Czy dolewać RO? / Jaki najprostszy filtr kupić?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dużo wody wyparowuje teraz z akwarium, a na forum dowiedziałam się, że dolewki należy robić z czystej RO.
Czy robimy to także wtedy gdy rybki rybki żyją na kranówce, ile takiej wody można bezpiecznie dolać?
To co ja robię to nie dolewam wcale wody. Co tydzień podmieniam trochę więcej wody niż zwykle. Czy ten sposób jest prawidłowy?
Jeśli koniecznie RO to w jakich proporcjach (żeby nagle nie zmieniły sie parametry wody)?
Czy moglibyście polecić prosty filtr RO, tylko na upały?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Możesz podmieniać i dolewać. Nigdzie nie widziałem,żeby podmiany miałyby być tylko RO. Dolewki z samego RO na pewno zmienią parametry tylko zmiany te nie zawsze będą zauważalne. W końcu lejesz czystą wodę, bez makro.
Ja mam filtr RO polecany przez Radmaca, czyli Aquarius. Kosztuje nieco grosza,ale robi robotę.
nvdante
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:27
3
Been thanked: 1 time

@evaJeżeli na co dzień lejesz kranówkę i jest ok to nic nie zmieniaj. Filtry RO mają swoje zalety, ale nie każdy musi ich używać tym bardziej, gdy nie prowadzi specyficznych akwariów, jak np.: roślinne, gdzie woda RO jest takim jakby resetem, dzięki któremu wiesz, że nawozy zaczynasz podawać od zera ( bo RO jest jałowa ), a nie ciągle sprawdzasz co z kranu leci.
Uzupełniaj tym, czym podmieniasz :)
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Jarzy pisze: środa 23 cze 2021, 09:24 Dolewki z samego RO na pewno zmienią parametry tylko zmiany te nie zawsze będą zauważalne.
No właśnie chyba odwrotnie.
Z akwarium odparuje tylko woda. Minerały w niej rozpuszczone zostają w baniaku, więc jeśli dolejesz ro, to dalej ilość minerałów i wody jest taka sam, a więc i stężenie. Jeśli dolejesz wody o podobnych parametrach to ilość minerałów wzrośnie, a ilość wody nie, więc stężenie będzie wyższe.
Tyle, że tak jak piszesz w większości przypadków nie ma to znaczenia, bo zmiany będą niewielki i powolne.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Dark pisze: środa 23 cze 2021, 10:42
Jarzy pisze: środa 23 cze 2021, 09:24 Dolewki z samego RO na pewno zmienią parametry tylko zmiany te nie zawsze będą zauważalne.
No właśnie chyba odwrotnie.
Z akwarium odparuje tylko woda. Minerały w niej rozpuszczone zostają w baniaku, więc jeśli dolejesz ro, to dalej ilość minerałów i wody jest taka sam, a więc i stężenie. Jeśli dolejesz wody o podobnych parametrach to ilość minerałów wzrośnie, a ilość wody nie, więc stężenie będzie wyższe.
Tyle, że tak jak piszesz w większości przypadków nie ma to znaczenia, bo zmiany będą niewielki i powolne.
Podmieniając wodę na czystą RO rzeczywiście zmieni parametry
Dolewając RO (uzupełniając odparowaną) jest tak, jak pisze @Dark. Odparowuje sama woda a wszystkie sole, minerały zostają w akwarium.
Bynajmniej tak mniej uczyli ;)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@boro1 @Dark Jest tak jak piszecie.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dziękuję Wam wszystkim :) Nie bardzo mam ochotę kupować filtr RO i po Waszych wypowiedziach chyba sobie daruję. Za dużo innych problemów akwarystycznych w upał. Będę robić spore podmianki i dolewać zwykłą wodę z kranu, jak dotychczas.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Pierwsza zasada jest prosta. Podmiany robisz wodą o takich parametrach, jakie chcesz mieć w zbiorniku, nie ma znaczenia czy to kran, RO, deszczówka czy mieszanka. Ważne jest tylko to, żeby po podmianie woda miała identyczną twardość i pH jak przed podmianą - stabilność jest królem.

