Akwa 720l

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

mam podejrzenia ze to mrozona ochotka...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

mario_s pisze: środa 06 lip 2022, 13:20 no troche na to wyglada, kilka sie przenioslo w drugi kat akwarium i tam jest cień
Jeżeli ryby mają białe plamy i chowają się przed światłem to znaczy że mogą mieć pleśniawkę .
Ten pasożyt rozrasta się przy świetle , to boli rybę .
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s to by była dobra wiadomość. Pleśniawkę daje się leczyć np. Mycoforte. Leczenie columnaris, które wygląda podobnie to raczej beznadzieja.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@Miro dzieki, widzialem Twoj post z przed wielu lat w innym miejscu :), ewidentnie kosiarki sie chowaja. I onie sie martwie bo to stado 8 sztuk tam przesiaduje w tym i duze.

Generalnie po nocy dzisiaj tylko 1 denisona dolaczyla a tak wczoraj byt pogrom, 5 denisona do gory brzuchem, one jadly duzo mrozonki..,. Denisona tak jakby byly paralizowane stopniowo.. Ze stada 10szt, zostaly 2. Karmie teraz tylko suchym i spirulina. Oprocz nich ze 2 kosiarki padly no i standardowo kardynalek ale ten przez temp itp.

Silver fox zaczely plywac smielej ale lubia sie potrzec. Na te chwile jedna plamke biala ma brzanka ssaca ale te zeruja i korzystaja ze inne nie jedza...

@eva dzisiaj bede mial wiecej czasu to sie przyjrze chemi jakies ktora dziala bez podnoszenia temperatury itp.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s z tego co czytam, pleśniawka, czyli grzyb, rozwija się zazwyczaj powoli, na pojedynczych osobnikach, a takie szybkie zgony to raczej bakteria. Jednak nie miałam nigdy w akwarium pleśniawki. Może ktoś miał i się wypowie. Są też leki, które działają na jedno i drugie. Chyba to już trzeba całe akwarium leczyć.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

nie wiem, albo sa jakies wystraszone... siedza na filtrze garra panda, kosiarka i przylga... i tutaj troche swiatlo swieci...
125f6b7b-d408-4a04-a150-860ca69db040.jpg
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

niemrawo wyglądają, ospa czy pleśniawka a moze 2in1?
20220707_191639.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s dlaczego ospa? Mają białe kropki? Pleśniawka to większe plamy. Dr Konarski może zbadać (pokroić) rybę z plamami, ale też jak mu opiszesz objawy i pokażesz zdjęcia reszty to jest szansa, że zrozumie o co chodzi.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@eva juz sie dowiedzialem ze ospa nie atakuje w niskich temperaturach. To jakas bakteria musi byc.

Potrzebuje sugestii co zrobic - mam preperat Bactocaps C Zoolek ale nie moge znalezc nigdzie info czy on wytnie przy okazji slimaki. Czy ktoś go stosował?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s ja stosowałam Bactoforte S, to chyba coś podobnego. Miałam tylko małe zatoczki i nic im się nie stało. Nie wiem jak by zareagowały duże ślimaki. Przetrwały natomiast krewetki red cherry, nawet maluśkie i to po większej dawce niż zaleca producent. Ponieważ nie pomagało weterynarz zalecił wtedy:
„ żeby w razie nawrotów choroby zastosować właśnie baktoforte S ale w większej dawce niż ja stosowałam. 1 tabl na 30 l wody (zamiast na 50) i kolejno 5 dawek (a nie dwie), co dwa dni podmiana 50% wody i kolejna dawka.
Zapytałam go też o światło i karmienie podczas kuracji baktoforte S. Specyfik jest wrażliwy na światło, więc lepiej zgasić. Karmić można, byle nie za dużo.”
Taka dawka jak zalecił okazała się jednak zabójcza dla niektórych ryb. Lepiej chyba zastosować tak jak na opakowaniu, lub niewiele więcej.
Tutaj wątek o leczeniu Bactoforte S u mnie:
viewtopic.php?t=790
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: piątek 08 lip 2022, 17:21 @eva juz sie dowiedzialem ze ospa nie atakuje w niskich temperaturach.
Jak to? Często ospa atakuje ryby gdy nagle spadnie temperatura, np. zimą gdy grzałka wysiądzie. Tylko wtedy ryby mają wiele białych kropek, a nie jedną plamę.

@Miro miałeś pleśniawkę u rybek? To są szybkie, masowe zgony, czy powolne (jak można przeczytać)?
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@eva tak, ospa - gwałtowne zmiany temperatury. U mnie w akwa takich zmian nie ma a niska stabilna temperatura powoduje jeszcze mniejsze szanse na ospe.

