Claro 300 czy Aquael fan mini plus

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Diversa Claro 300 to mały filtr wewnętrzny 300l/h. W środku mała gąbeczka (naprawdę minimalna, 6,5 cm/3cm/2cm). Deszczownica 10 cm. Rozważam taki filtr do akwarium 37 litrów z bojownikiem, który potrzebuje minimalnego ruchu wody. Z jednej strony słaba to będzie filtracja i obawiam się o jakość wody. Czy taka filtracja wystarczy? Mam ten filtr (dołączony do zestawu akwarium Diversa). Rozważam też Aquael Fan Mini Plus z wydajnością 260 l/h (mniejsza od claro), ale z dołączoną przeze mnie większa gąbeczką.
Jeśli nie to, to już nie wiem co. Jak połączyć w miarę wydajną filtrację, ze słabym ruchem wody?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Claro powinno być ok. Mam w krewetkarium. Dla samego bojka ok. Dorzucisz dużo roślin pływających to powinno być ok.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Ja w 33l używam chińczyka hj311, spokojnie daje radę (przy takim niewielkim ruchu wody wszystko sobie osiada, a nie pływa w toni. ;)
Te małe Claro to moim zdaniem tylko jedną wadę mają: brak przyssawki na dole koszyka, przez co potrafią się przekrzywić i paskudnie rezonować. Poza tym świetnie sobie poradzi w takim akwarium.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

eva pisze: sobota 16 paź 2021, 19:34 Jak połączyć w miarę wydajną filtrację, ze słabym ruchem wody?
https://allegro.pl/oferta/filtr-akwario ... 1300270195
Ma regulację (działa) - fajne połączenie kaskady z zewnętrznym .
Posiadam go od ok. roku = jestem z niego zadowolony ( akwa 45 L )
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@ahr @Jarzy dzięki. Chyba spróbuję z claro. Fan mini plus mnie nęci, bo ma większą gąbkę i jest zaszczepiony bakteriami. Włożę dwa na czas dojrzewania, a potem zostawię claro.
@krasnal dzięki, ciekawy filtr, zapamiętam go sobie. To akwarium ma akurat pokrywę, więc by nie pasował.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Z czasem przyssawki się wyrobią i nje będą trzymać się szkła. Przy samym bojku w zasadzie potrzebujesz tylko ruchu wody. Ani on specjalnie nie brudzi ani nie wymaga napowietrzania. Prąd wody możesz np. zasłonić jakaś dekoracją. W moim (wkrótce do zlikwidowania) krewetkarium 30l Claro dmucha na ceramiczną wieżę dla krewetek.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Circulator 500 i duża gąbka.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 filtracje na pewno zrobi dobrą. Tylko czy taki filtr by nie sponiewierał bojka?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Po włączeniu samego claro 300 dość mocno leci woda deszczownicą. Ustawiłam na szybkę i trochę do góry, ale nie wiem czy to wystarczy. Zmniejszenie przepływu niewiele daje. Efekt jest taki, że jest niewielki ruch tafli (dalej, tam gdzie rośliny wodne, właściwie już nie ma). Jest też niewielki ruch niektórych roślin na górze akwarium. To bardzo mało w porównaniu z tradycyjnym filtrem z napowietrzaczem, ale nie wiem czy nie za dużo jak dla bojownika. Nie chce go wprowadzać w stres, bo on nie zna ruchu wody, był przetrzymywany bez filtra. Nie mam jak zasłonić dekoracją bo nie mam tak wysokich dekoracji. Rośliny z czasem porosną. Czy powinnam już teraz obciąć ząbek wirnika, czy poczekać jak to będzie wyglądało z bojownikiem? Po czym poznam, że ruch za duży? Tutaj nie mam naprawdę żadnej intuicji i każda porada mi się przyda.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: wtorek 09 lis 2021, 09:15 zy powinnam już teraz obciąć ząbek wirnika,
popsuć zawsze zdążysz .
Wpuść i obserwuj .
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Znajdzie sobie miejsce gdzie się schować jak mu będzie za szybko świat wirował.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Miro @ahr dzięki. W tym sklepie Flower fish są raczej antyfiltrowi i na filmach straszą konsekwencjami dla Bojka. Może te ich rybki delikatniejsze są, nie wiem. Mam nadzieję, że w akwarium 50/25/30 będą tereny bez prądu wody. Mąż mi też podsunął pewien pomysł. Okręcić deszczownicę watą filtracyjną, żeby woda się sączyła a nie lała. Co o tym myślicie? Filtr się nie przyblokuje, nie będzie miało negatywnego wpływu na pracę filtra?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

A może deszczownicę skieruj do góry ?
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Dokładnie jak pisze Miro, ustawiasz deszczownicę jakieś 30 stopni odchylenia od pionu, zanurzasz filtr głębiej (żeby nie waliło wodą o pokrywę ;)), masz lekki ruch tafli i prawie żaden ruch wody w zbiorniku.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Moje obawy o dyskomfort Bojka w związku z prądem wody nie potwierdziły się. Ryba cyklicznie robi sobie prysznic nad wylotem deszczownicy. Pływa w tą i w tamtą dla przyjemności najwyraźniej. Widziałam coś takiego kiedyś na youtubie. Inna osoba miała Bojownika dlugopłetwego, który też specjalnie wlatywał w strumień wody z deszczownicy, a nawet na niej siedział.
ODPOWIEDZ