Mylone ryby

Doświadczenia i pytania dotyczące konkretnych gatunków ryb.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Piotr, pięknie dziękuję za wyjaśnienia i filmiki. :)

Nigdy nie miałem adolfoi, widywałem je tylko w cudzych akwariach. Miałem natomiast (i nadal mam) duplicareus i faktycznie, porównując je z adolfoi z Twojego filmu, doświadczone oko mogłoby je dość łatwo odróżnić. Ja takiego oka nie mam, ale wiem, że pewnie gdybym "siedział" w kiryskach, to bym się nauczył. Tak, jak na pierwszy rzut oka potrafię odróżnić samca krewetki od samicy, nawet bardzo młode osobniki, po samym kształcie ciała (oczywiście nie u wszystkich gatunków różnice są widoczne, nawet dla wprawnego oka). Kwestia doświadczenia i częstego obcowania ze zwierzętami. ;)
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Bathyaethiops breuseghemi oraz Bathyaethiops caudomaculatus są podobne do siebie.
Mylone są już przez handlarzy w Afryce. Jest podejrzenie że celowo są " mylone " żeby uzyskać większą cenę.
Bathyaethiops breuseghemi.jpg
Bathyaethiops breuseghemi.jpg (14.37 KiB) Przejrzano 4381 razy
Samce B. breuseghemi mają czerwoną plamkę przy płetwie grzbietowej .
Bathyaethiops_caudomaculatus_1.jpg
Bathyaethiops caudomaculatus
Jest również widoczna różnica w kształcie plamki na szypułce ogona.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Żeby osiągnąć lepszą cenę często Boraras urophthalmoides sprzedawane są jako Boraras brigittae.
Boraras urophthalmoides są rzadszymi , bardziej poszukiwanymi rybkami.
Boraras brigittae.jpg
Boraras brigittae.jpg (6.83 KiB) Przejrzano 4365 razy
Boraras brigittae na szypułce ogona ma mniejszą czarną kropkę , a ciało bardziej czerwone.
B. urophthalmoides.jpg
B. urophthalmoides.jpg (6.4 KiB) Przejrzano 4365 razy
Boraras urophthalmoides
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Różnice między Boraras - ami , mini rybkami widać dopiero gdy zestawimy wszystkie na jednej grafice.
Gdy są małe , jeszcze młode , gdy są zestresowane tak jak w sklepie mogą być łatwo pomylone.
genus_Boraras.jpg
Rodzaje Boraras
uonofu.sblo.jp
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

No i jeszcze dodam coś odnośnie kirysków - bardzo często mylone są kiryski lamparcie - Corydoras julii z dwoma innymi gatunkami - Corydoras trilineatus i Corydoras leopardus. Praktycznie wszystkie dostępne w handle sprzedawane jako "C. julii" to w rzeczywistości C. trilineatus. Różnica tymczasem jest dosyć wyraźna po przyjrzeniu się - C. julii ma na pysku kropki, podczas gdy C. trilineatus paski.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Miro pisze: środa 29 wrz 2021, 21:18 Różnice między Boraras - ami , mini rybkami widać dopiero gdy zestawimy wszystkie na jednej grafice.
Gdy są małe , jeszcze młode , gdy są zestresowane tak jak w sklepie mogą być łatwo pomylone.
To prawda. Zestresowane bardzo mocno się odbarwiają. Dwa razy w życiu kupowałem brygittae na giełdzie, młode ryby pakowane w worki po 20 sztuk. W momencie zakupu były tak bezbarwne, że ciężko było stwierdzić co to za gatunek. Musiałem uwierzyć sprzedawcy. Za pierwszym razem okazało się, że połowa to brygittae, połowa maculata. Za drugim połowa brygittae, połowa merah. Różnicę było widać dopiero po 2 tygodniach u mnie w zbiorniku, jak ryby się oswoiły z otoczeniem i wybarwiły. Za tym drugim razem byłem nawet miło zaskoczony, bo merah ciężko dostać a tu taka niespodzianka. ;)

Natomiast w dobrych warunkach nie ma z tym problemu. Ryby rozmnażają się u mnie regularnie i jeśli nie są zestresowane, to nawet u bardzo młodych widać wyraźnie wzór i nie ma problemów ze stwierdzeniem co się rozmnożyło. Tylko trzeba mieć dobry wzrok, bo narybek jest bardzo drobny. ;)
sibelius
Posty: 83
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 19:36
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Ja mam inne doświadczenia z mikrorazborami. Miałem. b. brygittae i z b. maculata trudno pomylić, bo jedna ma pasek, a druga kropkę i widać wyraźnie różnicę nawet, jak ryby niewybarwione, a maculata jeszcze jest wyraźnie
w części brzusznej "wyższa".
Pomylić natomiast łatwo b. brygittae i b. uropthalmoides jak są niewybarwione, ale ułatwieniem może być to, że u pierwszej pasek jest czarny i tak też "opalizuje", a u drugiej światło odbija się na zielono.
B. maculata i b. merah - tu są dopiero schody, bo rzeczywiście, dopiero po aklimatyzacji pojawia się u b. merah jaśniejsza otoczka wokół kropki, której to brak jest u maculaty.

