Węże do filtra zewnętrznego

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Pewnie w opisach filtrów przewijał się temat węży do filtrów zewnętrznych, ale może warto w oddzielnym wątki coś napisać.

Jak wiadomo, większość używa węży oryginalnych dostarczonych razem z kubełkami, ale co jeżeli węże nie spełniają naszych oczekiwań, lub kupimy używany kubełek bez węży to które wtedy najlepiej wybrać?
Właśnie znalazłem się w takiej sytuacji, kiedyś tam kupiłem używanego "Classica", osoba sprzedająca mi go zachwalała takie miękkie, sprężyste węże kupowane bodajże na OLX. Trochę wody w Wiśle się przelało od czasu zakupu filtra i niestety nie pamiętam, gdzie takie węże można dostać. Jakie wasze są doświadczenia i jakie polecacie węże do filtrów zewnętrznych?

Wiadomo, są węże oryginalne, które są dość sztywne. Z własnego doświadczenia, zawsze są jakieś tam kłopoty z nimi - sztywność nie pozwala na łatwe manewrowanie, układanie ich. Zawsze jak przesuwam filtr to mam obawy, że przez tę sztywność uszkodzę jakiś zawór, lub pojawi się jakaś nieszczelność. Plusem jest łatwość czyszczenia.

Co sądzicie o kolorach węży? Co tego co widziałem to są zielone (np. Eheim), ciemne (np. JBL) i przezroczyste.
Jeżeli węże są widoczne, to wchodzi w grę estetyka i głównie stosowane są przezroczyste, które na pewno super wyglądają na początku, potem podobno (nie miałem z nimi doświadczenia) szybko zarastają glonami i już takie estetyczne nie są, co powoduje o wiele częstsze czyszczenie. Dodatkowo czy z czasem te przezroczyste nie tracą swojej estetyki i czy nie tracą swojej transparentności? No i warto przy przezroczystych mieć na uwadze stosowanie "kolorowych" leków w akwarium, które na pewno zabarwią węże.
Zielone, które posiadam, również zarastają, ale są schowane za akwarium i glonami nie zarastają lub nie widzę tego. Zielone rurki, które miałem, są bardziej wystawione na światło i one mi zarastały glonami, czyszczenie ich było naprawdę uciążliwe i nigdy w całości ich mi się nie udało wyczyścić.
Ciemne węże - jakie macie opinie, czy również zarastają glonami? Obecnie mam ciemne rurki, i ten bród i glony nie wpadają tak w oko.

Co sądzicie o karbowanych wężach, z tego co pamiętam były one w standardzie do filtrów Fluwal'a, które były na forum testowane. Tak najbardziej właśnie zastanawiam się nad nimi pomimo braku całkowitej estetyki, ale będą one schowane za akwarium. Karbowane węże są elastyczne, co powoduje łatwe ich ułożenie. Nie są takie sztywne, zatem podczas przesuwania/wyciągania zawory nie będą tak narażone na uszkodzenia. Zastanawia mnie natomiast, jak z zapychaniem się ich? Karbowane węże używane są również do odpływu w pralkach i ilość różnych detergentów wydobywających się z pralki nie powoduje ich zapychania się, czy tak samo będzie w wężach akwariowych?

W zakupionym filtrze mam fragmenty węży mlecznych (może kiedyś były przezroczyste), gładkie, miękkie z grubymi ściankami, ale na tyle elastyczne, że nie powodują zagięć - może ktoś spotkał takie i powie gdzie je dostać?

EDYTA: chyba już wiem co to za węże co mam przy filtrze... znalazłem coś takiego jak węże silikonowe.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Uważaj na węże silikonowe - ze względu na ich (+) łatwe układanie, łatwe załamanie/zagięcie węża(-).

Kiedyś używałem węży do olejów i benzyny ze sklepu motoryzacyjnego - ze względu na cenę i sztywność. Nie do załamania. Ale grubość 3/4 mm

Z kolei na węże fluvala mogę powiedzieć tyle - przez 7 lat jeszcze nie czyściłam ich i nadal filtr ma dobrą przepustowość. Ale tylko FX 6. Taki mam
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Adams2121 pisze: wtorek 30 lis 2021, 18:42Ale tylko FX 6
tam są właśnie te karbowane? Da się je zamontować na np. zawór Eheima 16 lub 12? Patrzyłem na te węże ale są w długości 3 lub 2,5 m. da się je skrócić i zamontować na zawór?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

One są dużo większe - te rozmiary co podałeś są w
Serii 300/400 - 17 mam
100/200 13.5 mm

Natomiast wszystkie są karbowane

Co do mocowania - nie używałem ich inaczej niż do oryginału , nawet o tym nie pomyślałem.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Ja do swoich Classiców używam węży ogrodowych 1/2 cala :) tanie i w miarę sztywne.
Kiedyś kupowałem z atestem do spożywki w Castoramie albo innym markecie budowlanym. Przeźroczyste były. Po jakimś roku robiły się sztywne i trzeba było je wymienić.

To nie glon zarasta węże od środka tylko bakterie nitryfikacyjne ;)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Jak szukam węży, to wpisuję w Google "węże spożywcze". Jest tego cała masa, z różnych materiałów, o różnych przekrojach i sztywności. Na luzie można znaleźć to, czego się potrzebuje. Proszę, np. tutaj:
https://sklep.ticon.pl/category,1,Węże_ ... pożywczych
ODPOWIEDZ