Nawożenie EI - sposób inera

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Warto zaznaczyć na początku że niżej opisane sposoby sprawdziły się w moim akwarium (wtedy kiedy bawiłem się jeszcze w akwarium roślinne). Nie ma gwarancji, że efekt będzie taki sam w innym szkle. Jest to dość istotna informacja, która winna być brana pod uwagę wtedy kiedy chcemy zastosować czyjeś doświadczenia pod swoje potrzeby.

TESTY:
Korzystam tylko z testów kropelkowych JBL, a konkretnie NO3, PO4, PH 6 – 7,6, Kh i Gh (ostatnie dwa uzupełnienia). Innych moim zdaniem nie ma sensu kupować. Mierzalność Fe i K testami tej klasy jest w mojej opinii nie do końca wiarygodne. Kupno uzupełnień jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia. Instrukcje jak je wykonać można znaleźć bez problemu w Internecie. Testy robię zazwyczaj przed podmianą wody raz w tygodniu żeby sprawdzić ile rośliny pobrały przez tydzień PO4 i NO4 i w zależności od tych orientacyjnych parametrów dobieram nawożenie.

SOLE – jak rozpuszczać co gdzie i za ile:
Jakie sole:
MAKRO:
1) KNO3 -azot
2) K2SO4 - potas
3) KH2PO4 - fosfor
4) MgSO4 – magnez
Te rozrabiam i podaje w oddzielnych butelkach 500ml
MIKRO:
CSM+B – rozrabiam w butelce 500 ml (9g proszku na 100l akwarium)
Żelazo chelat Fe13%
http://www.holenderskie.pl/?m=6/a/kalkulator_pmdd_p

Kalkulator z http://palabras.pl/#/kalkulator należy uzupełnić pod to co wyjdzie z testów – jeśli z testów wyjdzie że np. NO3 jest na poziomie 30 ppm to należy pominąć nawożenie tą solą. Litraż akwarium – to wartość netto – np. akwarium 200l brutto będzie miało realnie 160 netto. Do policzenia wartości netto akwarium można użyć tego kalkulatora: https://az-led.pl/kalkulator-zbiornik/?cookie=yes
holenderskie.jpg
Palabras.jpg
Powyżej znajdują się kalkulatory, których używam do wyliczenia stężeń. Można je dowolnie dowolnie modyfikować pamiętając aby zachować stosunki między NO3 -> PO4 (mnie więcej w stosunku 10:1) i K do Mg (+/- 15:3)
Wszystkie sole rozpuszczam w wodzie RO. Do odmierzania proszku używam małej wagi jubilerskiej.
  • Dodatkowo:
W podłożu co jakiś czas umieszczam kapsułki nawozowe i kulki gliniano torfowe.

Dobrzej jest też sprawdzić poziom stężenia CO2 w wodzie. Do większego filtra mam podłączony reaktor naururowy DIY (u mnie filtrują dwa filtry zewnętrzne). Znając wartość kh można wyliczyć stężenie na tej stronie http://www.holenderskie.pl/?m=7/a/kalkulator_co2 Podane jest iż optymalne nasycenie powinno mieścić się między 15 a 25 ppm.

Jak nawożę:

Sobota – MAKRO podmiana 30% (Barr podaje że 50%) po zgaszeniu światła wieczorem 40ml z każdej butelki
Niedziela – MIKRO (CSM+B) – 30 ml + 5ml FE
Poniedziałek – Makro – 30 ml
Wtorek – Mikro j.w. + 5ml FE
Środa – Makro – 30ml
Czwartek – nie nawożę
Piątek – nie nawożę

Czyli: Łącznie podaje 100 ml tygodniowo nawozów co w sumie daje stężenia wyliczone w kalkulatorze + dawkę FE 10 ml dzielę na dwie po 5 ml w niedziele i we wtorek co w sumie ma dać stężenie policzone w kalkulatorze.
Przyjąłem zasadę, że nawożę wieczorem po zgaszeniu światła - bez wyjątków.
Mieszam „kranovit” z RO w proporcji 50:50 (z minimalną przewagą RO).

Światło:
Świetlówki (historycznie)
4x39W (Sylvania Aquastarr+ Grolux oraz 2xPhilips 865 6500k) świecę w dwóch sekcjach. Od 10:00 do 20:00 Aquastarr+Grolux i od 11:00 do 19:00 Philips, niektórzy świecą nawet po 12h ale uważam że to trochę za dużo.

Moje osobiste obserwacje:
Zmniejszenie podaży K spowodowało bardzo duży przyrost masy roślinnej co wskazywało by że nadmiar blokował przyswajanie innego ważnego pierwiastka, którego? Ciężko stwierdzić, zasadniczo wysokie K powoduje brak przyswajania Mg. Z innych spraw, wysokie NO3 powoduje w moim akwarium wysyp zielenic (głównie na przedniej szybie) oraz na liściach roślin, mogą pojawić się krasnorosty.

Jeśli ktoś chce się "bawić" w sole polecam lekturę artykułów Barr-a i stronę holenderskie.pl. Ciekawy jestem czy przy oświetleniu led stosując powyższą metodą można by osiągnąć podobne efekty.

Moje historyczne (nie istniejące już) akwarium w którym stosowałem powyższą metodę. Pod bazaltem (gradacja 1 - 3 mm) znajdowała się 4 cm warstwa ziemi plus kulki GT)
20170312_173637.jpg
20170312_173631.jpg
20170312_173623.jpg
A bleak garden to cry When my inamorato died...
ODPOWIEDZ