[450l] Środowiskowe akwarium inera

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Chciałem Wam przedstawić mój nowy nabytek. Akwarium przejąłem od naszego forumowego kolegi @SHARK, któremu chciałbym w tym miejscu podziękować za kompleksową pomoc w jego uruchomieniu :)
Aranżacja została w zasadzie przeniesiona ze swojego poprzednika. Docelowo chcę aby trzeci plan był wypełniony Echinodorus Palaefolius, których w sumie jest 6 szt. Zastosowałem nieco inny piasek (mix drobnego z grubym) a pod nim znalazł się Diversa Nutri Plant. To także moja pierwsza przygoda z sumpem. Oświetlenie bez zmian, belka DIY power led na podzespołach AQma. Głównymi bohaterami tego szkła będą Pterophyllum Leopoldi. Jeśli zaś chodzi o resztę obsady na chwilę obecną zostaje stara ekipa.

Ryby:
Hyphessobrycon Sweglesi +/- 40 szt
Sturisomatichthys Aureus 8 szt.
Corydoras Paleatus +/-15 szt
Pterophyllum Leopoldi 6+6 szt - docelowa ilość w zbiorniku.

Rośliny:
Echinodorus sp.
Hydrocotyle Leucocephala - niebawem dołączy
Echinodorus Palaefolius
Echinodorus Tenellus
Ceratophyllum demersum

Technika:
Sump 120l, powrót rozdzielony na dwa Loc - Line
Pompa Jebao DCP 5000M
Eheim StreamOn 4000+
Eheim e Thermocontrol 250W
Eheim e Thermocontrol 75W
Belka DIY power led - 104W
CO2 + Reaktor Aqua Medica 1000+Komputer uPh-02+Sonda Hydromet - całość docelowo będzie napędzana Eheim CompactOn 1000
Automatyczna dolewka Levelautomatic EYE Aqua-Trend

Elementy aranżacji:
Korzenie torfowe
Lignit

Podłoże:
Diversa Nutri Plant 18l
Piasek z poprzedniego akwarium wymieszany z piaskiem o grubszej gradacji.

A tak się prezentuje całość. Jeszcze bez ryb bo akwarium musi dojrzeć. "Bebechów pod" nie pokazuję, chyba że kogoś będzie to bardzo interesować :P

14.jpg
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Czekałem aż zdradzisz coś z nowego baniaka :)
Zapowiada się bardzo dobrze. Uwielbiałem Twoje poprzednie akwarium, a nowe wydaje się iść w tym samym dobrym kierunku.
Co do aranżacji to mi się podoba, ale dałbym jakiś jeden korzeń (nie musi być szczególnie duży) ale taki żeby sięgał tafli. To by przełamało troszkę poziome linie jakie widzę patrząc na to akwarium.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 z tym korzeniem to nie jest w cale zły pomysł ale... nie mam chwilowo takiego na stanie. Jak 3 plan "ruszy" prawy bok akwarium zmieni się.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Po lewej ten korzeń.😉zasłaniający lokline'a i trochę Żabieniece - aby wyrastała zza korzenia 😉
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Nie ma za co, cieszę się, że zbiornik trafił w dobre ręce. Pracę którą @inerkoma włożył w obudowanie widać gołym okiem (wysoko zawiesił poprzeczkę :) ). Już teraz zbiornik robi piorunujące wrażenie a jak już zarośnie i trafią do niego ryby Leopoldy i reszta obsady będzie petarda.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Wygląda bardzo znajomo. Myślałem, że przy zmianie szkła będzie szaleństwo :)

To oczywiście nie jest żadna krytyka, bo Twoje akwarium w starym wydaniu, uważałem za jedno z ładniejszych na forum i pewnie tak samo będzie tym razem.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@GrandeOW looz :)

W ogóle nawet nie brałem pod uwagę jakiejś radykalnej zmiany. Od początku miało być jak poprzednio przy czym z nieco większą ilością miejsca i innym podłożem. Niestety zbyt drobny piasek mocno utrudniał rozwój roślin, a zwłaszcza ich korzeni. Ogólnie bardzo lubiłem aranżację z [300l], to co teraz będzie to wersja rozwojowa poprzednika z ukierunkowaniem na Pterophyllum Leopoldi. Myślałem jeszcze nad dodaniem drugiej, niewielkiej ławicy Characidae. Kiedyś pływały u mnie Pristella Maxillaris i nie wiem czy w jakimś momencie nie dołączą do starej ekipy.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Druga ławica to w moim odczuciu świetny pomysł, byle kontrastującą kolorem ale i kształtem ciała od bystrzyków które masz - może drobnoustki lub rodostomusy.
A jeśli chodzi o aranżacje pod leopoldy, to ja bym dał więcej korzeni pionowych. Jakoś żaglowce zawsze mi się najlepiej kojarzyły z takimi lasami zalanych pni/korzeni, wiesz o czym mówię? Jest wtedy więcej przeszkód wizualnych, ryby mają więcej osłon i możliwość dzielenia terytoriów.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 wiem, wiem - nie mam póki co takich badyli. Podoba mi się Hyphessobrycon Columbianus ale Hemigrammus Rhodostomus też jest godzien uwagi :)
A bleak garden to cry When my inamorato died...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@inerkoma wygląda znajomo i elegancko :) Na razie wrażenie, że trochę pusto, ale jak rośliny porosną to pewnie będzie inaczej.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Dziś przełożyłem ryby. Nastąpiło też kilka zmian w aranżacji.
1638130230367.jpg
1638130230357.jpg
1638130230351.jpg
1638130230341.jpg
1638130230330.jpg
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