A co do atrakcyjności: najładniejsze są brygidki!
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

" Czarny fantom tetra, Hyphessobrycon megalopterus, jest w rzeczywistości czerwony na wolności! Powody, dla których hodowano je w czarno-niebieskie formy (zwłaszcza samce) po przyniesieniu do akwarium , nie są do końca jasne, ale mogło to być odróżnienie ich od Hyphessobrycon eques, Serpae tetra. Oba gatunki zasiedlą się razem na wolności, jak widać na tym filmie. "

więcej ;
https://www.practicalfishkeeping.co.uk/ ... -the-wild/
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Pseudomugil Paskai i Luminatus.
Ryby bardzo do siebie podobne. Według akwa-mania.mud.pl Paskai i Luminatus to synonimy (w jednym miejscu tekstu), niemniej różnią się ilością promieni na płetwach i niebieskim paskiem na grzbiecie u Luminatusa (w drugim miejscu tekstu). To by znaczyło, że mam Luminatusy. W sklepach sprzedawane są jednak jako Pseudomugil Paskai (kupowane w dwóch sklepach w Warszawie).
Dodatkowo jest używana nazwa Pseudomugil Red Neon z dodatkiem raz to Paskai, a raz Luminatus. W Internecie jest to totalna mieszanka.
W innym artykule znalazłam potwierdzenie, że ryby różnią się od siebie wymienionymi powyżej cechami i zamieszkują inny obszar Papui Nowej Gwinei.

https://rainbowfish.angfaqld.org.au/luminatus.htm

https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... 2/58626-2/
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras narcissus oraz Corydoras arcuatus mają podobne umaszczenie .
Można je rozróżnić po budowie czaszki - pyszczka. Corydoras arcuatus ma bardziej zaokrągloną .
corydoras-narcissus-3.jpg
Corydoras narcissus
.
corydoras-arcuatus-peru3.jpg
Corydoras arcuatus
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras oiapoquensis oraz Corydoras condiscipulus są następnymi rybkami podobnymi do siebie .
corydoras_oiapoquensis1.jpg
Corydoras oiapoquensis
Jedyną widoczną różnicą miedzy nimi to długość pyska oraz wzór na płetwie ogonowej .
Corydoras condiscipulus.jpg
Corydoras condiscipulus
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Tęczanka Chilatherina sentaniensis oraz tęczanka Chilatherina fasciata często są mylone w sklepach akwarystycznych .
Chilatherina sentaniensis.jpg
Chilatherina sentaniensis

Tęczanka Ch. sentaniensis różni się od Ch. fasciata kształtem pyszczka oraz tym że Ch.s. ma 10 promieni na płetwie grzbietowej
a Ch. f. 12 - 14 promieni.
Chilatherina-fasciata-Neil-Armstrong-.jpg
Chilatherina fasciata Fot. Neil Armstrong
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras ourastigma i Corydoras similis również mogą być pomylone.
Corydoras ourastigma.jpg
Corydoras ourastigma.jpg (9.41 KiB) Przejrzano 4116 razy

