Porównanie nawozu gotowego vs sole.

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
cob_ra
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2021, 20:54
2
Imię: Marek
Been thanked: 15 times

Witam Was.

Chciałbym odnieść się do sposobu nawożenia moich akwarii.

Pierwszy baniak, który prowadziłem (160l i 450l) było oparte na piachu i nawożeniu solami woda RO. Nie powiem efekty były. To było kilkanaście lat temu. Miałem więcej czasu. Przed podmianami testy, rozrabianie soli. Woda RO. Zabawy było więcej, czasami były wzloty i upadki. Było dobrze, były glony, czasami sinica. Radziłem sobie.


Ale wraz z postawieniem baniaka już w nowym domu podszedłem do tego inaczej i znów skąpstwo. Ale stwierdziłem, że może dalej warto przyoszczędzić i pierwszy start październik 2020 był na podłożu piasek ceramiczny, i substrat+sole. Nie wiem co mnie skłoniło do tego, ale dla mnie skończyło się to kiepsko.
Jednym z powodów pójścia w aktywne i nawóz all in one była Marcela i jej akwaria. Decyzja zapadła na początku tego roku. Zmiana systemu.

To był chyba strzał w 10. Zaczęło się od całkowitej zmiany. Zakup podłoża jak niektórzy pewnie czytali mój temat na mastersoil. Z nawozu gotowego wybrałem znów to co ma Marcela czyli Masterline. Padło na Golden. Wiem, że ona też zmieniała na APT complete i ja też jedną butelkę użyłem.

Ale do sedna.
Prowadzenie zbiornika na podłożu aktywnym i powrocie do Masterline -nadal uważam, że było warto. Zbiornik prowadzi się bezproblemowo, nie ma glonów, rośliny rosną. Chociaż przez miesiące limitowałem nawożenie względem tego co było na butelce. Od kilku dni zacząłem podawać dawki jak pisze producent 1ml/30l. Zobaczymy efekt końcowy.


Co mi to dało, a dało chyba sporo jak na amatora, tzn. nie robię testów od miesięcy, nie znam parametrów zbiornika a wszystko ze sobą współgra, oczywiście są jakieś tam niedociągnięcia. Ale mi to pasuje, spędzam mniej czasu na utrzymaniu zbiornika. A u mnie jest go mało patrząc na to co wokół się dzieje.

W tym temacie chciałbym pochwalić Masterline za moje wyniki z roślinami. Może to będzie odebrane jako reklama ich, może nie. Ale ja uważam, że jeśli coś jest dobre i się sprawdza należy przekazywać innym użytkownikom, że i im uda się osiągnąć coś co np. mnie się udało?
ODPOWIEDZ