[30L] razborki

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Nie wiem jak to się stało, że nigdy nie pokazałem tego małego zbiorniczka, mimo że stoi u mnie już ponad 2 lata i jest jednym z moich ulubionych. Kiedyś chyba na starym forum wrzuciłem zdjęcie przy okazji jakiegoś tematu o BW, ale nie opisywałem co to za zbiornik.

No więc szybki opis:
- Mała kostka Aquael 30L ze starego zestawu Shrimp Set
- Oświetlenie Aquael Lddy Smart, również z tego zestawu
- Grzałka Sera 50W
- Filtr JBL CristalProfi e402 greenline zasypany głównie Matrixem, filtr zdławiony tak, żeby przepływ był minimalny i prawie niewyczuwalny (kiedyś w tym zbiorniku pracował Aquael Multikani, ale dawał zbyt mocny przepływ, więc wyleciał)
- Jako podłoże bardzo drobny, biały piasek gradacji 0 (nie znam producenta, piasek testowałem i nie wpływa na parametry wody)
- Dekoracja to krzemienne otoczaki i dużo drewna - głównie gałęzie brzozy i sosny, zalane bez żadnego przygotowania, prosto z lasu ;)
- Na dnie zawsze sporo liści, używam głównie liści brzozy, bo są drobne i pasują do tego zbiornika
- Temperatura 26-27C
- Woda to RO mineralizowane solami dla krewetek Dennerle Bee Salt GH+, do twardości około 3 GH
- Odczyn wody około 5,5 pH
- Przy podmianach dodaję nieco AZOO Plus Tripple Black Water i jest to jedyny preparat, jakiego używam w tym zbiorniku.

W akwarium mieszka około 15 stuk razborek Boraras brigittae i Boraras merah. Nie wiem dokładnie ile ich jest, bo co jakiś czas pojawiają się niewielkie ilości narybku. Nie pilnuję tego, więc narybku jest niewiele - jednorazowo przeważnie 1-2 sztuki. Stadko utrzymuje więc liczebność samo z siebie. Około pół roku temu kupiłem kilka młodych ryb żeby "odświeżyć krew", to było jedyne "dorybienie" w historii tego zbiornika.
Akwarium jest w zasadzie bezobsługowe. Glony i sinice się w nim nie pojawiają, poza glonami obrastającymi drewno, ale one są cały czas w stałej ilości i tylko dodają naturalności. Ryby karmię dwa razy dziennie. Jeden posiłek to zawsze nicienie bananowe (razborki je uwielbiają), drugi to pokarmy pyłowe (Hikari First Bites, Tropical Pro Defence Micro) i drobno pokruszone pokarmy ogólne (Tropical Soft Line, Hikari Micro Pellets i inne podobne). No i to w zasadzie wszystko na temat tego zbiornika. :) Efekt możecie zobaczyć na fotkach poniżej.
1637008508768_ok.jpg
1637008588846_ok.jpg
1637008556115_ok.jpg
1637008508766_ok.jpg
1637008556111_ok.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin fajny zbiornik. Bardzo lubię małe rybki. Tak bardzo, że aż się boję oglądać te razborki ;) Ładne rybki.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Jak wygląda sprawa pleśni/grzybów na patykach nad poziomem wody? Czy po prostu podmieniasz kije co jakiś czas?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

EyeQueue pisze: czwartek 18 lis 2021, 19:18 Jak wygląda sprawa pleśni/grzybów na patykach nad poziomem wody?
Drewno trafiło do zbiornika na starcie i od tej pory nic w nim nie zmieniałem. Nic nie pleśnieje, grzybów nie widać. :)

Moja metoda jest taka, że zatapiam martwe, suche drewno bez dodatkowej obróbki i pozwalam, żeby biologia zrobiła swoje, jak w naturze. Na początku po starcie pojawia się śluzowiec i inne takie śmieszne wykwity. Zostawiam je w spokoju, żeby zjadły co mają do zjedzenia, potem same znikają. Po wykwitach zwykle jest chwila przerwy i drewno się moczy. Po 3-6 miesiącach od zatopieniu zaczyna się zabawa. Jak się dobrze zastanowić, to w drewnie z lasu musi być sporo życia - bakterie, grzyby, pierwotniaki, nicienie, owady itd. Może się trafić wszystko, co lubi żyć w martwym drewnie. Jak się je zatopi, to środowisko zrobi się nagle beztlenowe i zadomowione w drewnie organizmy zwyczajnie się poduszą. Po jakimś czasie (właśnie owych 3-6 miesiącach) drewno zaczyna jak myślę uwalniać produkty rozkładu zatopionej w nim biologii. Sądzę, że sączące się z drewna odżywcze soki muszą być bogate w fosfor, bo zaczyna porastać sinicami. Zostawiam sinice w spokoju, żeby zrobiły swoje. Pilnuję tylko roślin, trzymając sinice z daleka od nich. Sinice znikają samoczynnie najpóźniej po 2-3 miesiącach. Potem drewno może leżeć latami i kompletnie nic się z nim nie dzieje. Co więcej, zbiornik super się wtedy stabilizuje i można zapomnieć o kontroli pH, samo drewno ustawia je na okolice 5,5-6,0 (zależy jak dużo drewna w stosunku do objętości wody, no i to działa tylko przy zerowym KH). Startowałem takim sposobem kilka zbiorników i zawsze przechodziły opisany scenariusz, różnica była tylko w szybkości pojawiania się i trwania kolejnych etapów. Ryby wpuszczam do takich zbiorników normalnie, po okresie dojrzewania (zwykle 3-4 tygodnie), im jest kompletnie obojętne co dzieje się z drewnem, chwilowa inwazja sinic też im nie przeszkadza. :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@tencin Powinieneś zająć się zakładaniem ludziom akwariów ;) Tyle rozumu ile w to wkładasz zawsze wprawia mnie w zdumienie.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zgadzam się z Jerzym. @tencin Twoja wiedza jest niesamowita :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Jarzy, @eva, pięknie dziękuję, ale chyba nie jest aż tak cudownie. ;) Masy rzeczy nie wiem. W sumie im dłużej zajmuję się akwarystyką i im więcej doświadczenia zdobywam, tym większe mam wrażenie, że moja wiedza jest bardzo mocno ograniczona i w wielu tematach nadal błądzę jak dziecko we mgle. Popełniam masę błędów, robię eksperymenty które często się nie udają. Wszyscy tutaj chwalimy się głównie sukcesami a im większe doświadczenie i poczucie własnej wiedzy, tym mniejsza chęć przyznania się do porażki. Taka ludzka natura. ;) Mam wrażenie, że gdybym zrobił uczciwy rachunek sumienia, to wyszłoby w podsumowaniu, że mam za sobą więcej projektów nieudanych niż udanych. Pociesza mnie tylko fakt, że każdy nieudany zbiornik to kolejny kawałek wiedzy, jakich błędów nie powielać przy kolejnej próbie. ;) Tak więc moim zdaniem nie mam wystarczających kompetencji do zakładania zbiorników ludziom. Tutaj konieczna jest 100% powtarzalność i gwarancja sukcesu a przy moim zacięciu eksperymentatora trudno o takie efekty. ;) Za krótki jestem jeszcze w tym temacie a jak już zdobędę wiedzę na sensownym poziomie, to pewnie będę za stary na moczenie powykręcanych artretyzmem rąk... ;)
ODPOWIEDZ