Corydoras ourastigma ma wyraźnie długi pyszczek i jego ubarwienie jest szaro - czarne.
Natomiast u Corydoras similis dominuje kolor brązowy i pyszczek jest krótszy.
Corydoras similis.jpg
Corydoras similis.jpg (42.36 KiB) Przejrzano 4116 razy
Odmiana Corydoras similis występuje również w kolorze fioletu .
Corydoras similis 1.jpg
Corydoras similis kolorowa odmiana
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Często mylonymi mini rybkami są Eirmotus insignis i Eirmotus octozona
Eirmotus insignis.jpg
Eirmotus insignis
E . insignis ma kropki pomiędzy kreskami oraz osiąga max 3,2 cm .
Natomiast E .octozona osiąga długość 3,6 cm
Eirmotus octozona 1.jpg
Eirmotus octozona
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Otocinclus Vitatus i Otocinclus Affinis (a może więcej). Próbuję odróżnić te dwie ryby, proszę o pomoc i uwagi. W Internecie pełne zamieszanie, zarówno w opisach jak i na zdjęciach. Miałam trzy Otoski z Ketraba, w piątek dokupiłam cztery w Rogatku. Są to według mnie dwa różne rodzaje Otocinclus.
Otocinclus z Ketraba- pas nie zachodzi na płetwę ogonową, przerywany:
55FB19B2-23DD-4F74-857B-BF78B07FA220.jpeg
61FF2D8C-709C-4457-9F33-7AA8C631DAFE.jpeg
Otocinclus z Rogatka- pas ciągły, zachodzi na płetwę ogonową:
F4F959CB-1008-4063-820D-1A013EC2F451.jpeg
A0AF0681-458E-4DA7-97FD-BD847B331506.jpeg
A2523C97-F615-40CF-AA94-E31D3808DBFC.jpeg
https://domowe-akwarium.pl/ryby-akwario ... zyujsciowy:
„Otosek przyujściowy często jest mylony z Otoskiem szerokopasym (Otocinclus vittatus). Główne różnice to wielkość ryby, jaką może osiągnąć - otosek szerokopasy jest większy, dorasta do 5,5 cm. Druga różnica dotyczy czarnej pręgi przechodzącej wzdłuż boków ryby - pręga otoska przyujściowego jest zakończona u nasady ogona plamą w kształcie trójkąta i tam się kończy, u otoska szerokopasego pręga wyraźnie wychodzi na płetwę ogonową.”
W magazynie akwarium na zdjęciu Vittatusa jest mój Otosek z Ketraba ale w opisie ten z Rogatka lepiej pasuje (pas u Vittatusa zachodzi na płetwę ogonową).
https://magazynakwarium.pl/otocinclus-vittatus/:
„Wzdłuż linii bocznej biegnie dość szeroki, czarny pas przechodzący przez oko, przerywany i nieregularny na wysokości nasady płetwy ogonowej, ale zachodzący na tą płetwę (cecha diagnostyczna odróżniająca O. vittatus od innych gatunków z rodzaju Otocinclus).”
I jeszcze tu zupełnie odwrotny opis:
https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... -vittatus/
U Vittatusa „Wzdłuż całego ciała biegnie czarny pasek, kończąc się u nasady płetwy ogonowej rozlaną plamą„
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Teraz jeszcze zauważyłam, że osobniki z Ketraba mają jasny pasek powyżej ciemnego, a te z Rogatka nie mają.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: niedziela 17 paź 2021, 12:36Otoski z Ketraba,
a jakie - które to są ? Jest nazwa łacińska ? To chyba nazwa handlowa.
Gdzieś czytałem że w rzeczywistości prawdziwy O. affinis nie występuje w akwarystyce. Pod tą nazwą handlarze wstawiają podobne ryby.
Ponieważ O. affinis jest podobny do Otocinclus mariae , Otocinclus macrospilus i Otocinclus vittatus dlatego często te ryby są sprzedawane jako O.affinis. Te trzy rybki mają ubarwienie bardziej oparte na szarości a O. affinis ma ubarwienie oparte na barwie żółtobrunatnej.
Plamkę na ogonkach mają bardziej wyrażaną. O. affinis bardziej przypomina Corydoras niż gatunek Otocinclus.
Niektóre Otoski bardzo trudno odróżnić , dla przykładu

https://www.researchgate.net/figure/Cau ... _232713877
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wygląda na to, ze te ryby mylone są tak skutecznie, że nie da się już dociec co to za gatunek ;)
@Miro Otoski z Ketraba i z Rogatka sprzedawane są po prostu jako Otosek Przyujsciowy, jak we wszystkich sklepach. Według Rogatka jego to chyba Vittatus jest.
Ten z Ketraba ma taki wzór jak model B, czyli Hoppei.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

eva pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 09:06 Wygląda na to, ze te ryby mylone są tak skutecznie, że nie da się już dociec co to za gatunek ;)
@Miro Otoski z Ketraba i z Rogatka sprzedawane są po prostu jako Otosek Przyujsciowy, jak we wszystkich sklepach. Według Rogatka jego to chyba Vittatus jest.
Ten z Ketraba ma taki wzór jak model B, czyli Hoppei.
Jeżeli są do tego sporawe i zostały przewiezione z dostawą ~2 tygodnie temu to jest bardzo duża szansa ze to hoppei - ostatnie 2-3 miesiące nie były w ogóle osiągalne.
Masz informację o ich pochodzeniu / regionie występowania?

Nie jestem jakiś strasznym bywalcem sklepów, ale znam jeden sklep w Pruszkowie gdzie właściciel dzieli swoje otoski w zależności od odmiany i opisuje je zgodnie z wiedzą.
W momencie kiedy masz 3 zbiorniki z 3 różnymi odmianami, bo to chyba będzie odmiana, to wyróżnia się np. ta żółć o której wspominał Mirek.
Dodatkowo wyraźnie widać różnice w wielkości, np. hoppeie są zdecydowanie większe.

