Czy dolewać RO? / Jaki najprostszy filtr kupić?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

radmac pisze: czwartek 07 kwie 2022, 18:06 Jest różnica między tym co wychodzi z membrany a tym co wystawiłeś na działanie powietrza (zawierającego CO2...) a że gazy lubią się rozpuszczać w czystej wodzie, to to co mierzysz nie jest już czystym RO.
Wiem, czepiam się :)
Ale co do zasady RO nie jest kwasowe ale neutralne.

Wawariat
Nie no - zasada, zasadą ;) OK - ja tylko mówię jak to u mnie wygląda, a wygląda odwrotnie.
Czyli z membrany wychodzi coś ok 6 ph... a następnie nie wiem co się w tym rozpuszcza i jak, albo jakie inne procesy zachodzą - ale to raczej nie CO2 się rozpuszcza (którego poziom w powietrzu jest procentowo minimalny) , bo kwasowość maleje. Na 6.5 potem na 7 .... a jak dłużej postoi i to więcej w kierunku zasady.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

denkmal pisze:
radmac pisze: czwartek 07 kwie 2022, 18:06 Jest różnica między tym co wychodzi z membrany a tym co wystawiłeś na działanie powietrza (zawierającego CO2...) a że gazy lubią się rozpuszczać w czystej wodzie, to to co mierzysz nie jest już czystym RO.
Wiem, czepiam się :)
Ale co do zasady RO nie jest kwasowe ale neutralne.

Wawariat
Nie no - zasada, zasadą ;) OK - ja tylko mówię jak to u mnie wygląda, a wygląda odwrotnie.
Czyli z membrany wychodzi coś ok 6 ph... a następnie nie wiem co się w tym rozpuszcza i jak, albo jakie inne procesy zachodzą - ale to raczej nie CO2 się rozpuszcza (którego poziom w powietrzu jest procentowo minimalny) , bo kwasowość maleje. Na 6.5 potem na 7 .... a jak dłużej postoi i to więcej w kierunku zasady.
CO2 bardzo szybko rozpuszca się w RO. Momentalnie praktycznie. Nie wiem jak musiałbyś badać pH żeby RO nie mialo kontaktu z powietrzem. Potem dysocjują inne gazy i 'neutralizują' kwasowość RO.

Wawariat

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal jeszcze nie dojrzałam do RO. Bardzo Ci dziękuję za atrakcyjna propozycję. Żal nie kupić :( Chyba jednak na razie nie mam siły psychicznej na to. Mam też wątpliwości czy iść w tę stronę. Lepsze jest wrogiem dobrego, jak mówią.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: piątek 08 kwie 2022, 18:07 @denkmal jeszcze nie dojrzałam do RO. Bardzo Ci dziękuję za atrakcyjna propozycję. Żal nie kupić :( Chyba jednak na razie nie mam siły psychicznej na to. Mam też wątpliwości czy iść w tę stronę. Lepsze jest wrogiem dobrego, jak mówią.
Spoko :) , pewnie - nie ma co na siłę czegoś próbować . Zawsze to jakiś kłopot (podłączenie, przelewanie).
Ja czasem podłączam ... tak jak jest potrzeba chwili.
Właśnie woda do żelazka, czy inna potrzeba miękkiej.

Choć może spróbuję zamontować u siebie... i zobaczę jaki to będzie miało wpływ na rośliny... na sam koniec mojego akwarium.
Czyli automatyczne dolewki RO do tego co już jest obecnie... no jest to jakiś plan.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Powracam do tematy dolewek z RO. Jeśli trzymam bojownika na wodzie pół na pół kran i demineralizowana (zaraz będzie RO) to czy dolewki robię z czystej Demineralizowanej/RO? Czy też pół na pół. Bardzo szybko mu odparowuje i dolewki są częste. Ostatnio lałam samą demi do dolewek, ale trochę się boję, czy to nie przesada będzie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Jak podmiana to 50/50.
Jak dolewka odparowanej wody, to co odparowuje? Raczej samo H2O więc dolewamy czyste RO/demineralke.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

A jeśli podmiana z dolewką, to połowę tego, co wylejesz wziąć z kranu, a resztę (czyli drugą połowę i dolewkę) z RO. Odparowuje tylko woda, więc zastosowanie do dolewek czegokolwiek innego niż woda spowoduje efekt zmiany pól Żyznego Półksiężyca w pustynię.
Dla niewtajemniczonych - nawadnianie obszaru dorzecza Tygrysu i Eufratu (Żyzny Półksiężyc to Mezopotamia + Lewant) w gorącym klimacie spowodowało rozwój rolnictwa, ale w dłuższej perspektywie zasolenie gleby do poziomu, który to samo rolnictwo kilka wieków później zabił.
W akwarium same dolewki wody z kranu spowodują dramatyczny i nieograniczony niczym, poza rozpuszczalnością soli, wzrost twardości.
Dolewki połączone z podmianą też spowodują wzrost twardości, ale niedramatyczny i ograniczony do poziomu zależnego od proporcji dolewki i podmiany. Dla osób niedysponujących RO to jest wystarczające rozwiązanie (dla niewymagających ryb lub ryb lubiących „twarde warunki”), którego nie należy się bać.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy innym rybkom, trzymanym na kranowej, też można dolewać czyste RO? Z tego co rozumiem, to nawet jest to wskazane?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Uzupełnianie wody odparowanej powinno być zawsze za pomocą wody jak najbardziej do niej (odparowanej) zbliżonej. Czyli RO lub destylowana, zależnie od dostępności.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