Ławicowe Characidae

Doświadczenia i pytania dotyczące konkretnych gatunków ryb.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Czy oprócz Hemigrammus rhodostomus możecie wymieć jakieś inne kąsaczowate u które chętnie pływają w ławicy?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Bystrzyk Amandy w dużej ilości (u mnie ~ setka) trzyma się jednej lub dwóch grup. Ale szuka miejsc gdzie może sobie pobyć stacjonarnie i raczej w cieniu. Ławica chyba z założenia powinna się przemieszczać?

Wawariat

Wawariat
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Chyba prawie wszytko będzie ławicowe, kwestia wielkości akwarium. Póki będą się wzajemnie widzieć pływając w rozsypce, to się w ławice nie będą miały potrzeby zbijać. I jeszcze kwestia "agresora" w akwarium, coś musi w nich budzić niepokój żeby chciały pływać razem dla bezpieczeństwa.
Ale tak czy inaczej Amandy potwierdzam, miałem kiedyś ponad 30 w 160L i trzymały się bardzo blisko siebie.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Limak86 pisze: wtorek 23 lis 2021, 12:37 kwestia "agresora"
ponieważ temat też mnie nieco interesuje przyszłościowo - rhodostomus (lub te dwie podobne rybki) jedzie w ławicy bez agresora i (przynajmniej u mnie) w dolnej części toni. Fajnie by było jakby coś sunęło górą a przynajmniej środkiem.
chociaż tutaj widać je wszędzie, ale może to kwestia ilości i litrażu (pikuś, ~5 500 litrów)
Wawariat
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Rhodostomusy nie potrzebują dodatkowej motywacji do pływania w ławicy dlatego na początku napisałem "oprócz" :)

Ze swoich doświadczeń mogę napisać, że na pewno można zapomnieć o ławicy w przypadków Neonów Czerwonych i Innesa. Zdarza się to sporadycznie u Fantomów Czarnych i Czerwonych. Prystelki Barwne też coś czasem próbowały. Ponoć Neon Simulans trzyma się ławicy (nie wiem - nigdy nie miałem). Ciekawe jak w tym przypadku sprawdzał by się Zwinnik Jarzeniec - choć tu podejrzewam, że mogło by być jak w przypadku Neona Innesa.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 lis 2021, 17:39 przez inerkoma, łącznie zmieniany 1 raz.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

inerkoma pisze: wtorek 23 lis 2021, 13:42 Ponoć Neon Simulans trzyma się ławicy
Trzyma się dość ładnie, nawet przy niewielkiej liczebności. U mnie w 120L pływa ~15 sztuk i prawie cały czas trzymają się "kupy". ;)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Moje simulansy też trzymały się razem (teraz się trzymają u [mention]krasnal [/mention] ).
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Ciekawe są jeszcze Bystrzyki Trójpręgie - hodował ktoś? 🙂
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

inerkoma pisze: wtorek 23 lis 2021, 17:40 Bystrzyki Trójpręgie
nie wiem jak będzie pływał ale B.T. potrzebuje miękkiej i dobrze kwaśniej wody .
W złej wodzie jego kolory będą blade , matowe .
ODPOWIEDZ