+ są kwestie poboczne jak tolerancja na temperaturę czy pH - tutaj każda odmiana się nieco różni preferencjami czy predyspozycją do aklimatyzacji
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Lucas tak, moje są zdecydowanie większe. Żółci nie obserwuję. Wyróżnia je też bardziej wzorzysty ogon. Kupowałam pod koniec zeszłego roku. Niestety sprzedawcy przeważnie nie wiedzą, albo nie chcą mówić o rejonie występowania rybek. O te Otoski akurat nie pytałam, ale o wiele innych ryb tak, bez skutku. Nie wiem dlaczego. Dla mnie to ważne i bardzo ciekawe informacje, skąd ryba pochodzi, z jakiego kraju przyjechała, czy z odłowu.
Tu o Hoppei i wyglądają tak jak moje.
https://www.planetcatfish.com/common/sp ... ies_id=804
Może wspólnymi siłami udało się nam (dzięki Lucasowi i Miro) nazwać przynajmniej jeden, Ketrabowy gatunek :)
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: poniedziałek 18 paź 2021, 09:06 Otoski z Ketraba i z Rogatka sprzedawane są po prostu jako Otosek Przyujsciowy,
nazwa otocinklus przyujściowy została nadana w 2001 r. rybkom które mierzą od 2,4 do 5,5 cm
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

„Grupa Corydoras elegans” - tak nazywają niektórzy eksperci rybki Corydoras podobne do siebie.
Grupa ta to Corydoras elegans , Corydoras undulatus , Corydoras nanus i Corydoras napoensis .
Corydoras-elegans..jpg
Corydoras elegans
Corydoras elegans dużą część swojego życia przeznacza na pływanie w grupach w otwartych wodach.
Lubi również spoczywać na roślinach.
Kolorystyka Corydoras Elegans jest bardzo zróżnicowana pod względem kolorów i wzorów w zależności od miejsca występowania.
Corydoras undulatus ,.jpg
Corydoras undulatus ,.jpg (92.75 KiB) Przejrzano 3929 razy

Corydoras undulatus różni się od C. elegans kształtem ciała , jest znacznie mnie wydłużony.
Corydoras-napoensis.jpg
Corydoras napoensis
Corydoras napoensis , patrząc na płetwę grzbietową samca widzimy wyraźną czarną część na górnej krawędzi .
Corydoras-nanus-Pic1.jpg
Corydoras nanus
Corydoras nanus , samce tej grupy maja mniej wzorów na plecach niż inne .
C . nanus jest najcieńszą rybą z tej grypy.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Danio aesculapii.jpg
Danio aesculapii
Danio aesculapii w zależności od stanu podniecenia i stresu jest podobny do Danio kerri i Danio dangila .
Danio Kerri.jpg
Danio Kerri.jpg (8.47 KiB) Przejrzano 3902 razy
Danio kerri
.
danio_dangila.jpg
Danio dangila
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Ten malutki kirysek Corydoras ortegai jest podobny do Corydoras panda oraz do Corydoras tukano .
corydorasortegai.jpg
Corydoras ortegai
Charakterystyczną cecha która odróżnia C . ortegai od swych kuzynów są rozdwojone końcówki wąsów .
corydoras-panda8.jpg
Corydoras panda
Ma czarną płetwę grzbietową
.
corydoras-tukano-paar.jpg
Corydoras tukano
Czarna plama przy płetwie ogonowej jest bardziej podłużna
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Epalzeorhynchos kalopterus , Crossocheilus oblongus , Garra cambodgiensis oraz Gyrinocheilus aymonieri to rybki które są podobne do siebie.
Epalzeorhynchos kalopterus.jpg
Epalzeorhynchos kalopterus.jpg (10.18 KiB) Przejrzano 3821 razy
Epalzeorhynchos kalopterus
Epalzeorhynchos kalopterus ma długi zwężający się korpus o zabarwieniu beżowym .
Na środku ma brunatną poziomą linię.
Crossocheilus oblongus ,.jpg
Crossocheilus oblongus
Crossocheilus oblongus jest jedyną rybą akwariową która zjada twardy czarny glon oraz uwielbia glon nitkowy.
, Garra cambodgiensis.jpg
Garra cambodgiensis
Garra cambodgiensis uwielbia zjadać biofilm z kamieni .
Gyrinocheilus aymonieri.jpg
Gyrinocheilus aymonieri.jpg (195.69 KiB) Przejrzano 3821 razy
Gyrinocheilus aymonieri
Gyrinocheilus aymonieri ma boki o zabarwieniu brązowym , z kilkoma ciemnymi plamami.
Brzuch jasny , grzbiet ciemny . Bardzo dobrze zjada glony.
Jest największą rybką , dorasta do + 20 cm.
ODPOWIEDZ