Sump

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

inerkoma pisze:
SHARK pisze: wtorek 21 wrz 2021, 22:45 odpowiedź na twoje pytanie o filtrację mechaniczną brzmi nie.
Czyli w zasadzie całość ogarnia pompa w sumpie. A jak jest z oczyszczaniem powierzchni wody z filmu białkowego? Przelew przez grzebień robi za skimmer?
Tak przelew przez grzebień robi za skimer.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

inerkoma pisze: wtorek 21 wrz 2021, 22:25 Zalety (przynajmniej w teorii) sumpa znam. Teraz zestaw dodatkowych pytań:

1) Czy w przypadku braku prądu woda wróci się wylotem do sumpa? Jeśli tak to jak temu zapobiec?
2) Jak z głośnością takiego rozwiązania? Pomijam problem z wyregulowaniem wody w kominie bo z tego co czytałem to jest główny czynnik wpływający na hałas. Akwarium stoi w miejscu w którym śpimy - musi mieścić się w akceptowalnych normach. Wiadomo - im ciszej tym lepiej.
3) Co z odparowaną wodą w komorze pompy? Wiem, że stosuje się dodatkowy zbiornik na dolewki nie mniej jednak ciekawi mnie w jaki sposób ma on zasilić w wodę tę komorę.
4) Czy możliwe jest, że miejsce w którym wywiercone są otwory będzie słabsze i coś strzeli? (wiem - pytanie z serii s-f ale jednak) :D
1) zawór zwrotny z czasem przestaje być szczelny. Problem najskuteczniej rozwiąże nawiercenie małego otworu w rurce zasilającej tuż pod powierzchnią wody w akwarium. Woda zostanie zassana tylko do poziomu tej dziurki.
2) głośność zależy tylko od regulacji. Ja trzymam wodę w kominie przy samej górze. Nic nie słychać.
3) automatyczna dolewka. Ja zrobiłem z czujnika poziomu, pompki 12v, zasilacza i przekaźnika od świateł z jakiegoś samochodu. Całość kosztowała może 6$ na Ali. Ważne tylko, żeby czujnik był w komorze pompy, bo tylko w niej w normalnych warunkach zmienia się poziom wody.
4) dużo czytałem, zanim zabrałem się za sump. W internecie pełno jest opisów wycieków z kubłów. O sumpach prawie nic i to nie dlatego, że tego typu filtracji jest mniej. Większość morskich leci na sumpach.
Załączniki
IMG_20210922_085819.jpg
IMG_20210922_085920.jpg
IMG_20210922_090347.jpg
IMG_20210922_090407.jpg
IMG_20210922_090433.jpg
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Dark - jaki litraż opędza Ci sump?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

inerkoma pisze: środa 22 wrz 2021, 12:49 @Dark - jaki litraż opędza Ci sump?
120x60x50 wys 360l
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Dark jakbyś miał ocenić sump vs filtr zewnętrzny to co mógł byś napisać? Plusy i minusy :)
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

inerkoma pisze: wtorek 28 wrz 2021, 13:10 ...ocenić sump vs filtr zewnętrzny to co mógł byś napisać? Plusy i minusy :)
Ponoć w filtrze zewn. kubełkowym w zależności od akości wkładów gdy obniżymy pH wody w akwarium mogą powstawać nierozpuszczalne gazy i "zapowietrzanie" się takiego filtra. W sampie proces odgazowywania jest "prawie natychmiastowy".
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

inerkoma pisze: wtorek 28 wrz 2021, 13:10 @Dark jakbyś miał ocenić sump vs filtr zewnętrzny to co mógł byś napisać? Plusy i minusy :)
Plusy.
Wszystko w sumie. W akwarium tylko komin, którego nie widać przy dobrym układzie roślin.
Pojemność jakiej nie da żaden kubeł. Łatwe czyszczenie. Do sumpa można dać roślinki i inne dewocjonalia na przechowanie. Do CO2 używam sera coś tam 1000 robi robotę lepiej niż cokolwiek innego, ale plastik chyba trzeciej kategorii. Bał bym się go używać gdyby nie fakt, że ewentualny wyciek zostanie w sumie. Moim zdaniem też
bezpieczeństwo. Jedyne uszczelki to te na przelotach, nawet jeśli coś z nich pocieknie, to jeśli dasz sump pod nimi, to i tak po rurze spłynie do sumpa. W kuble uszczelki, zaworki, coś przepływowego na wężu. Więcej słabych punktow. Cena. W moim przypadku sump wyszedł dużo taniej niż jeden kubeł, a na forum pisali, że może by było lepiej dwa
Minusy.
Główny to konieczność stelaża i brak miejsca pod akwarium.
Załączniki
Tu jest komin
Tu jest komin
ODPOWIEDZ