Ale np. ryby ktore padly w wiekszosci nie mialy plam, cos od srodka je zabija.Dzisiaj ostatnia Denisona z 10szt padła. Te ryby najszybciej zareagowaly a max temp jaka byla w akwa przez kilkanascie godzin to 25.3 tydzien temu. Te ryby jadly duzo ochotki i dlatego podejrzewam ze jednak cos z jedzeniem przyszlo.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s kuriacja bactocapsem wydaje się mieć najwięcej sensu. Raczej bakteria. Strasznie szybko Twoje rybki padają. Trzymam kciuki, żeby pomogło!
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: piątek 08 lip 2022, 18:10 @Miro miałeś pleśniawkę u rybek?
100 lat temu. Mało co pamiętam.
Ale wiem że ryby cierpią bo " pleśń " wrasta w środek.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@eva polałem 12 kapsułek na 600l wody czyli całe opakowanie. Podobno ma działać 48h. Jutro zrobie testy na amoniak bo niewiadoma w jakim stopniu ten specyfik wpłynie na biologie w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s polecam bakterie microbe lift special blend. U mnie błyskawicznie pomagają na brak bakterii. Jak miałam zatrucie ryb NO2 to jedna podmiana wody i bakterie wystarczyły, żeby się wszystko wyprostowało w dwa dni (NO2 z 0,25 do zera). Najlepiej dać profilaktycznie zanim jeszcze coś wystąpi.
Mi bakterie nitryfikacyjne nie padły po tej końskiej dawce Bactoforte. Za to rośliny już tak. Sądzę, że po standardowej nie byłoby takiej katastrofy ekologicznej.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@mario_s Po bakterie przyjedź do mnie. Mój kubek nie był czyszczony od ponad 2 lat. Parę litrów szamba gwarantowane. Problem azotu zniknie w 1 dzień.
Special Blend ma dobrą prasę jak coś,ale żywej gnojówki nic nie przebije.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s jakby co to brud z filtra znajdzie się i u mnie. Ale chyba masz w drugim, mniejszym akwarium swój brud? Jeśli tak, to można po leczeniu i wymianie wody wycisnąć trochę profilaktycznie.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

szybki test paskowy na NO2 wykazał zmianę. Jeszcze z 8h i zaczynam podmianę robić ze 30% czyli 200litrów i wkładam węgiel aktywowany do kubła. Co do bakterii mam jakies jeszcze, jak bedzie słabo to się odezwę, dzięki!

jak narazie kolejne ryby nie padły ale i tak "pustawo" się zrobiło.. i pojawiły się nitki (kosiarek znacznie mniej no i nie żerują). Dobrze, że rogatka zostawialem.

@eva małego akwa nie uruchomiłem jeszcze...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@mario_s Nie czekaj na dramat. Zaradź mu za wczasy. Wpadnij do mnie.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

hehe, podmieniłem wody około 200l czyli ~30% i temperatura wody mi podskoczyła w akwa z 21.5 na 22.2 :D, taka to zimna woda obecnie jest...

niby testy wykazały NO2=0, NH3=0... Sporo rogatka jest, nawet go dzisiaj podzielilem na wiecej odnóg.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Do wyciągania azotu, fosforu i innych makro i mikro najlepsza rzęsa wodna. Rzęsa podwaja biomasę co kilkanaście godzin, a rogatek max. 10% na dobę. W razie czego służę i rzęsą i rogatkiem :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s nie podejrzewam, żeby były dalsze kłopoty z NO2, NH3. Dobrze, że wróciło do normy. Mam nadzieje, że uda się uratować resztę rybek dzięki leczeniu. Dawaj znać jak działa kuracja.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@zzyx te roslinki rowniez mam, ostatnio zwlaszcza sie rozmnożyły bo nurzaniec strasznie się rozrósł, położył na tafli i spowolnił znacznie taflę wielu miejscach. Do tego nawet pistia się rozmnożyła co przy moim chłodzeniu (wieje im w liście) jest zaskakujące bo podobno lubią ciepło :)

@eva jak narazie nie ma nowych strat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s u mnie Pistia w cieple zdechła. Pewnie przez pokrywę i skraplanie. Widać to skraplanie jest dla niej gorsze niż temperatura.
Natomiast nurzaniec od @Jarzy (tylko ten od Jerzego) to jakiś mutant ;) Rośnie szybciej niż rzęsa wodna. Szybciej niż rogatek. Szybciej niż wszystko co żyje… ;)
ODPOWIEDZ