Druga zasada jest również prosta. Dolewki robimy zawsze wodą RO, żeby uzupełnić to co odparowało. Dolewanie wody zmineralizowanej będzie prowadziło do akumulowania minerałów, wzrostu twardości a często również pH.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Nie mierzę gh w akwarium, ale tds pokazuje 120 ppm po mineralizacji. W największe upały (38st już bylo) odparowuje mi około 20l wody z 360l netto. Gdybym w jej miejsce dolał wody zmineralizowanej zrobiło by się 126,6 ppm. Nie uważam żeby taka kumulacja mogła być czymś złym nawet w okresie całego lata.
Jeśli chodzi o wodę z wodociągów, to wahania parametrów mogą być podobne, albo i wyższe.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zastanawiam się nad podmianą RO pół na pół z kranówką przy podmianach. Podmieniam ok 10l -15l wody, czyli 5 -7 l Ro potrzebuję co tydzień.. Cel: trochę mniej twarda woda dla rybek, które lubią miększą, ale bez przesady (bo inne ryby i ślimaki).
1. Czy muszę w takim wypadku mierzyć parametry, twardość, pH, czy tez taka rutyna pół na pół jest bezpieczna i nie trzeba kombinować?
2. Jaki jest najtańszy i najprostszy kompletny zestaw do RO (dla osoby, która posiada antyuzdolnienia techniczne)?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

1. Ja bym się nie przejmował i mieszał pół na pół bez sprawdzania parametrów.
2. Najzwyklejszy zestaw RO3, na allegro czasami nazywają go "akwarystyczny".
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Ja mieszam Ro z rzadka. Leje czyste, idzie wiosna, gorszej jakości woda w kranie, zaczynają się dziać cuda.
Świderkom woda ro nie wadzi, jedyne ślimaki które przetrwały, reszta niestety z czasem zniknie. Małe dolewki wody Ro w dłuższym czasie doprowadzą i tak do erozji skorupy. Ja używam od kilku lat najtańszego filtra z dobrą membraną 150 gpd + 3 stopniowy system filtracji dla rodziny.
2/3 lata bez wymiany membrany - tylko filtry wstępne. Jeszcze membrana działa - testy miernikiem tds-ec
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

https://allegro.pl/oferta/filtr-ro3-osm ... 6190235268

Czy taki filtr jest w porządku i prosty? Muszę do niego coś dokupić, jakieś wkłady, membrany etc?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

jest najprostszy z możliwych i wszystko co potrzebne wygląda że jest w zestawie.
tylko uważaj, u niektórych ta choroba też postępuje.
Wawariat
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva - mam taki - kupiłem rok temu ale nie używam ... (no bo w końcu likwiduje - bez sukcesu - to swoje akwarium) - choć zalałem i kilkadziesiąt litrów "uciurkałem"
Jak chcesz - mogę Ci opchnąć za pół ceny :) 50zł i jest Twój :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 11:44 Jak chcesz - mogę Ci opchnąć za pół ceny
czy filtr był trzymany zalany? bo jak membrana wyschła to do śmieci można wyrzucić (ale tylko membranę!)
Wawariat
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

radmac pisze: czwartek 07 kwie 2022, 12:06
denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 11:44 Jak chcesz - mogę Ci opchnąć za pół ceny
czy filtr był trzymany zalany? bo jak membrana wyschła to do śmieci można wyrzucić (ale tylko membranę!)
Wiem wiem - pamiętałem o tym - cały czas pod wodą :) (w sensie w tym pojemniku co jest membrana) i w tych dwóch pozostałych pojemnikach ;P
Bo są trzy ;P - niby 2 filtry i pojemnik na membranę :)
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Adams2121 pisze: czwartek 07 kwie 2022, 09:29 (...) Ja używam od kilku lat najtańszego filtra z dobrą membraną 150 gpd + 3 stopniowy system filtracji dla rodziny. (...)
I jak sobie chwalisz/oceniasz takie zastosowania spożywcze?
Bo ponoć dla zdrowia człowieka lepiej mieć w ciele lekko zasadowe środowisko...
... a RO co by nie mówić, jest generalnie jednak bardziej kwaśna niż zasadowa... - masz do tego jakiś "mineralizator" czy łoicie czystą RO?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 12:38 a RO co by nie mówić, jest generalnie jednak bardziej kwaśna niż zasadowa...
nie. gdzie takie bajki wyczytałeś?
definicja neutralnego pH to czyste H2O (czyli RO z małym błędem)
Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal propozycja atrakcyjna :) Muszę się tylko zastanowić czy faktycznie będę używać. Wolałabym nie, ale nie wiem czy Proporczykowce wytrzymają bez. Pseudomugile by się ucieszyły. Podchodzę do tego jak pies do Jerza ;)
To się podłącza do kranu? Jak długo woda się zbiera (5l)?

