Stara woda

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

W najbliższym czasie likwiduję 300l. Chciałbym przechować wodę aby wystartować na niej nowe akwarium. Pytanie czy taka niefiltrowana, trzymana w plastikowych bańkach woda będzie się nadawać po miesiącu - półtora?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Nie nie nada się. Bakterie zdechną.

Lepiej będzie od kogoś nabyć drogą koleżeńską .
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Będę miał wodę z tzw. tymczasa no i dojrzały kubełek i turbo 2000 z wypełnioną syfem gąbką. Szkoda tej wody no ale trudno.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Moim zdaniem nada się, jeśli będzie w ruchu - musi być wymiana gazowa zapewniona, jakiś napowietrzacz albo jeszcze lepiej głowica. Bakteriami bym się specjalnie nie przejmował jeśli dasz potem dojrzały filtr.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@tencin no właśnie nie mam jak jej w taki sposób przetrzymać.. Chyba że bym beczkę skołował 200l i te Trubo 2000 razem z gąbką tam umieścił.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Jak dobrze pamiętam, masz RO. Moim zdaniem - bo udało mi się to podczas przeprowadzki - ważne jest przechowanie roślin, podłoża, dekoracji, filtrów - czyli wszystkiego poza całą wodą. Ja z 300 litrów przewiozłem jakieś 150 litrów, resztę na miejscu dopełniłem RO odpowiednio mineralizowaną i w odpowiedniej temperaturze.
I akwa śmiga jak ta lala. Nawet miałem nadzieje, że krasne znikną (bo je wcięło zaraz po transporcie) ale po trzech tygodniach zaczęły dziady wracać. Więc to taka przeciągnięta w czasie duża podmiana.
ok, u Ciebie będzie przeciągnięta na miesiąc lub więcej, ale nie powinno być problemu (IMHO oczywiście)
Wawariat
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Rośliny będą w tymczasowym akwarium z rybami. Piach niestety muszę wyjąć cały. I będzie on poza akwarium. To będzie pełen restart. Nie mam jeszcze nowego szkła więc prócz ryb, 100l starej wody w której będą one pływać, roślin ze starego szkła, filtrów nic więcej nie będzie. Beczki nie mam za bardzo gdzie wstawić żeby filtrować starą wodę. Mam trochę bakterii na start od Prodibio, dwa dojrzałe filtry no i te wodę w której będą pływać ryby.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Piachu chociaż trochę przerzuć do tymczasowego akwa. Resztę przepłucz, wysusz, odataw gdzieś na przeczekanie.
Do nowego baniaka i tak bedziesz musiał dodać piachu, więc dodasz ten i nowy. Stary w tymczasowym posłuży za starter.

Wawariat

Wawariat
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Dokładnie jak radmac napisał - wsyp podłoże do tych 100l choć parę kg. 100l wody z rybami ci wystarczy na start nowego - potem dolejesz tyle ile będziesz potrzebował.

Ryby ogólnie lubią świeżą wodę. To je stymuluje, pobudza.
michal_j
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 09 maja 2021, 11:27
2
Lokalizacja: Ursynów
Imię: Michał
Has thanked: 4 times

Jeśli będziesz miał 100l wody, żywy piach i jakiś żywy filtr to wystartujesz bez żadnych problemów.

Suchy piach na spód, ten żywy ze 100l na wierzch i zalewaj.

To będzie efekt taki jakbyś zrobił w zbiorniku duża podmianę rzędu 70-80%.
ODPOWIEDZ