dbał o to żeby nie była zapchana to przepływu bardzo mocno nie zwolni.

ahr pisze: wtorek 15 cze 2021, 22:12 Dlaczego krewecierze kombinują? Bo mają cały regał szkieł, chcę to opędzić jednym napowietrzaczem a nie 16 filtrami, potrzebują czystego podłoża do łapania i selekcji a poza tym chcą mieć aktywne do stabilizacji parametrów. W tym momencie teoretyzuję, ale chyba nie mijam się bardzo z prawdą. Jak sobie wyobrażasz taki regał z kubełkami albo kilkunastoma wewnętrznymi?
A Matrix? Cóż, jak się nie zachwycać, jak się zapłaciło 70zł za słoik pumeksu warty 15?
Dokładnie tak.
Jedna pompa powietrza będzie tańsza i bardziej ekonomiczna w użytkowaniu niż kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kubełków. W dodatku miejsce tych kubełków można postawić więcej akwariów :)
Zresztą te wszystkie rynny są robione tak żeby były jak najdłużej bezobsługowe i łatwe w wymianie czy serwisowaniu przy restarcie akwarium a to robi się dosyć żadko.
Ja w swoich 45l mam kubełek Eheim Classic 2313 wypchany gąbką.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Tak sobie czytam tą dyskusję na temat filtracji i mam w zasadzie jeden, ogólny wniosek.
- Przekarmianie ryb
- Zbyt duża obsada (zwłaszcza przy małej ilości roślin)
- Niestabilne parametry wody
- Niestabilna lub niedojrzała biologia
- Zbyt rzadkie/małe podmiany lub ich brak
- Nieczyszczenie zbiornika i filtrów wtedy, gdy jest to konieczne
- Zbyt częste grzebanie w zbiorniku a zwłaszcza naruszanie podłoża
- Niepotrzebne lanie chemii bez świadomości po co się to robi
- Złe oświetlenie (za słabe lub zbyt mocne, zły czas świecenia)
- Ignorowanie zasad "łapy precz od zbiornika" oraz "nie naprawiaj tego co działa dobrze"
To są moim zdaniem główne przyczyny większości problemów i nie rozwiązuje się ich zmianą typu filtracji albo rodzaju mediów. Jeśli nie robi się błędów w powyższych punktach, to dobór filtracji ma marginalne znaczenie - filtr będzie działał tak czy inaczej i spełni swoje zadanie. Większość roboty i tak odwala mikrobiom żyjący w biofilmie i podłożu. Na dobrą sprawę można zupełnie zrezygnować z filtracji i też będzie dobrze, na co dowodem jest niejeden udany zbiornik prowadzony takim sposobem. Gąbka czy ceramika - nie ma się o co spierać. Ceramika jest nowocześniejszym i wydajniejszym medium, gąbka mimo to może z powodzeniem ją zastąpić. To nie jest wybór co jest lepsze, tylko co kto lubi i na co go stać, biorąc pod uwagę skalę inwestycji i łatwość późniejszego utrzymania i serwisowania.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

cinek1916 pisze: środa 16 cze 2021, 08:02 ahr pisze: ↑wtorek 15 cze 2021, 22:12
Dlaczego krewecierze kombinują? Bo mają cały regał szkieł, chcę to opędzić jednym napowietrzaczem a nie 16 filtrami, potrzebują czystego podłoża do łapania i selekcji a poza tym chcą mieć aktywne do stabilizacji parametrów. W tym momencie teoretyzuję, ale chyba nie mijam się bardzo z prawdą. Jak sobie wyobrażasz taki regał z kubełkami albo kilkunastoma wewnętrznymi?
A Matrix? Cóż, jak się nie zachwycać, jak się zapłaciło 70zł za słoik pumeksu warty 15?
Dokładnie tak.
Jedna pompa powietrza będzie tańsza i bardziej ekonomiczna w użytkowaniu niż kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kubełków. W dodatku miejsce tych kubełków można postawić więcej akwariów
Zresztą te wszystkie rynny są robione tak żeby były jak najdłużej bezobsługowe i łatwe w wymianie czy serwisowaniu przy restarcie akwarium a to robi się dosyć żadko.
Ja w swoich 45l mam kubełek Eheim Classic 2313 wypchany gąbką.
Trochę źle się wyraziłem @ahr . Oczywiście przemawiają do mnie argumenty Twoje i @cinek1916 dotyczące kosztu kubełka, miejsca i pewnie poboru prądu. Jest to po prostu mało ekonomiczne przy kilku / kilkunastu / kilkudziesięciu krewetkariach. Co do bezobłsugowości rynien zgadzam się w 100%, pytanie tylko po co tam pchają ceramiki różnej maści - skoro gąbka jest w zupełności wystarczająca? Dlaczego nie wkładają pumeksu tylko firmowe media?
Idąc tym tropem wystarczyłyby w zupełności u-jety napędzane powietrzem (wydaje mi się, że powierzchnia filtrująca jest wystarczająca w stosunku do wielkości krewetkarium).