@radmac ja bardzo nie chcę ro, tylko mi się wydaje, że muszę. Nie spodziewam się, ze mi zapał wzrośnie. Zero fascynacji. Zdecydowanie wolałabym nie uczyć się jak funkcjonuje filtr ro i te wszystkie membrany :(
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

radmac pisze: czwartek 07 kwie 2022, 13:59
denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 12:38 a RO co by nie mówić, jest generalnie jednak bardziej kwaśna niż zasadowa...
nie. gdzie takie bajki wyczytałeś?
definicja neutralnego pH to czyste H2O (czyli RO z małym błędem)
No może i bajki... a mierzyłeś co Ci wychodzi z membrany?
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: czwartek 07 kwie 2022, 15:22 @denkmal propozycja atrakcyjna :) Muszę się tylko zastanowić czy faktycznie będę używać. Wolałabym nie, ale nie wiem czy Proporczykowce wytrzymają bez. Pseudomugile by się ucieszyły. Podchodzę do tego jak pies do Jerza ;)
To się podłącza do kranu? Jak długo woda się zbiera (5l)?
Jak chcesz, to sprawdzę i Ci powiem :) Moment. Akurat będzie do żelazka :)
Ja podłączam pod baterię prysznicową.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: czwartek 07 kwie 2022, 15:22
Jak długo woda się zbiera (5l)?
Dobra - sprawdziłem - ale test niemiarodajny - tyle, że rzeczywisty - bo podłączam pod wyjście baterii prysznicowej - (takiej termostatycznej wielkiej - nie wiem czy ona czegoś nie ogranicza) .
Litr się uciurkał w około 12.5 minuty - to 5l ok godziny będzie się ciurkać (może być szybciej, jak masz wyższe ciśnienie).
To u mnie przez dobę uciurkałoby się ok 120l (sporo mniej niż deklaruje producent)

A jeśli chodzi o proporcje czystej do odpadu, to jest to tak mniej więcej: na całą szklankę odpadu, 1/3 szklanki RO.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

denkmal pisze:
radmac pisze: czwartek 07 kwie 2022, 13:59
denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 12:38 a RO co by nie mówić, jest generalnie jednak bardziej kwaśna niż zasadowa...
nie. gdzie takie bajki wyczytałeś?
definicja neutralnego pH to czyste H2O (czyli RO z małym błędem)
No może i bajki... a mierzyłeś co Ci wychodzi z membrany?
Jest różnica między tym co wychodzi z membrany a tym co wystawiłeś na działanie powietrza (zawierającego CO2...) a że gazy lubią się rozpuszczać w czystej wodzie, to to co mierzysz nie jest już czystym RO.
Wiem, czepiam się :)
Ale co do zasady RO nie jest kwasowe ale neutralne.

Wawariat

Wawariat
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

denkmal pisze: czwartek 07 kwie 2022, 12:38
Adams2121 pisze: czwartek 07 kwie 2022, 09:29 (...) Ja używam od kilku lat najtańszego filtra z dobrą membraną 150 gpd + 3 stopniowy system filtracji dla rodziny. (...)
I jak sobie chwalisz/oceniasz takie zastosowania spożywcze?
Bo ponoć dla zdrowia człowieka lepiej mieć w ciele lekko zasadowe środowisko...
... a RO co by nie mówić, jest generalnie jednak bardziej kwaśna niż zasadowa... - masz do tego jakiś "mineralizator" czy łoicie czystą RO?
Przed filtrem Ro mam 3 stopniowy system oczyszczania wody - korpusy 10 cali w układzie - 10 /5 /1 mikron - po tym etapie woda jest dla rodziny. Dopiero taka woda trafia u mnie do filtra Ro.
ODPOWIEDZ