inerkoma pisze: niedziela 28 lis 2021, 21:26 Nastąpiło też kilka zmian w aranżacji
Trochę "wiatrołomu" wpadło do wody .
Awatar użytkownika
Gbr
Posty: 60
Rejestracja: sobota 18 wrz 2021, 22:41
2
Lokalizacja: 42-200
Imię: Gabriel
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Wystrój pod barwniaka szmaragdowego nigeria red.
ogerbod meigorw tsej ezspel
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Fajna aranżacja. Zawsze zastanawiam się, skąd wy bierzecie te fajne korzenie.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Gbr pisze: niedziela 28 lis 2021, 23:40 Wystrój pod barwniaka szmaragdowego nigeria red.
Ciekawe ryby.
Jarzy pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 00:09 Fajna aranżacja. Zawsze zastanawiam się, skąd wy bierzecie te fajne korzenie.
Korzenie są z Wisły.

Ryby po wpuszczeniu do akwarium w zasadzie po chwilowej dezorientacji szybko się zaaklimatyzowały. W pierwszej kolejności przybędą Pterophyllum Leopoldi . Aktualnie jest ich 6. Zastanawiam się ile docelowo ich wpuścić: 10 czy 12. Co myślicie?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

No i fantastycznie, jest bajeczka po prostu :) Bardzo mi się to akwarium podoba.
Jeśli tylko mógłbym wyrazić jedno małe zastrzeżenie - jakby może korzeń (zwłaszcza ten po prawej) podczepić/podwiesić do czegoś nad taflą wody, żeby nie było widać jego końca. Wtedy byłby efekt jakby te korzenie były częścią jakiegoś drzewa rosnącego gdzieś tam hen-hen w górze, moim zdaniem dodało by to naturalności :)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Limak86 pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 08:26 No i fantastycznie, jest bajeczka po prostu :) Bardzo mi się to akwarium podoba.
Jeśli tylko mógłbym wyrazić jedno małe zastrzeżenie - jakby może korzeń (zwłaszcza ten po prawej) podczepić/podwiesić do czegoś nad taflą wody, żeby nie było widać jego końca. Wtedy byłby efekt jakby te korzenie były częścią jakiegoś drzewa rosnącego gdzieś tam hen-hen w górze, moim zdaniem dodało by to naturalności :)
Jest taki plan. Myślałem wstępnie o zrobieniu uchwytów z plexi i wkręceniu ich śrubami nylonowymi w korzeń. Oparł bym je wtedy o wzmocnienie.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@inerkoma więcej korzeni-super efekt. Docelowo bardzo fajnie wygląda, a po podwieszeniu korzenia to już będzie idealnie :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Nice teraz to wygląda extra. A jak leopoldki nadal chowają się czy już odważnie z przodu?
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

SHARK pisze: poniedziałek 29 lis 2021, 09:50 Nice teraz to wygląda extra. A jak leopoldki nadal chowają się czy już odważnie z przodu?
Ciekawa sprawa z nimi jest. W poprzednim akwarium na początku były dość widoczne. Następnie się coś zmieniło i większość dni siedziały schowane w roślinach. Teraz też ich jeszcze nie widać. Zazwyczaj wypływają pod wieczór w momencie gdy lampa powoli zaczyna gasnąć.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jedna rzecz która mnie teraz naszła.
Czy zauważyłeś aby któraś ze sturi klinowała się między korzeniami ???
One nie potrafią się cofnąć. Najładniejsza samica tak mi poszła kiedyś. Weszła do groty dla zbrojników. Dużo korzeni typu wierzba mandżurska i podobne które tworzą pułapki są niebezpieczne akurat dla nich. Zwróć na to uwagę.

Z tego powodu są u mnie tylko duże korzenie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze:Jedna rzecz która mnie teraz naszła.
Czy zauważyłeś aby któraś ze sturi klinowała się między korzeniami ???
One nie potrafią się cofnąć. Najładniejsza samica tak mi poszła kiedyś. Weszła do groty dla zbrojników. Dużo korzeni typu wierzba mandżurska i podobne które tworzą pułapki są niebezpieczne akurat dla nich. Zwróć na to uwagę.

Z tego powodu są u mnie tylko duże korzenie.
Taa, miałem taki przypadek. 4 tygodnie temu. KaplicaObrazek

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Adams2121 nie mailem sytuacji o której piszesz a trzymam Sturi z korzeniami już od kilku lat. Zwrócę jednak bacznie uwagę na to o czym napisałeś.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

U mnie weszła do groty - 15 cm coś około. I z tą grota całe akwarium pokonała - śmiertelnie, ja nie wiem ile czasu to trwało, zobaczyłem po powrocie

One nie potrafią się cofnąć, obrócić -jak nie zbrojniki. Ancistrus potrafi się w grocie zawrócić.
ODPOWIEDZ