Z tej wymiany zdań można wywnioskować, że:
- kubełki to rzecz, którą trochę bez sensu kupować - wystarczy porządny mieszacz wody z dość dużą gąbką
- jeśli już kupisz kubeł absolutnie nie dokupuj żadnych mediów filtracyjnych tylko wypełnij go gąbkami
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Pumeks który dostałem od znajomego (zwyczajnie kupił większy wór kilkunastu litrów i schodziło mu to powoli i z powodu, że te moje "zaledwie pół litra go nie zbawi" - podrzucił nieco gdybym nic sensownego do kubełka nie dokupił) niestety podnosił pH wody (nie miałem go w filtrze dlatego nie poszedł na pierwszy rzut jeżeli chodzi o testy czy wywód).
Nie wiem czy to reguła.
Zagadką wciąż są dla mnie otoczaki z lawy wulkanicznej które miałem w starszym akwarium - część z nich podwyższa pH, część nie - mimo że są z jednego worka / dostawy / od jednego sprzedającego. A badać kilkanaście kamulców oddzielnie.. Bym musiał się chyba wyprowadzić przez stojące wszędzie miski, szklanki czy wiaderka :lol:

Po ponad 48h ph w obu naczyniach z ceramiką poza skalą, w naczyniu z jbl micromecem jest ph jest pomiędzy 7.0 a 7.2 (może mnie też mylić wzrok i być po prostu 7.0, kH barwi się po drugiej kropli). W naczyniu z matrixem ph jest gdzieś w okolicach 6.2


Generalnie dziękuję za wszystkie sugestie, obserwacje i podpowiedzi na pw - w niesamowity podniosło to moją wiedzę i akwarystyczną świadomość dotyczącą zależności pomiędzy poszczególnymi parametrami :)
Generalnie brak jakiegoś bufora spowodował zamiast obniżenie to podwyższenie pH. Stąd po mojej stronie niektóre obsadzone już przedmioty zostaną zastąpione mangrowcem obsadzonym roślinami, od weekendu dojdzie mineralizator do RO, ceramika out, a do filtra trafi zamiast tego gęstsza gąbka + nieco matrixa.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: środa 16 cze 2021, 10:52 Z tej wymiany zdań można wywnioskować, że:
- kubełki to rzecz, którą trochę bez sensu kupować - wystarczy porządny mieszacz wody z dość dużą gąbką
- jeśli już kupisz kubeł absolutnie nie dokupuj żadnych mediów filtracyjnych tylko wypełnij go gąbkami
W zasadzie masz rację i byłoby naprawdę pięknie, gdyby wszystko było takie proste. ;) Praktyka niestety różni się od teorii a koszt filtracji nie zawsze jest najważniejszy. Dam taki przykład. W czasach liceum, czyli baaardzo dawno temu, prowadziłem niewielki zbiornik z Tanganiką - taki około 200L. O kubełkach i ceramice nikt wtedy nawet nie słyszał, przynajmniej tam gdzie mieszkałem. Całość filtracji była ogarniana przez filtr gąbkowy napędzany powietrzem. Tanganika to typowe jezioro oligotroficzne, wszelkie formy azotu i fosforu powinny być na poziomie niewykrywalnym. Żeby to zapewnić, gąbka filtra musiała mieć jakieś 5% pojemności zbiornika, czyli około 10L. No i to działało pięknie. Gdybym dzisiaj stawiał takie akwarium, to bym je postawił na kubełku i ceramice. Powód jest prosty - musiałbym mieć naprawdę spory kubeł, żeby w nim upchnąć 10L gąbki, albo musiałbym mieć tą gąbkę w zbiorniku kosztem miejsca dla ryb i estetyki samego zbiornika. Współcześnie do w miarę niewielkiego kubełka mógłbym wpakować Matrixa powiedzmy jakieś 2 litry i byłoby jeszcze miejsce na gąbki do filtracji mechanicznej. Czy filtracja byłaby lepsza? Moim zdaniem tak. Na 2 litrach tej ceramiki mógłbym ciągnąć zbiornik 1500L. Do 200L wystarczy tak naprawdę 250ml Matrixa, więc miałbym super wydajną nadfiltrację. Przy pojedynczym, domowym zbiorniku, gdzie jednorazowy koszt zakupu filtra i mediów jest akceptowalny, nawet bym się nie zastanawiał. Przy hodowli, gdybym musiał postawić takich zbiorników 20, pewnie poszedłbym w stronę gąbek i nadal miałbym wystarczająco wydajną filtrację.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Jeszcze tak na koniec. Gąbki są super, można na nich zrobić wszystko i bardzo ich bronię. Niemniej są sytuacje, kiedy ceramika jest zwyczajnie lepsza. W weekend startuję nowy baniak z bardzo specyficznym biotopem. Szkiełko małe, zaledwie 50L. Wczoraj przyszła przesyłka z mediami do tego zbiornika i nie jest to gąbka. ;)

Do baniaka 50L przewiduję użycie 4L Matrixa i 1L de*nitrate. Na bogato, a co... ;)
1623840146361a.jpg
ODPOWIEDZ